Тернопільський студент із Нігерії вивчив українську, коли слухав «Океан Ельзи»

Тернопільський студент із Нігерії вивчив українську, коли слухав «Океан Ельзи»

leo

Приїхати здобувати освіту в чужу країну й вивчити її мову, слухаючи… пісні. Такий незвичний спосіб віднайшов для себе нігерієць Леонардо Ободоеке, щоб почати розмовляти українською. Хлопець здобуває професію хірурга в Тернопільському медичному університеті. Першу українську композицію він почув ще в Києві, коли їхав у таксі з аеропорту до залізничного вокзалу. Нічого не зрозумів, але відчув, що мова – дуже мелодійна. Допитатися у водія, хто виконує пісню, тоді так і не зміг. За кілька місяців удруге почув її по радіо. То був гурт «Океан Ельзи».

Десятки разів він слухав одні й ті ж композиції, а згодом сам заспівав українською, та ще й настільки душевно і проникливо, що підкорив навіть Святослава Вакарчука. На телешоу «Голос країни», куди Леонардо прийшов, щоб побачити улюбленого музиканта, той обрав його серед інших учасників на перших же звуках пісні.

За півроку почав розмовляти «солов’їною»

«Я – з файного міста Тернопіль», – гордо заявив Леонардо, закінчивши спів на «сліпих» прослуховуваннях на телеканалі «1+1». До України він приїхав майже два з половиною роки тому навчатися. Про Тернопіль йому розповіла подруга, хоча остаточний вибір він зробив, коли у себе вдома почав шукати його на мапі й… не знайшов.

– Я зрозумів, що місто не дуже велике, і це мені сподобалося, – каже Леонардо. – Тут спокійніше, легше. Гарне озеро й багато парків.

Перш ніж їхати в чужу країну, він за допомогою інтернет-перекладача вивчив кілька фраз: «Привіт», «Ось мій паспорт». Сьогодні ж вільно розмовляє українською мовою, хоча в медуніверситеті пари для іноземних студентів проводять лише англійською, яка є для нього рідною.

– Навчання триває кілька років, і я вирішив, що поки живу в Україні, маю розмовляти її мовою, – розповідає хлопець. – Це цікаво. Коли знаєш мову людей, легше зрозуміти, як вони думають. Хоч українська надзвичайно важка, одне й те ж слово має різні закінчення, треба добре вслухатися, щоб зрозуміти. Але з музикою вчити було трошки легше. Коли в пісні чуєш одне й те ж речення знову й знову, то запам’ятовуєш його і згадуєш у розмові.

У Тернополі Леонардо постійно слухав радіо, щоб звикати до мови. А ще дивився мультики й не соромився питати людей на вулиці, в автобусах або ж таксистів, що означає те чи інше слово. Переважно йому охоче пояснювали, і вже через півроку після переїзду до Тернополя нігерієць почав говорити українською.

«Спів робить вільним»

Вивчивши  мову за допомогою пісень Святослава Вакарчука, Леонардо і сам їх часто виконував. Одного разу в кімнаті у гуртожитку наспівав «Така, як ти». Відео зі своїм виконанням він вирішив показати друзям, тож завантажив його в Інтернет. Несподівано для нього цей ролик на YouTube передивилися десятки тисяч людей. Виявилося, що бачив його і Вакарчук. У своєму блозі лідер «Океану Ельзи» написав: «Ще жоден учасник різноманітних талант-шоу не співав мою пісню так чесно і красиво, як цей хлопець».

– Мені дуже близькі тексти Вакарчука, вони надзвичайно чуттєві та глибокі. Я слухаю пісні англійських рок-гуртів та інші, але «Океан Ельзи» дуже вразив. Їхні пісні допомогли краще вивчити українську мову, – каже Леонардо.

Після такого успішного старту він вирішив купити гітару і присвячувати музиці більше часу. Африканець записав ще одну пісню Вакарчука у своєму виконанні – «Незалежність», а коли розпочався «Голос країни», поїхав на кастинг з піснею «Така, як ти». Вакарчук упізнав голос Леонардо з перших нот. Відтак, одразу натиснув на кнопку.

– Знайомство з ним мене дуже вразило, – розповідає хлопець. – Він знаменитий, але поводиться, як проста людина. Я радий, що зможу з ним співпрацювати.

Невдовзі співочий нігерієць виступатиме у прямих ефірах телешоу. Щоразу після зйомок він знову з головою поринає у навчання, адже покидати медицину не планує і мріє бути хорошим лікарем.

– Не можна все залишити через шоу, яку триває два місяці. Але як буде потреба співати, я можу вчитися навіть на вулиці, коли йду заняття, – усміхається Леонардо. – У нашій країні прийнято наспівувати щось на ходу. В Україні такого немає, місцевих жителів дивують наші студенти, які мугикають якусь мелодію навіть у маршрутках. А для нас це природно, ти співаєш – і почуваєшся вільним.

«Важливо те, що у душі»

Крім української музики, Леонардо цікавиться й українською кухнею. Особливо йому смакує борщ, а ще любить, як тут готують плов. А от вареники нігерійця не дивують.

– Я з тих людей, які люблять пробувати щось нове, якщо воно цікаве й корисне. Хоча багато наших студентів обережно ставляться до цього й навіть не куштували місцевої кухні. Справді ж важко було звикнути до клімату. До холодних зим з тріскучими морозами я і досі не призвичаївся. У нас майже десять місяців у рік – літо. А от український дощ мені подобається. У порівнянні з африканськими зливами, коли, здається, з неба падає камінь, це лагідний дощик, – усміхається майбутній хірург.

Леонардо зізнається, що сумує за домом. Тож виступ на «Голосі країни» присвятив своїй сестрі та рідним.

– Мої батьки живуть у Лагосі – столиці Нігерії, – каже він. – Тато – автомобільний інженер, мама займається бізнесом. Нас у батьків шестеро, я маю трьох братів і двох сестер. Наймолодшому – 17 років, і він теж планує вступати в університет. Коли ми всі можемо зібратися разом, радісно аж до сліз. Сестри плакали, коли бачили запис із моїм виступом на «Голосі країни». Багато гарних відгуків писали українці, і мені приємно, що людям подобається, як я співаю.

Сам Леонардо свій талант не вважає особливим. Він співає так, як відчуває душею. У вільний час подорожує, їздить до друзів у Луцьк, Львів, Черкаси, Суми, Київ, Житомир…

Завдяки позитивному ставленню до світу й музиці він долає не лише мовні бар’єри, а й стереотипи у суспільстві. Адже важливо не те, що зовні, а те, що у душі.

Антоніна БРИК.

leoo

 

 

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *