Ця осінь не схожа на попередні. Вона сумна й тривожна. І не лише в Україні, де так довго триває війна. Поки що ніхто не може зупинити безумство одного маленького чоловічка, через якого сталося стільки біди. Через якого в душі та домівки мільйонів людей заповзає холод. Європа хвилюється, як пережити зиму. Якби не відважні українці, то «стурбовані» європейці почувалися б значно гірше. Адже кремль планував війну в Європі…
За підрахунками експертів, на початок 2022 року в російського міноборони було до 15 мільйонів снарядів. Аби розуміти масштаб: це колона завантажених військових вантажівок зі снарядами від владивостока – до калінінграда. 10 448 кілометрів! Тобто, з одного кінця московії – в інший.
Виробництво снарядів у росії до початку «спеціальної військової операції» складало приблизно 1,5 мільйона на рік або 4 тисячі на добу. В Україні тим часом горіли військові склади.
путін планував війну в Європі, виробляючи мільйони снарядів. Але на дорозі стала Україна. У кремлі не припускали, що ЗСУ зупинять російську навалу й прикриють собою Європу. Експерти застерігають: у москві незабаром можуть заговорити про мир. Не тому, щоб покінчити з агресією, а для того, аби нагромадити снаряди для нової війни.
«Наклепала» московія й бозна скільки ракет. 3,5 тисячі з них випустила по Україні з початку повномасштабного вторгнення, повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець.
Вибухи ракет супроводжуються викидами в атмосферне повітря, забрудненням ґрунтів та вод, загибеллю флори та фауни. Близько 200 тисяч квадратних кілометрів території нашої країни потребує розмінування. «Наслідки російських обстрілів для екології України відчуватимемо не одне десятиліття», – зазначив посадовець.
Варто зазначити, протиповітряна оборона України досягла значного рівня ефективності, збиваючи від 50 до 70 відсотків ворожих ракет. Крім того, за пів року війни піротехніки ДСНС знешкодили більше 186 тисяч боєприпасів та понад 2 тисячі авіабомб.
Кліматологи й екологи попереджають: в Україні через повномасштабну війну можливі кислотні дощі. Керівниця відділу клімату ГО «Екодія» Євгенія Засядько вважає, що війна однозначно посилює зміни клімату. «Маємо постійний рух військової техніки, яка використовує в рази більше пального, ніж звичайні автомобілі. Це впливає на забруднення атмосфери викидами парникових газів», – зазначила вона. А забруднення річок впливає на якість води.
Понад 2000 фактів шкоди зафіксовано з боку загарбників за шість місяців війни, повідомила пресслужба Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів. Так, збитки, завдані грунтам, оцінюють у 8,8 мільярда гривень; водним ресурсам – у 106,3 мільярда. Шкоду від забруднення повітря оцінили у 170,9 мільярда.
І, на жаль, війна щодня забирає життя наших людей. Наразі невідомо, скільки українців, зокрема, цивільних убили росіяни. Лише одна цифра, яку оприлюднив президент маріупольського телебачення, волонтер та громадський діяч Микола Осипенко, посилаючись на дані Іллічівського моргу, змушує здригнутися: у Маріуполі задокументовано 87 тисяч загиблих. Але це ще не остаточно…
Досі знаходять страчених окупантами жителів Київщини. І ніхто достеменно не знає, скільки закатованих росіянами українців на тимчасово окупованій Херсонщині та інших територіях.
За пів року війни росіяни повністю зруйнували 123 лікарні в Україні. А 900 – пошкодили. Щодо аптек, то 47 – зруйновані, 505 – пошкоджені. Крім того, констатують у Мінохорони здоров’я, окупанти знищили 87 машин швидкої допомоги, а 241 – викрали.
За даними Мінкультури та інформаційної політики, зазнали руйнувань у нашій країні внаслідок агресії ерефії більше 200 релігійних споруд.
Також російські війська пошкодили 2400 навчальних закладів. Із них 270 зруйновані повністю. Через загрозу обстрілів з боку росії значна частина українських дітей змушені навчатися дистанційно. Приміром, у стражденному Харкові таких школярів 80 відсотків. Загалом, навчання офлайн відбувається лише у 3,5 тисячах шкіл із 13 тисяч.
Унаслідок збройної агресії рф постраждали 1117 українських дітей. 380 – загинули, решта – отримали поранення. Ці цифри, кажуть фахівці, не остаточні.
Варварство та цинізм росіян не мають меж. Для прикладу, бізнесмен (кухар путіна) та керівник пвк «вагнер» євген пригожин набирає на війну з Україною грабіжників та вбивць у російських в’язницях. «Потрапивши туди (в Україну – авт.), робіть з українцями все, що захочете, вам нічого за це не буде», – передає один із ув’язнених слова пригожина.
Незважаючи на підлість росіян і величезну кількість їхньої зброї та живої сили, ЗСУ дають «прикурити» окупантам. До слова, лінія фронту зараз становить 2500 кілометрів, на 1300 із них тривають активні бойові дії.
Притомна частина світу розуміє: Україна ні на кого ніколи не нападала і жодним чином не загрожувала росії. Це мали б усвідомити міжнародні організації, завдання яких – врегульовувати конфлікти та надавати допомогу. Однак українська сторона фіксує не лише порушення прав наших співвітчизників, а й порушення умов діяльності міжнародних організацій, як-от Міжнародний комітет Червоного хреста та ООН. Зокрема, росія не допускає Червоний хрест до полонених. Про це розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець в інтерв’ю «Голосу Америки». Вони це фіксують, а вдіяти нічого не можуть. Реакції жодної. Така ж ситуація і з ООН: їхніх представників теж не допускають на тимчасово окуповану територію.
До згаданих організацій є чимало питань та претензій. Зокрема, омбудсмен заявив про тиск із боку ООН на Україну. «У нас найбільше запитань щодо її діяльності. Зараз ми бачимо, що вона практично прирівнює жертву та нападника. Яскравий приклад – українське зерно. Замість того, щоб змусити Росію розблокувати українські порти та забезпечити безпечне проходження суден, ООН почала перемовини й змусила підписати угоду», – зазначив Лубінець.
Події довкола Запорізької атомної станції, захопленої росіянами, – ще один приклад безсилля міжнародних організації. Це ж спостерігалося і під час перебування окупантів на Чорнобильській АЕС.
Ми не повинні соромитися нагадувати світу, Європі, зокрема, що за їхнє мирне небо, ночі без виття сирен, спокійні ранки, нормальне навчання дітей, свободу українці віддають найцінніше, точніше, безцінне – своє життя. І є неприпустимим влаштування проросійських шабашів у європейських містах. Німецький Кельн, чеська Прага. Там мітингарі вимагали припинити підтримку України та скасувати санкції проти рф. Виголошували заклики, які ставлять під сумнів територіальну цілісність України. Представники російської діаспори страждають, що в Європі буде холодно без путінського газу, їм у тому числі. Якщо бояться замерзнути, то чому б не повернутися на родіну? Там газу вдосталь.
Не факт, що проросійські сили не збиратимуть подібні шабаші в інших країнах. Головне, аби Європа не піддавалася на їхній шантаж.
…Для нашого народу найгірше, що може бути, – неволя. Ми пам’ятаємо свою історію. Багато з нас знають, що таке радянщина. Українці відчули смак свободи. Та, на жаль, не всі його оцінили…
Ольга ЧОРНА.
(Фото з відкритих інтернет-джерел).