23 серпня в українців – День Державного прапора. Це свято відзначають з 2004 року, але історія одного із головних символів нашої держави має тяглість ще з давніх часів. Ми підготували кілька цікавих фактів про історію нашого прапора.
Факт 1. Перша історична згадка про поєднання жовтого і синього кольорів датується 1256 роком — днем заснування Львова. На гербі міста поєдналися жовтий лев на голубому тлі.
Факт 2. Золотий і синій кольори використовували на гербі Руського королівства 14 ст. Ці ж кольори зустрічалися на гербах руських земель, князів, шляхти і міст середньовіччя.
Факт 3. У 18 ст. прапори Війська Запорозького робили з синього полотнища із лицарем у золотих чи червоних шатах. З 1848-го українці Галичини почали використовувати синьо-жовтий стяг як національний прапор.
Факт 4. Перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора як нашого національного символу відбулося 22 березня 1918 року — Центральна Рада прийняла Закон, затвердивши поєднання жовтого і блакитного кольорів як прапор Української Народної Республіки.
Факт 5. Перший синьо-жовтий прапор на Донеччині підняли в Бахмуті.
«В 1917 році Бахмут переживав ті самі процеси, що і вся південна та східна Україна — процеси національного відродження і повернення до своїх витоків. І тоді у 1917 році тут діяла Українська повітова рада, Просвіта, створювалися загони Вільного козацтва, проходили масові українські мітинги. І після проголошення 3 Універсалу УНР над будинком Бахмутської повітової земської управи було піднято український національний прапор. Зараз на цій будівлі Коледжу транспортної інфраструктури є пам’ятна дошка про цю подію», — розповів в інтерв’ю Вільному радіо історик Ігор Корнацький.
Факт 6. 23 серпня 1991-го – після провалу путчу в Москві – група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор до сесійної зали Верховної Ради. Освячення Національного прапора провів священик УАПЦ Петро Бойко. Цей прапор, як реліквія, урочисто зберігається під склом у музеї ВРУ. Наступного дня Україна проголосила незалежність.
Учасники тих подій називають іншу дату внесення прапора до зали засідань. Це підтверджує стенограма засідання позачергової сесії Верховної Ради України від 24 серпня 1991-го. 24 серпня група депутатів занесла до сесійної зали прапор, розміром 8х4 м, і накрила ним трибуну.
Факт 7. Після проголошення незалежності України, 4 вересня 1991-го після триразового голосування і погрози голови ВР Леоніда Кравчука, що він подасть у відставку, якщо питання не буде вирішено, синьо-жовтий національний прапор урочисто підняли над будинком Верховної Ради.
Факт 8. 18 вересня 1991-го Президія Верховної Ради України своєю Постановою Про прапор України фактично надала прапору статус офіційного. З цього дня під цим прапором починають зустрічати іноземних гостей, приймати присягу військовослужбовці, працювати посольства України, він вивішується в ООН.
Факт 9. В Україні періодично порушують питання порядку кольорів на прапорі. Дехто вважає, що прапор повинен бути жовто-синім. Посилаються на прапор УНР, проте протягом 1917-го порядок кольорів на прапорі не був усталений.
Факт 10. Найбільший прапор України був розміром 40×60 метрів. Його навіть внесли до Книги рекордів України. А найбільший намальований національний прапор з’явився в Києві в червні 2014 року. Тисячі жителів столиці на Оболонській набережній розмалювали частину бетонного укосу.
ДО РЕЧІ. Серед прапорів всіх слов’янських народів тільки український і боснійський не мають червоного кольору.