Тоді творилася велика політика. І основними її гравцями був Рональд Рейган з прем’єр-міністром Великобританії Маргарет Тетчер. Це був сильний, гармонійний тандем двох мудрих політиків. Тандем Америки і Європи. Вони приклалися до того, аби упала «залізна завіса» й розвалилася «імперія зла» – Радянський Союз. Саме так у 1983 році Рейган назвав у своїй промові СРСР.
У штаті Іллінойс, де народився Рональд Рейган, назвали дорогу у його честь. Це – єдина дорога у Штатах, що носить ім’я президента. Американці шанують пам’ять про Рейгана. Його вважають одним із найкращих очільників країни. За популярністю – наступний після Авраама Лінкольна – першого президента від Республіканської партії, котрий очолював країну в період Громадянської війни і завдяки якому скасували рабство у Штатах. Лінкольна вважають національним героєм США.
Рональд Рейган народився у 1911 році в маленькому містечку Тампа. Згодом родина переїхала до міста Діксон, розташованого неподалік (загалом, сім’я міняла місця проживання багато разів). У Діксоні минуло дитинство і юність майбутнього видатного політика.
Звичайний будинок на тихій вулиці невеличкого затишного провінційного містечка. Колись тут жила родина Рейганів. Зараз – національний музей. Часто тут буває доволі людно. Від туристів.
Працівник музею Деніс (Dennis), запитавши звідки я, сприйняв емоційно мою відповідь.
– З України! Дуже приємно. А ти пам’ятаєш Радянський Союз?
Ще б пак! Як це забути?!
…У середній школі в Діксоні Рейган зацікавився акторським мистецтвом. І в майбутньому став актором. Йому вдавалося те, за що брався, але для цього доводилось багато працювати. Був рятувальником на міському пляжі Діксона – врятував 77 людей. Працював на маленьких радіостанціях у сусідньому штаті Айова. Відслужив у армії. Став успішним у політиці. Перед президентством був губернатором Каліфорнії…
Рейгана двічі обирали президентом. Він керував у 1981-1989 роках. А перед тим він двічі президентські вибори програв.
Майбутній президент був звичайним хлопчиськом. Ховав пенні (центи) від свого брата Нейла. Виколупав кахель біля каміна в кімнаті і там тримав свій «скарб». У ті часи один пенні мав велику ціну. За цю «копійку» можна було купити цукерків. А за три пенні – морозиво. Грав у футбол в команді Діксона. Доволі успішно. Був дуже релігійним і вірив у доброту людини. Віра передалася синові від його матері Неллі…
Сьогодні все у будинку дитинства та юності Рейгана виглядає, як і багато років тому. У його спальні – особисті речі. Сервірований стіл у їдальні. У серванті – колекція горняток, яку зібрав Рейган. Камін у вітальні, виколупана кахлина і кілька пенні. Родинні фотографії, книги, меблі, документи. Збереглося кухонне приладдя та інші речі…
Кімнати невеликі. У будинку – скромно, нічого зайвого. Родина 40-ого очільника Америки багатою не була.
Біля обійстя американці ще при житті встановили пам’ятник своєму улюбленому президенту.
Деніс із гордістю розповів, про рекорд Рональда Рейгана. Під час виборчої кампанії-1984 року він виграв вибори у 49 штатах із 50. Такого успіху не досяг більше ніхто з американських президентів.
На прощання Деніс ще раз дякує за візит на батьківщину колишнього президента, бажає миру Україні, і рекомендує пройтися вуличками Діксона. Тут багато пам’ятних місць, пов’язаних з Рональдом Рейганом…