Україні радять зупинити підвищення зарплат до завершення реформ

Україні радять зупинити підвищення зарплат до завершення реформ
Незважаючи на те, що тема «зубожіння» випала з політичного тренду, прірва між багатими і бідними в Україні зростає. Як пояснють економісти, про це свідчить динаміка зміни структури витрат. Так, зараз 95 відсотків витрачається на поточні витрати, а було 83. І частина цих витрат фінансується з попередніх накопичень.

За словами директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзіна, майнове розшарування населення досягло нового рівня: доходи найбагатших і найбідніших вже відрізняються не в рази, а на порядок, тобто в 10 і більше разів.

А ось нова «ластівка». До кінця основних економічних реформ нашій країні радять зупинити стрімке зростання мінімальної зарплати, заявила представниця Світового банку в Україні Анастасія Головач. Будь-які підвищення зарплат і надбавок у державному секторі наразі теж небажані, бо матимуть негативні наслідки для економічного зростання. Таке збільшення платні можна розглядати як один із чинників зростання інфляції.

Коли завершаться реформи? Ніхто не знає. Що означатиме це для українців, які «сидять», наприклад, на мінімальній платні? Дехто, ймовірно, поповнить ряди заробітчан. А декому доплачуватимуть, аби втримати, у «конвертах».

Якби не офшори, корупція, безнаказанність, то вже давно в країні і в секторі економіки, і в сферах соціалки, виплат пенсій і зарплат усе було б по-іншому.

Для прикладу, боротьба з корупцією. В країні розвелося стільки борців! Але цієї ганебщини менше не стало. Зате які щедрі винагороди отримують антикорупціонери. Приміром, директору Національного антикорупційного бюро Артему Ситнику у червні цього року нарахували 169,5 тисяч гривень платні. Як пише видання «Слово і Діло», оклад Ситника дуже скромний – 11,7 тисяч. Решта грошей – різноманітні доплати. Зарплата його першого заступника Гізо Углави – 106,5 тисяч. Тетяна Варварська – ще один заступник директора НАБУ – за червень заробила 127,8 тисяч. Інший заступник Ситника – Анатолій Новак – заробив 159,7 тисяч.

Величезною проблемою для країни є ситуація в селі. З оплатою праці, робочими місцями, демографією, інфраструктурою. Села пустіють і зникають. За десять років чисельність сільського населення скоротилася на 16 відсотків. Таку невтішну статистику озвучили у Національній академії наук України. А частка самозайнятих і безкоштовно працюючих серед зайнятих у сільському господарстві складає 79,5 відсотків.

Інша вражаюча цифра – обсяги трудової міграції. Якщо за офіційними даними кількість трудових мігрантів сягає близько семи відсотків від соціально-активного населення України, то за неофіційними оцінками, число трудових мігрантів із села сягає двох (!) мільйонів осіб із 5,6 мільйонів активного сільського населення.

Як і без інших соціальних груп, без селян не зможе динамічно розвиватися суспільство, зазначають соціологи. Адже селяни виробляють продукцію, яку споживає вся країна.

Лише 500 тисяч українських селян працездатного віку в сільському господарстві мають посаду найманих робітників. А понад два мільйони самі створили собі робочі місця. У світі цих людей не викидають із соціального процесу. А в Україні їм не нараховують стаж, не гарантують пенсійне забезпечення, не дають виплат у зв’язку з хворобами чи втратою працездатності…

Прогнози на майбутнє не вселяють оптимізму. До 2050 року, за підрахунками Департаменту з економічних і соціальних питань ООН, чисельність населення України становитиме 36,4 мільйони осіб. У містах проживатиме 28,5 мільйонів. Це – 78 відсотків усього населення. В селі залишиться 7,9 мільйонів людей. Що то є?

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *