Навіть гастрит уже – шкільний

Навіть гастрит уже – шкільний

У період навчання на дітей чатує букет хвороб

Майя ГолякДослідження, які працівники МОЗ проводять серед школярів, засвідчують невтішну ситуацію: в Україні за останні десять років учні з першого по 11-й клас почали частіше хворіти. Сьогодні, за висновками медиків, тільки третина дітей шкільного віку – здорові. «Наш ДЕНЬ» з’ясував, які недуги підстерігають учнів і на що слід звернути увагу батькам.

– Близько 65 відсотків школярів області перебувають на на диспансерному обліку, тобто в них виявляють різноманітні хвороби. Майже 6 відсотків відвідують спеціальну групу з фізкультури, один відсоток – звільнені від занять. Лікарі простежують ріст деяких патологій. Пальму першості серед шкільних недуг утримують захворювання опорно-рухового апарату, зору. Чимало учнів скаржаться на проблеми із шлунково-кишковим трактом, – розповідає головний педіатр департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Майя Голяк.

Зросла кількість юних пацієнтів з неврологічними захворюваннями, недугами серцево-судинної, ендикронологічної системи. У чому ж причина?

 

Якщо груди впалі, а спина – колесом

Чимало недуг, відзначають лікарі, пов’язані зі способом життя дітей. На жаль, сьогодні набагато менше школярів з користю проводять час на свіжому повітрі, ніж за комп’ютером чи у дворі з пивом.  Через те, що учні постійно сидять – спочатку в школі, потім перед монітором або телевізором, – у них порушується постава, виникають проблеми з хребтом. Молодші діти змушені носити важкі наплічники. Коли вранці вулицею прямують учні, деколи стискається серце: вміст ранців пригинає їх до землі. Крім того, у багатьох школах – неправильна висота парт: часто першачки змушені тягнутися догори, а старшокласники скручуються над низенькими столами.

– Батькам необхідно стежити за поставою дитини, при елементарних відхиленнях – одразу ж звертатися до лікаря, – зауважує Майя Володимирівна. – Незначні порушення за допомогою лікувальної фізкультури за півроку можна виправити. Та коли не звертати на це уваги, відбуватиметься ще більше викривлення хребта. Якщо виникає сколіоз, страждають внутрішні органи. Це може бути і дихальна чи серцева недостатність, інші захворювання. Тому головне – не допустити прогресування деформацій, адже, у запущених випадках, не обійтися без операції.

Медики радять батькам залучати дітей до рухливих, а не комп’ютерних ігор, ввести традицію щоранку робити зарядку. Бажано, щоб школяр носив ранець за спиною, а не сумку через плече. При цьому учні молодших класів не повинні нести на собі більше, ніж 3 кг. Починаючи від п’ятого класу, можна піднімати 4 кг. Якщо вкластися в ці нормативи не вдається, варто домовитися, щоб діти залишали книги в класі або ділили вміст наплічника на двох.

Через постійне сидіння перед комп’ютером, недотримання режиму читання у багатьох учнів знижується гострота зору. Діти не завжди зізнаються у цьому. Школярі, які мають поганий зір і відмовляються від окулярів, не бачать того, що вчитель пише на дошці. Постійне напруження може викликати головні болі, які стають причиною поганої успішності. Тому, дитину потрібно регулярно обстежувати у лікаря-офтальмолога.

 

Замість супу – “хімічні” смаколики

Ще один важливий фактор – харчування. Опитування показало: 40% батьків не знають, що їхні діти їдять у школі. А між тим, часто, замість супу в шкільній їдальні учні обирають хот-доги або “хімічні” смаколики з найближчого магазину. Не завжди мама з татом, які до вечора на роботі, контролюють і домашній раціон свого чада. Неприємний запах із рота, дискомфорт у ділянці шлунка – явні ознаки проблем зі шлунком або дванадцятипалою кишкою. Останніми роками навіть сформувалося таке поняття, як шкільний гастрит. Якщо не боротися з недугою вчасно, вона може набути серйозніших форм.

Дієтологи рекомендують дітям їсти чотири-­п’ять разів на день. Порції не повинні бути великими, головне – поживними та збалансованими.

У будь-якому випадку, шкільним хворобам краще запобігти, ніж боротися з їх задавненою формою. У дитини слід виховувати любов до здорового способу життя. Адже так звана модна поведінка, зауважує пані Майя, сьогодні теж стає причиною багатьох недуг – мова про алкоголь, тютюнопаління.

– Велику роль відіграє і клімат у сім’ї, – зауважує фахівець. – Теплі стосунки в родині допомагають дитині боротися зі стресами й навантаженнями у школі, що можуть спричинити різноманітні неврологічні розлади. На жаль, що старша дитина, то рідше батьки звертаються з нею до педіатра. З іншого боку, нині чомусь є тенденція: навіть при незначних недугах батьки прагнуть звільнити дитину від фізичних навантажень. Це абсолютно неправильно, тому що для дітей головне – рух. Лікувальну фізкультуру рекомендують навіть при серйозних патологіях.

Антоніна БРИК.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *