Пісне меню: смачно і корисно
Пісне меню: смачно і корисно

Пісне меню: смачно і корисно

28 листопада розпочався піст, який триватиме аж до Надвечір’я Різдва Христового. Однак це не означає, що слід відмовитися від смачної їжі. Пропонуємо вам рецепти страв, які можна приготувати, не порушуючи посту, і потішити своїх рідних.

Суп-пюре із сушених грибів

Потрібно: 100 сушених грибів, 400 г картоплі, 2 цибулини, 1 л води (можна більше, або менше, залежно від бажаної густини), сіль, спеції до смаку, хлібні сухарики для подачі.

Приготування: сушені гриби промити і замочити у холодній воді мінімум на годину. Почищену картоплю порізати довільними шматочками. Замочені гриби дістати з води, в якій вони замочувалися, ще раз промити. Воду процідити через марлю (на дні можуть бути смітинки або пісок). «Грибну» воду злити в каструлю і поставити на вогонь, довести до кипіння, покласти туди порізану картоплю і гриби. Закип’ятити і варити під кришкою 20 хвилин на мінімальному вогні. Тим часом дрібно порізати цибулину і підсмажити її на олії до золотистого кольору. Додати її в суп, посолити, додати спеції і варити ще 10 хв. Готовий суп трішки остудити, змолоти у блендері в пюре, знову довести до кипіння і зняти з вогню. Подавати з посіченою свіжою зеленню і часниковими сухариками (порізані шматочки хліба викласти на деко в один шар, полити олією, змішаною з подрібненим часником і підсушити в духовці хвилин 5-10 при температурі 200 градусів).

Пісний рибний суп з рисом

Потрібно: 3 рибних голови (коропа чи іншої риби), 100 г рису, 2 консерви в олії (бажано використовувати скумбрію), 1 велика морквина, 6 картоплин, 1 цибулина, зелень петрушки, сіль та чорний мелений перець (за смаком), лавровий листок.

Приготування: з рибних голів видалити очі й зябра. Ретельно помити, залити водою і поставити на вогонь. Коли вода закипить, зняти пінку і варити доти, доки голови не почнуть розварюватися. Видалити їх, а бульйон процідити. Покласти в каструлю картоплю, нарізану кубиками. Цибулю порізати кубиками, моркву — тонкими кружальцями. Підсмажити подрібнені овочі на олії до прозорості. Рис висипати на сито й ретельно промити під проточною водою до «прозорої води». Покласти чисту крупу в бульйон, перемішати й варити після закипання 15 хвилин. Додати готову засмажку та консерву разом із маринадом. Варити ще 10 хвилин, періодично знімаючи піну. Посолити, поперчити, додати лавровий листок та посічену зелень. Варити суп до готовності.

Салат з картоплею, грибами і капустою

Потрібно: 6 середніх картоплин, 250 г шампіньйонів, 1 велика цибулина, 150 г квашеної капусти, 2 ст. л. оливкової олії, 1 ст. л. бальзамічного оцту, 0,5 ч. л. цукру.

Приготування: картоплю і гриби відварити, нарізати дрібними скибочками. Додати квашену капусту і нарізану півкільцями цибулю. Заправити сумішшю бальзамічного оцту, цукру і оливкової олії.

Пісний салат із печеного буряка з грибами

Потрібно: 3 буряки, 300 г печериць, 1 цибулина, 3 ст. ложки олії, 1 ч. ложка оцту, щіпка цукрової пудри, сіль, спеції до смаку.

Приготування: буряк помити, загорнути у фольгу і запекти до м’якості в духовці (від 30 до 50 хвилин – залежно від величини коренеплоду). Печериці помити, порізати пластинками. Цибулю порізати півкільцями, підсмажити на олії до прозорості. Додати гриби, смажити 10 хв. до зміни кольору і зняти з вогню. Готовий буряк остудити, почистити, порізати тонкими пластинками або соломкою. Часточки буряка посипати сіллю та цукровою пудрою, додати оцет і перемішати. З’єднати буряк зі смаженими грибами та цибулею. Ще раз перемішати і залишити на 30 хвилин для маринування. Подавати у глибокому салатнику.

Часникова картопля по-італійськи

Потрібно: 3 середні картоплини, 1 пучок петрушки, 2 середніх зубчики часнику, оливкова олія, сіль, мелений перець.

Приготування: картоплю відварити в мундирі в підсоленій воді до готовності, хвилин 25-30. Готову картоплю трохи остудити, зняти шкірку. Розім’яти виделкою в окремій мисочці. Можна використовувати велику сковороду (26 см) і приготувати відразу всю картоплю, але можна розділити на 2 порції. На сковороді нагріти оливкову олію і обсмажити рубаний часник до золотистого. Він дасть неймовірний аромат. Часник дістати з олії. На сковороду викласти картоплю, додати подрібнену петрушку, посолити і поперчити. Вилочкою ще трохи прим’яти картоплю, формуючи один плоский млинець. Обсмажити на сильному вогні хвилин 5 до золотистого кольору. Тепер треба його перевернути. Можна зробити це за допомогою обробної дошки: перевернути на неї млинець і акуратно перенести назад в сковороду. Можна додати ще трохи олії. Готову картоплю потрібно подавати відразу, поки скоринка не розм’якшилася і приємно похрускує зі сметанним або іншим соусом.

Хек по-галісійськи

Потрібно: 500г  хека, 6-8 картоплин, 1 цибулина, 2 зубчики часнику, 1 ч. л. паприки, 1 лавровий лист, пара гілочок петрушки, оливкова олія, сіль, чорний перець.

Приготування: приготувати з хека філе. Приправити рибу сіллю, при бажанні збризнути лимонним соком і відкласти. Розігріти на сковороді або в жароміцній формі пару ложок оливкової олії і обсмажити до золотистого кольору подрібнені цибулину і зубчик часнику. Нарізати картоплю «шайбами» товщиною 1,5-2 см і додати їх на сковороду, давши трохи обсмажитись з обох сторін. Залити водою настільки, щоб вона покривала картоплю, додати лавровий лист, посолити і варити на невеликому вогні протягом 15-20 хвилин до розм’якшення картоплі.

Злити воду (або перекласти овочі в іншу форму), приправити картоплю чорним перцем, зверху розмістити хек і поставити в духовку, розігріту до 180 градусів, на 12-15 хвилин. Тим часом взяти сотейник, додати пару ложок оливкової олії і тонко нарізаний зубчик часнику і гріти на найменшому вогні, щоб часник не смажився, а томився, повільно віддаючи олії свій аромат. Коли риба буде готова, зняти сотейник з вогню, додати паприку і перемішати.

Розкласти по тарілках картоплю, зверху покласти рибу і полити гарячою олією з паприкою. Прикрасити дрібно нарізаною петрушкою і подавати.

Пісні картопляно-квасолеві котлети

Потрібно: 500 г картоплі, 400 г вареної квасолі, 1-2 цибулини, сіль, мелений чорний перець, панірувальні сухарі, соняшникова олія.

Приготування: квасолю замочити  на ніч і зварити до готовності. Картоплю відварити у підсоленій воді, трішки остудити. Цибулю дрібно порізати і підсмажити на пательні у невеликій кількості олії. Картоплю і квасолю пропустити через м’ясорубку, додати сіль, мелений чорний перець, обсмажену цибулю, перемішати. Сформувати невеликі котлетки, обваляти в сухарях, обсмажити з обох боків до золотистої скоринки.

Вареники з маком

Потрібно: для начинки – 100 г маку, 1/4 скл. ядер волоських горіхів, 1/2 скл. родзинок, 3 ст. л. цукрової пудри.

Тісто: 3 скл. борошна, 2 ст. л. соняшникової олії, 1 скл. мінеральної води, 1/4 ч. л. солі.

Приготування: приготувати начинку з маку. Мак залити окропом (небагато, щоб вода тільки покрила мак), варити на мінімальному вогні 5-10 хв., поки не випарується рідина. Зняти з вогню, додати волоські горіхи та родзинки, змолоти у блендері. Коли охолоне, додати цукрову пудру, перемішати. Замісити тісто для вареників.  В охолодженій воді розчинити сіль. Борошно просіяти в миску. Зробити в борошні ямку і потроху вливати воду та олію, помішуючи ложкою. Потім руками на дошці чи столі інтенсивно вимісити не туге тісто, підсипаючи борошно. Накрити серветкою і залишити на 20 хвилин, щоб тісто «відпочило». Розкачати тісто в пласт приблизно 3 мм. Вирізати склянкою невеликі кружечки, покласти в кожен по 1 чайній ложці макової начинки, щільно заліпити. Варити вареники у підсоленій киплячій воді 3-5 хвилин після того, як спливуть на поверхню.

Подавати вареники з маком гарячими, поливши рідким медом або посипавши цукровою пудрою. Якщо готуватимете вареники з маком не в період посту, до тіста можна додати яйце, мак запарити на киплячому молоці, а зварені вареники присмачити вершковим маслом.

Шоколадний кекс

Потрібно: 240 мл гарячої води, 200 г цукру, 120 мл (олії без запаху), 200 г борошна, 1 ч. л. соди, 100 г якісного какао, дрібка солі.

Начинка: горіхи, вишні.

Приготування: у гарячій воді розчинити цукор, остудити до теплого стану й влити рослинну олію. В окрему миску просіяти борошно з какао, додати соду та сіль, перемішати. Рідкі компоненти з‘єднати з сухими (тісто має бути, як густа сметана). Додати вишні та подрібнені й попередньо обсмажені горіхи. Форму встелити пергаментом, змастити олією або посипати борошном. Вилити тісто у форму, розрівняти. Випікати при температурі 180°С близько години. Кекс виходить дуже ніжним, тому варто дати йому трохи охолонути у формі й лише тоді виймати. Готовий кекс можна посипати цукровою пудрою.

Сирники з яблуками в духовці

Потрібно: 600 г сухого сиру, 4 ст. л. борошна, 3-4 ст. л. цукру, 2-3 ст. л. соняшникової олії, 1 яйце, 1 ч. л. ванільного екстракту, 1 яблуко.

Приготування: духовку розігріти до 180 С. У великій мисці змішати всі інгредієнти, крім яблук. Додати кубики очищених яблук. Деко застелити папером для випічки, столовою ложкою викласти сирники на папір.

Випікати 15-20 хвилин, потім перевернути і готувати ще 5 хвилин до золотистого кольору.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *