“Паралельний” світ економіки України – рай для податкових «грішників»

“Паралельний” світ економіки України – рай для податкових «грішників»

Уряди багатьох країн під час пандемії коронавірусу допомагають своєму бізнесу та громадянам. Підприємцям полегшують фіскальні навантаження, влаштовують податкові канікули, а люди отримують фінансову допомогу. Тамтешні економісти та експерти кажуть: у недалекій перспективі це окупиться.

А в Україні зростають ціни, податки і кожен викручується, як може. Кому щастить? Політпартіям, контрабандистам, крупним «ухилянтам» від податків…

Щодо перших, то більшість із них від минулого року не подають фінансових звітів до Нацагентства з питань запобігання корупції. Відстрочити подання фінзвітності аж до завершення карантину дозволило рішення Верховної Ради, яке нібито було покликане боротися з наслідками пандемії. Насправді ж парламент запровадив для партій ексклюзивні умови, дозволивши відтермінувати подання квартальної фінзвітності аж до завершення карантину, ще й плюс 40 днів після цього… 

В Україні кожен уряд змушений «латати» дірки в бюджеті. Нинішній – не виняток. Міжнародний валютний фонд вперто грошей не дає. Інвестицій надходить мало. Ще й Covid-19 нашкодив економіці. Який вихід? Збільшити податки. І це в уряду Шмигаля добре виходить.

Про інвестиції. Торік відтік прямих іноземних інвестицій з України встановив рекорд за останні двадцять років – мінус $868 мільйонів, свідчать дані Нацбанку. Водночас у період 2016-2019 років наша країна залучала щорічно не менше $3,7 мільярда прямих іноземних інвестицій.

Основною причиною рекордного відтоку іноземних інвестицій з України в 2020 році була світова паніка, викликана пандемією. Інвестори виводили капітали в «тихі гавані»: перевкладали в держоблігації США, акції технологічних гігантів, золото. Фахівці стверджують: темпи виводу капіталу з України можна було б зменшити, якби поведінка нашої влади була націлена на захист інтересів зовнішніх та внутрішніх інвесторів. На жаль…

Стосовно податків. Як відомо, Кабмін вніс до парламенту законопроєкт №5600 щодо змін до Податкового кодексу. Мета – збільшення податкового навантаження на легальний бізнес, який і без того сплачує податки «по-білому». А тим часом паралельно в економіці України функціонує чимало сірих і чорних схем з ухилення сплати податків. Як зазначає «Цензор.НЕТ», їх ліквідація могла би приносити в бюджет 60 мільярдів гривень щорічно.

Серед наймасштабніших схем ухилення від сплати податків в Україні, зокрема тіньовий ринок нафтопродуктів. У 2020 році через нелегальне виробництво нафтопродуктів на міні-НПЗ і нафтобазах, а також ухилення від сплати податків через так звані скрутки ПДВ, бюджет недоотримав 19 млрд грн у вигляді акцизів та ПДВ. А цього року сума недонадходження податків до держбюджету від такої діяльності може перевищити 22 млрд, підрахували в консалтинговому агентстві «А-95».

Наступна схема – сірий експорт зерна. В Україні нелегально обробляється 8 мільйонів гектарів землі. Половина з них – державні землі, що перебувають під управлінням Міноборони, Національної академії аграрних наук, незатребувані паї та паї без реєстрації договорів оренди. На папері ця земля не обробляється, а насправді її засівають середні та великі агрокорпорації. Урожай через фіктивні компанії відправляється на експорт, де через офшорні компанії перепродується міжнародним трейдерам. Валютна виручка в Україну не повертається. За даними голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, щорічно обсяг нелегального експорту зерна з України складає $2 мільярди. Це – недоотриманий прибуток країни. Обсяг несплачених податків – 8-10 млрд грн.

Далі – нелегальний ринок алкоголю. За підрахунками, приблизно половина ринку міцного алкоголю – в тіні. Щороку бюджет недоотримує 8,1 млрд грн у вигляді акцизу від продажу контрафактного алкоголю.

Ще одна проблема – контрабанда цигарок. Частка нелегальних тютюнових виробів на ринку України в лютому 2021 року становила 12,8% проти 5,8% в лютому 2020-го. Цей показник є максимальним з 2011 року. Про це свідчать дані дослідження інституту «Kantar Україна». Втрати держбюджету від несплачених податків від продажу цигарок у нинішньому році оцінюються у 11,8 млрд грн.

Контрабанда електроніки. Побутова техніка – лідер серед контрабандних поставок в Україну. За підрахунками Європейської Бізнес Асоціації, приблизно 20% контрабанди в Україну – це побутова техніка та електроніка. Обсяги нелегального імпорту за деякими категоріями обладнання складають 50-70%. За підрахунками Асоціації імпортерів побутової техніки, щороку бюджет втрачає від продажу електронної техніки без сплати податків 7 млрд грн.

І влада, і контролюючі органи добре знають, де лежать гроші. Але чомусь найбільше акцентують на перевірках бізнесу дрібних підприємців. Так, закону повинні дотримуватися всі. Але це правило в Україні не працює, поки в економіці існують «паралельні» світи…  

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *