12 січня в церковному календарі – день пам’яті святої мучениці Тетяни.
За церковними переказами, вона жила в Римі у II-III століттях. Тоді ранні християни переживали жорстокі гоніння.
Тетяна була донькою римського проконсула, який був вірним християнином. У 18 років дівчина присвятила своє життя Господу, допомагала бідним. Особливо опікувалася вагітними та хворими.
Потім до влади прийшов префект Ульміян. Він дуже жорстоко ставився до християн. Дізнавшись, що Тетяна сповідує цю релігію, він сп ершу хотів вмовити дівчину відректися від своєї віри. Але вона не зреклася Бога, тому Тетяну піддали жорстоким тортурам. Сталося це у 226 році.
Під час знущань Тетяна постійно молилася. Господь почув її й наслав землетрус. Бог також завжди зцілював всі її рани від тортур. Навіть дикі звірі не нападали на Тетяну, а просто лагідно лизали їй ноги. А потім ще й розтерзали одного з її мучителів. Зрештою, мученицю стратили у 235 році, відсікши їй голову.
Християни зарахували дівчину до святих.
В Україні з цим святом пов’язано чимало повір’їв. На Тетянин день пекли хліб у формі сонця. Ним запрошували світило якнайшвидше повернутися до людей. Потім такі короваї їли всією сім’єю, щоб кожному дістався “шматочок сонця”.
Випікаючи хліб, звертали увагу: якщо на ньому з’являється “горбочок” ‒ слід чекати на удачу. А якщо поверхня хліба була рівною, вважали, що сімейне життя буде спокійним.
Якщо ж коровай підгорав, скоринку давали з’їсти молодій дівчині, щоб вона могла легко переносити різні труднощі.
А коли на хлібі з’являлась тріщина, чекали на сварки.
У Тетянин день категорично не можна лаятися та сваритися. Намагалися не лихословити й не обманювати інших.
Кажуть, що цього дня не можна відмовляти людям, які просять про допомогу.
Також святій Тетяні цього дня обов’язково молилися про успіхи в навчанні і роботі.