Глиняний горщик – не дивина на сучасних кухнях. Та, на жаль, господині досить рідко дістають їх із найдальших полиць. А даремно. Готувати страви в глиняних горщиках дуже зручно і зовсім нескладно. Продукти прогріваються повільно і рівномірно, їжа в них не пригорає, а смаки і запахи інгредієнтів перемішуються і збагачують одні одних. Приготувати в горщику можна практично будь-яку страву: головне, щоб продукти поєднувалися між собою.
Курятина з картоплею в горщиках
Потрібно: 300 г курячого м’яса, 8 картоплин, 2 цибулини, 1 морквина, сметана, вершкове масло, сіль, перець на смак.
Приготування: цибулю порізати кубиками і обсмажити на олії. Куряче м’ясо відокремити від кісток, порізати шматочками, додати до цибулі, теж підсмажити. Картоплю почистити і порізати кубиками. Моркву потерти на грубій тертці, додати до картоплі. У горщик викладати шарами: обсмажене м’ясо з цибулею, картоплю з морквою, знову шар м’яса і шар картоплі. Полити залишками олії з пательні, на якій смажилася курка. У кожен горщик покласти по столовій ложці сметани і по грудочці вершкового масла. Накрити кришками і поставити в духовку на 1 годину.
Квасоля з грибами в горщиках
Потрібно: 2 скл. квасолі, 300 г печериць, 2 л води, 3 цибулини, 2 морквини, олія, вершкове масло, сіль, перець на смак.
Приготування: квасолю замочити у воді на 6-10 годин, щогодини змінюючи воду, або залишити на ніч, додавши у воду чайну ложку соди. Воду злити, вимочену квасолю добре промити, залити свіжою холодною водою і варити до готовності. Печериці порізати пластинками, цибулю півкільцями, моркву потерти на грубій тертці. У сковороді розігріти олію, покласти цибулю, смажити хвилин сім, додати потерту моркву та порізані печериці. Смажити на невеликому вогні 10 хв., постійно помішуючи. З готової квасолі злити воду в окрему посудину. Змішати квасолю з грибною смажанкою, посолити, поперчити. Розкласти у горщики, налити по 2-3 ложки квасолевого бульйону. У кожен горщик покласти по грудочці вершкового масла. Поставити в духовку, готувати при температурі 170 градусів 30-40 хв.
Плов у горщиках
Потрібно: 400 г яловичини або баранини, 2 морквини, 1 цибулина, круглозернистий рис, олія для смаження, сіль, перець на смак.
Приготування: м’ясо порізати на шматочки. У пательні розігріти олію, викласти м’ясо, смажити на сильному вогні, постійно помішуючи. Цибулю порізати кубиками, моркву соломкою. Додати овочі в пательню до м’яса, зменшити вогонь, посолити, поперчити і продовжити смажити під кришкою 10-15 хв. Викласти підсмажене м’ясо з овочами в горщики. Зверху насипати по 3 ст. л. сирого рису. Налити в кожен горщик води стільки, щоб її рівень був на 2 см вище рівня рису. Посолити, закрити кришечками, поставити в духовку на 40 хв.
Гречка з грибами та курячими сердечками в горщиках
Потрібно: 400 г курячих сердечок, 12 ст. л. гречаної крупи, 2 цибулини, 200 г печериць, 1 болгарський перець, 3 зуб. часнику, олія для смаження, сіль, перець, зелень на смак.
Приготування: курячі сердечка відварити у достатній кількості води до готовності (40 хв.). Бульйон посолити і не виливати. Цибулю та перець, порізані соломкою, підсмажити на олії. Туди ж додати порізані на пластинки печериці. Смажити 10 хв., посолити, поперчити. У горщики покласти по 3 ст. л. промитої гречки. Потім шар варених сердечок і шар грибів з овочами. Залити бульйоном майже до верху, накрити кришечками. Поставити в розігріту до 180 градусів духовку на 35-40 хв. Дістати з духовки, відкрити кришечки і покласти в кожен горщик по 1 ч. л. посіченої зелені.
Свинина в кефірно-часниковому соусі у горщиках
Потрібно: 600 свинини, 1,5 скл. кефіру або кислого молока, 2 цибулини, 6 зуб. часнику, 2 ст. л. майонезу, олія для смаження, сіль, перець на смак.
Приготування: свинину порізати кубиками, обсмажити на олії на сильному вогні хвилин 5-7. Цибулю порізати півкільцями і викласти у горщики. Зверху – підсмажене м’ясо разом із олією з пательні. Трішки втрамбувати. До кефіру додати майонез, подрібнений часник. Посолити, поперчити, додати зелень і ретельно перемішати. Залити підготовленим соусом м’ясо в горщиках так, щоб кефір не доходив до країв горщика. Поставити горщики в розігріту духовку на середній вогонь (не вище 160-170 градусів) на 45-60 хв. Не поспішайте діставати – чим довше знаходяться горщики в духовці, тим ніжніше виходить м’ясо.
Азу по-татарськи
На перший погляд, все знайоме і просте – обсмажене м’ясо з овочами під пікантним гострим соусом. Проте в якості родзинки в цій страві виступають солоні огірочки – дивне поєднання!
Потрібно: 500 г м’яса (свинина, яловичина, баранина), 400 г картоплі,1 морква, 2 цибулини, 4 солоних огірки, зелень (петрушка, кріп, кінза), 4 ст. л. олії, 3 ст. л. майонезу, 3 ст. л. кетчупу, 1 ст. л. томатної пасти, 4 лаврові листки, 8 горошин духмяного перцю, мелений чилі, мелений коріандр, чорний мелений перець, цукор, сіль – усе за смаком, 1 склянка бульйону або води.
Приготування: м’ясо порізати невеликими шматочками. Цибулю, моркву, картоплю і огірки порізати кубиками. Подрібнити зелень. Змішати майонез із кетчупом. М’ясо обсмажити в олії на великому вогні з усіх боків приблизно 5 хв. Наприкінці трохи посолити і поперчити. На дно горщиків викласти огірки, а на них – обсмажене м’ясо. Додати спеції і полити соусом. На великому вогні обсмажити в олії картоплю 5 хв., посипати меленим чилі і розкласти у горщики. Обсмажити цибулю з морквою в олії на середньому вогні 5 хв., залити томатною пастою, розведеною бульйоном, додати сіль і цукор за смаком, перемішати і готувати іще 2-3 хв., потім перелити у горщики. Накрити кришками горщики і відправити страву в розігріту до 200 град. духовку на 45-60 хв. Перед подачею посипати азу зеленню.
Горщики … з хліба
Не раз бачили, як борщ чи рагу подають у горщиках із хліба. Це також дуже чудовий спосіб здивувати гостей. Отож, пропонуємо вам рецепт.
Потрібно: для чотирьох невеликих порцій – 0,5 кг борошна, 1 ч. л. сухих дріжджів, 0,35 л води, 1 ч. л. солі і крохмалю, 1 яйце.
Приготування: залити теплою водою дріжджі, розмішати. Додати сіль і починати помішувати. Просіяти борошно, в поглиблення по центру залити дріжджовий розчин. Тепер з допомогою ложки зробити кола до центру, розгортаючи ємність в інший бік. У результаті такого змішування повинен вийти ком, який слід розкласти на рівній поверхні і місити близько 20 хв. Порада: навіть якщо тісто буде липким, не додавати борошно. Вкінці воно придбає потрібну консистенцію і втратить клейкість.
З тіста скачати кулю – і залишити в теплі на 60 хв. Після підняття тіста поділити його на кілька шматків, які повторно сформувати у кульки і розташувати по окремих формах, змащених маслом. Невеликі кульки залишити для ручок горщиків. Коли зліпите кулі-горщики, змастити поверхню яйцем. Запікати при 200 град. протягом 40 хв. Після завершення випічки видалити верхівку і м’якоть, але залишити нормальну товщину стінок (до сантиметра).
Запобігти протіканню хлібних горщиків можна, використовуючи суміш з крохмалю і яйця для обробки внутрішньої поверхні. Після цього просушити горщики в духовці при 180 град. протягом 15 хв.
У такі їстівні ємності можна заливати супи, викладати рагу та інші продукти. Це дуже смачно!
Сирники в маковому соусі у горщиках
Потрібно: 500 г сиру, 2 яйця, 5 ст. л. цукру, 100 г родзинок, 100 г борошна, 500 мл сметани, 50 г вершкового масла, 50 г маку.
Приготування: сир змішати з яйцем та цукром і добре розтерти. Додати борошно, родзинки і вимішати. З цієї маси скачати маленькі кульки, обваляти їх у борошні і обсмажити на олії з обох боків до золотистого кольору. Приготувати соус. Мак залити окропом, накрити кришкою і залишити на 20 хв., щоб добре розпарився. Вершкове масло розтопити на водяній бані, додати сметану, мак і цукор. Нагріти соус на слабкому вогні (не кип’ятити). Сирники розкласти у горщики і залити соусом. Поставити у духовку, розігріту до 180 градусів, на 15 хв.