Осінь «труситиме» гаманці українців

Осінь «труситиме» гаманці українців

Осінь труситиме листя з дерев і гаманці українців. Останнім часом в цю пору року щось обов’язково дорожчає. Нинішній рік винятком не став. 

Так, у деяких містах із першого жовтня зросте в ціні вартість проїзду в громадському транспорті (подекуди це вже сталося). Отже, це «мінус» в гаманці. 

Учергове подорожчають харчі, що стане відчутним для багатьох українців. Зокрема, до кінця року хліб може зрости в ціні від 5 до 25%, повідомив голова Комітету економістів України Андрій Новак.

Ціни на хліб і хлібобулочні вироби збільшаться із кількох причин. Зокрема, через подорожчання сировини, борошна та зростання вартості енергоносіїв, які займають значну частину у цьому виробництві. Таким чином, підвищиться загальна собівартість згаданих продуктів. Через це виробники й продавці будуть змушені підвищувати ціни кінцевим споживачам.

Водночас в Україні цьогоріч зібрали рекордний урожай зерна. Але це не зіб’є ціни. До слова, цього року борошно додало у вартості майже третину.

Невтішна новина й для тих, хто любить солодощі. Через дорогий цукор ціна на кондитерські вироби з початку року збільшилась на 25-30%. І очікується подорожчання «кондитерки» ще на 5-7% – через високі тарифи на газ. Такий прогноз міститься в пресрелізі асоціації «Укркондпром», передає «Інтерфакс-Україна».

Крім того, з цьогорічного липня спостерігається падіння виробництва «кондитерки». Так, виробництво карамелі та шоколаду скоротилося на рекордні 25,9%, порівняно з 2020 роком. А в серпні падіння склало 12,5%. На цьому фоні у першому півріччі 2021 року імпорт солодощів в Україні зріс на рекордні 28,8%.

Експерти також прогнозують подорожчання яєць та овочів. Крім того, може виникнути дефіцит цибулі. Ціни на ріпчасту цибулю вже різко підскочили. Пропозиція на овоч висока, а от обсяги виробництва зменшуються. Саме тому може виникнути дефіцит. Не виключено, що наша країна імпортуватиме цибулю із-за кордону. Зараз оптові ціни на ріпчасту цибулю на внутрішньому ринку України є рекордними для цього періоду року. Її вартість тримається в середньому на рівні 7 грн/кг, що вище минулорічної ціни в 2,3 раза, інформує «EastFruit».

Варто зазначити, що на їжу українці витрачають найбільше в Європі – майже 50% свого бюджету, тоді як німці чи поляки – максимум чверть. І це не тому, що в Україні багато їдять, а тому, що ціни у нас – європейські.

У наступному місяці зміниться тариф на електроенергію для населення. Так, із 1 жовтня цього року і до 30 квітня 2022-го споживачі, які використовують менш, аніж 250 кВт/год на місяць, сплачуватимуть 1,44 грн за кіловат. Для всіх інших вартість світла залишиться на рівні 1,68 грн за кВт/год. Однак підприємствам за електроенергію доведеться платити за ринковими цінами. Це, до речі, також призведе до підвищення тарифів і цін на товари.

Невдовзі розпочнеться опалювальний сезон. В уряді традиційно заявляють, що ціни будуть стабільними й тарифи не повинні зростати. Однак експерти галузі, на відміну від урядовців, вважають: подорожчання уникнути не вдасться.  

Очікується, що тарифи на опалення та гарячу воду в середньому зростуть на 30-40% (у кожному населеному пункті – по-різному). Все залежатиме від розв’язання питання компенсації за дорогий газ. Якщо воно не буде вирішене, не виключено більш істотне зростаннятарифів.

Ще про «голубе паливо». Газова криза в Європі може підвищити ціни в Україні. Наразі європейські ціни на газ б’ють усі рекорди, і хоча в Україні тариф для населення встановлено на рівні 8 грн, так просто ця криза нас не мине. Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич у коментарі «Сьогодні» зазначив, що в Україні можуть подорожчати імпортні товари. Також газова криза може вдарити по українській промисловості, яка купуватиме паливо за завищеними цінами. Це може призвести до подорожчання усіх товарів, залежно від того, скільки газу використовується під час їх виробництва.

І для частини українців стануть дорожчими дзвінки з домашнього телефону. «Укртелеком» попередив про підвищення з 1 жовтня абонплати за користування послугою фіксованої телефонії. Як повідомили в пресслужбі компанії, зміна вартості пакетних послуг торкнеться лише тих абонентів, які віддають перевагу використанню пакетів із включеними хвилинами для дзвінків на номери мобільних операторів та міжміські дзвінки. Вартість таких пакетів зросте на 40 гривень у місяць – із 164 до 189-и.

Що дешевшатиме? Наразі невідомо…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *