У Західноукраїнському національному університеті завершився ювілейний П’ятий Міжнародний тиждень, який цьогоріч проходив під гаслом “Стійкість та відновлення через інтернаціоналізацію”. Цей захід став майданчиком для налагодження контактів, зміцнення співпраці, дискусій та обміну думками.
У межах I-WEEK 2023 у залі засідань вченої ради класичного університету Тернополя відбулося відкрите обговорення «Що варто знати про перспективи членства України в ЄС», у якому взяли участь студенти та професорсько-викладацький колектив навчально-наукового інституту міжнародних відносин ім. Б.Д. Гаврилишина.
На запрошення завідувача кафедри міжнародних відносин та дипломатії Оксани Тулай модератором та спікером зустрічі виступив кандидат політичних наук, заступник секретаря Української частини Парламентського комітету асоціації між Україною та ЄС Богдан Ференс.
Вітаючи присутніх, Богдан Ференс сказав: «Я радий перебувати у вашому закладі вищої освіти! Сьогодні, у час війни, ми продовжуємо працювати та обговорювати важливі теми ЄС, Європейської інтеграції, ухвалювати рішення та розширювати освітні кордони. Бажаю кожному під час цієї зустрічі почути важливі думки та нові підходи!»
Богдан Ференс поділився з учасниками власними науковими напрацюваннями щодо транснаціоналізації політичного простору України та ЄС. Спікер зазначив, що важливими складовими процесу транснаціоналізації є інституційне й міжпартійне співробітництво, міжрегіональна та транскордонна співпраця, європеїзація. Богдан Ференс наголосив, що за рахунок європеїзації відбувається розмивання правових, інституційних, геополітичних, культурних, а також, транзакційних кордонів – певних просторових меж, які не встановлюються за рахунок фізичних кордонів. Також експерт розкрив історико-правові аспекти відносин між Україною та ЄС, особливості угоди про асоціацію між Україною й ЄС, поділився думками щодо виконання Україною ключових критеріїв для вступу до ЄС. Учасники дискусії детальніше дізналися про селф-скринінг, як важливу передумову здійснення подальших кроків із відкриття переговорів щодо вступу до ЄС.
У заході взяв участь Йохан Бусер, депутат шведського парламенту, соціал-демократ, Голова шведської парламентської делегації в ПА ОБСЄ. Йохан Бусер сказав, що сьогодні світ, у тому числі Швеція, зустрічається із серйозними проблемами: війни, тероризм, зміна клімату тощо. Шведський політичний діяч висвітлив основні історичні етапи інтеграції Швеції до ЄС. Особливу увагу Йохан Бусер приділив питанням формування й розвитку економічного потенціалу та освітньої політики Швеції як члена Європейського Союзу. Політик підкреслив, що Швеція підтримує Україну й український народ у контексті реалізації євроінтеграційного курсу та висловив надію, що нашій країні вдасться подолати корупцію, наблизити законодавство до європейських стандартів у сфері захисту прав людини й забезпечити стійкість економіки. Однак насамперед – завершення війни та перемога України.
У ході спілкування учасники обговорили політичний устрій Швеції; як країни інтегровувалися до ЄС; політику Європейського Союзу; політичні партії в ЄС; вступ України до ЄС: перешкоди, умови та процеси; оцінку виконання рекомендації Єврокомісії; рішення Європейської Ради про відкриття окремих «розділів»; закриття переговорів по розділах і кластерах; підписання договору про вступ; ратифікація всіма державами-членами.
Під час завершальної сесії до учасників звернувся президент Європейської АС молодіжного форуму EYFON, колишній президент Федеральної економічної палати Австрії та президент EUROCHAMBRES з 2018 року Крістоф Ляйтл.
У ЗУНУ вдячні партнерам, гостям та учасникам, які долучилися до проведення П’ятого Міжнародного тижня.