Багато українців відходять у засвіти, так і не дочекавшись обіцяного покращення і життя по-новому. А загалом Україна входить до 30 найстаріших країн світу за часткою осіб віком 60 років і старших. Зокрема, у 2015 році їх кількість складала 21,8 відсотків від загальної чисельності населення. Згідно з національним демографічним прогнозом, до 2025 року це число збільшиться і сягне 25 відсотків. Рівень народжуваності у нашій країні йде на спад. А передчасних смертей стає все більше. Тому й вимальовується така невесела демографічна картина.
Днями Кабмін схвалив стратегію активного довголіття українців. Аж до 2022 року. В уряді переконані: план сприятиме вирішенню проблем, пов’язаних зі старінням населення. Йдеться, зокрема, про сприяння збереженню здоров’я та забезпеченню благополуччя людей літнього віку; створення середовища, сприятливого для активного життя тощо. От, тільки як на мізерну пенсію мільйонам українців відчути себе щасливішими? Бо ж приглядаються до цінників у магазинах і нерідко виходять звідти з майже порожніми торбинками. А коли чують вартість ліків у аптеках – жахаються.
Виклики, пов’язані зі старінням у нашій країні, стосуються сфери фінансів, ринку праці, системи охорони здоров’я, соціалки та інше. Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання поліпшити ситуацію у сфері демографії, але…
Корупція, безлад у політиці, високі тарифи, ціни, чиновницька байдужість, фактично, перекреслюють усі добрі наміри й починання. А скільки життів калічить, убиває війна?!
А знаєте, кого наші співвітчизники вважають найбільш корумпованими? На їхню думку, найбільше таких спритників у Верховній Раді. Більше 73 відсотків українців саме парламент вважають найбільш корумпованим органом влади. А сферою життя, де значно поширене це ганебне явище, 62 відсотки людей вказують на судову систему. Такі результати моніторингового дослідження «Стан корупції в Україні», яке провів Київський міжнародний інститут соціології. Серед «лідерів» також Кабмін та Адміністрація президента.
Недалеко утекла медицина. Отримання медпослуг назвали дуже корумпованими 55 відсотків респондентів. На собі люди переконуються.
Далі за списком розташувалися: прокуратура, митний контроль чи оформлення митних документів, приватизація, володіння та користування землею, податкові служби і отримання різних дозволів в органах влади та інше.
При цьому 73,2 відсотки опитаних назвали політичну корупцію на найвищому рівні найгострішою серед корупційних проблем. Водночас, чимало українців корупцію виправдовують – до 30,2 відсотків. Дивний ми народ…
Але якби там не було, проблема корупції входить до трійки проблем-лідерів, після високої вартості життя і низьких зарплат, а також військових дій на Донбасі, зазначають автори дослідження.
Усе це жодним чином не додає у тривалості життя українців. Навпаки…
Стосовно ж політики, то, за словами українського дипломата і політика Романа Безсмертного, вона у нашій країні вбита, як мистецтво управління державою. Нема еліти, яка б формувала цінності. І відсутня управлінська еліта. Знищуються ЗМІ. «Відбувся колосальний розрив між державою, яка зайнята сама собою і людиною. Сьогодні людини для української держави не існує», – заявив Роман Безсмертний в ефірі телеканалу ZIK.
Якщо це так, то скільки б програм та проектів не штампував уряд – діяти вони не будуть.
Тим часом президент Петро Порошенко наголошує: пора подолати шлях від радянщини – до європейських стандартів життя. Гарна ідея. Чудова! Але переважній більшості українців до тих стандартів, ого-го, як далеко. Корумповане суспільство не може зробити своїх громадян заможними. Воно, найперше, працює на благо чиновників, олігархів, політиків, пов’язаних з бізнесом. Чи готові вони зменшити свої апетити задля кращого життя пересічного українця? Поки що, ні. І їх не хвилює, що великий відсоток українців живе за межею бідності. Світовий банк наводить цифру у 25 відсотків. В ООН кажуть: більше.
Влада хоче, аби українці жили краще й довше. Але сама цьому заважає. Якось так виходить…