Зимовий піст є для всіх християн таємничим оновленням духовного єднання з Богом і приготуванням до святкування Різдва Христового. Започаткування Різдвяного посту, як і інших багатоденних постів, сягає давніх часів християнства. Адже приготування людей до приходу Спасителя почалося, можна сказати, відразу після їхнього гріхопадіння. Взагалі до цієї зустрічі люди готувалися тисячоліттями і всякими способами – прообразами, пророцтвами, жертвами та різними видами богослужіння. Відповідно до цього богомудрі отці Церкви визначили в річному богослужбовому колі особливий період підготовки до свята Різдва Христового.
28 листопада – початок Різдвяного посту. Його ще називають Пилипівкою. Ця назва походить від свята Святого апостола Пилипа, яке припадає на 27 листопада – останній день, коли їдять скоромну їжу перед постом. Звідси походить і народна назва Пилипів піст або Пилипівка. Апостол Павло уславився проповіддю Слова Божого та численними випадками зцілення людей.
Різдвяний піст – один з багатоденних постів церковного року. Його мета – підготувати нас до зустрічі свята Різдва Христового. Звідси і назва – Різдвяний піст. Цей піст називають ще «малою чотиридесятницею», адже триває він сорок днів.
Кожний передсвятковий піст, чи це Великий, чи Пилипівка, чи Спасівка, має своє значення, бо він день по дню поглиблює у віруючій душі очікування свята, постійно спрямовує до нього думки і почуття, привчає глибше переживати очікувану подію. Хоча передріздвяний піст має багато важливих празників і днів пам’яті святих, однак вони лише деякою мірою помагають у підготовці нас до свята Різдва Христового. Більшу вагу в цьому мають уставні піснеспіви, які вводяться в церковне богослужіння передріздвяного посту.
На свято Введення в храм Пресвятої Богородиці ми вперше чуємо в церкві на утрені радісні пісні різдвяного канону «Христос рождається, славіте…» і цим ніби започатковуємо підготовку до великого свята – зустрічі з народженим Месією – Христом. І в день наступного празника святителя Миколая церков- на стихира закликає готуватися до Христового Різдва ясла, пастухів, мудреців, бо до вертепу вже йде Пресвята Мати Христа. Впродовж п’яти неділь Церква своїми піснеспівами готується до великого свята Різдва Христового.
У дві останні неділі перед Різдвом Церква вшановує пам’ять святих Пра- отців і святих Отців Старого Завіту, які жили і вмерли у вірі в грядущого Месію. Ці неділі, присвячені пам’яті предків Ісуса Христа по плоті і взагалі всіх старозавітних праведників, які за старого Завіту з вірою очікували пришестя Відкупителя. Свята Церква хоче, щоб ми прийшли підготовленими до святкування Різдва Христового, зрозумівши незвичайні дороги Промислу Божого, якими Бог провадив весь рід людський, до явлення Христа у плоті. Тож йдімо назустріч цьому радісному святу з очищеними в покаянні серцями. Постом і молитвами приготуймося святкувати той завжди ба- жаний великий празник Різдва Христового! Добрими ділами і теплою любов’ю вітаймо Боже Дитя – нашого Спасителя і Відкупителя, а тоді Віфлеємська зоря завжди і нам світитиме, буде нас вести через усі ночі нашого життя на землі і приведе до вічної небесної радості, щоб з Ангелами ми заспівали – «Слава на небі Богові і на землі мир…».
Хай Бог благословить пройти цей шлях приготування, огорнути любов’ю Боже Дитя і обдарувати дарами християнських чеснот. Будьмо свідомі того, що через щире й ревне духовне приготування, наше серце стане достойним, щоб в ньому народився Ісус Христос своєю ласкою, любов’ю і миром.
о. Богдан ЗІНЧЕНКО, член національної Спілки журналістів України.