Все більше і більше соковитої зелені, стиглих овочів, таких довгоочікуваних солодких ягід з’являється на прилавках ринків та магазинів. Незважаючи на весняний настрій і теплі сонячні промінчики, якими нерідко обдаровує нас травнева погода, її мінливість і нестійкість все ж залишається. Саме в травні температура повітря може підніматися до 25 ºC або опускатися до 1-2 ºC. Такі перепади, а також ослаблений після зими імунітет, часто призводять до застуд і погіршення самопочуття.
Чому слід вживати в їжу якомога більше сезонних продуктів?
Це корисно! Більшість таких продуктів надходять нам «прямо з грядки», вирощені без небезпечних добрив і не оброблені хімією.
Це смачно! Натуральний і яскравий смак свіжих продуктів не зрівняється з консервованими, маринованими та іншими заготовками, багатими спеціями і сіллю.
Це дешевше! Немає необхідності їх тривалого зберігання (опалення, освітлення, охорони) і вони не вимагають додаткових зусиль для виробництва.
Щавель. До складу щавлю входять натрій, фосфор, залізо, цинк, йод, мідь, фтор, вітаміни А, В1, В2, В6, безліч корисних кислот, таких як щавелева, лимонна, аскорбінова та інші. Щавель корисний для зору, складу крові, зміцнює м’язи серця і судин, зміцнює зуби, допомагає від стресів і безсоння. Щавель можна використовувати як протизапальний, ранозагоювальний, знеболюючий, протиалергічний засіб. Однак не рекомендується вагітним та жінкам, що годують. З щавлю варять зелений борщ, додають в салати, використовують його в якості начинки для пирогів, варять компоти, соуси, кисіль. Щавель використовується і в косметології для виготовлення масок, лосьйонів, шампунів, бальзамів.
Шпинат. Важко назвати інші овочі чи зелень, які можна порівняти за величезною кількістю корисних речовин зі шпинатом. Його ніжні листи багаті білком, вуглеводами, бета-каротином, насиченими і ненасиченими жирними і органічними кислотами, вітамінами А, В, С, К, Е, РР, Н, клітковиною, крохмалем і великим набором необхідних людині мікроелементів.
Салат латук. Містить вітаміни A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, C, E, K, а також залізо, марганець, мідь, цинк, калій, кальцій, магній, натрій, фосфор, йод. Має відхаркувальні, сечогінні та седативні властивості. Покращує апетит, травлення, стан шкіри і сухожиль. Знижує рівень холестерину в крові.
М’ята. Сьогодні людині відомо приблизно триста видів м’яти, проте широкого поширення набули тільки близько 20-25 видів цієї рослини. М’ята багата ментолом (міститься в листках рослини), який є місцево знеболювальним засобом, має спазмолітичні та антисептичні властивості, сприяє рефлекторному розширенню коронарних судин.
Базилік. Цю приправу часто називають царською травою. І це правда. Сік свіжого листя й ефірне масло базиліка містять каротин, цукор, фітонциди, рутин і вітаміни С, РР, В2. Головне правило: з базиліком – не переборщити. Його важливо додавати в страву в останній момент. Так ця приправа найкраще збереже свій неповторний аромат.
Молода капуста. Це найяскравіший представник травневого набору продуктів. І містить океан корисних речовин: весь набір вітамінів (С, А, В1, В2 і В3 (нікотинова кислота), Р, К та інші), сірка, кальцій (так-так) , калій, фосфор, і відмінна клітковина, лактаза ліпаза, протеаза, і повна відсутність сахарози, що робить цей продукт незамінним для діабетиків.
Редис. У редисці міститься велика кількість вітамінів С, В, РР, калій, фосфор. Також є натрій, магній, залізо. Редис має протимікробну дію, знімає запалення. Сік, отриманий з редису, покращує травлення і обмін речовин. Особливо корисний він тим, хто страждає на подагру, ожиріння, цукровий діабет. Вживання редиски покращує колір обличчя і бадьорить, покращує роботу серця і зміцнює стінки судин. Завдяки великій кількості клітковини редиска знижує рівень шкідливого холестерину в крові, виводить з організму токсини