Верховна Рада підтримала указ президента про запровадження воєнного стану в окремих областях України та її внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії. Рішення ухвалили 276 голосами на позачерговому засіданні парламенту 26 листопада.
Воєнний стан діятиме 30 діб – з 9.00 години 28 листопада. Це не оголошення війни, а особливий правовий режим. Поширюється на території Вінницької, Луганської, Донецької, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Чернігівської, Херсонської, Запорізької областей та внутрішні води Азово-Керченської акваторії.
Ці області розташовані вздовж російського кордону, придністровської ділянки українсько-молдовського кордону і вздовж узбережжя Чорного та Азовського морів. «Там може бути нанесений удар», – сказав під час виступу в парламенті Петро Порошенко.
За словами глави держави, воєнний стан у всій країні буде «активований» у випадку, якщо російські війська здійснюватимуть наземну операцію.
«Пірати» Азовського моря
Пропозицію запровадити воєнний стан президенту подала Рада нацбезпеки і оборони. Причиною став збройний конфлікт в Азовському морі – у Керченській протоці, 25 листопада. Російський корабель протаранив український буксир «Яни Капу», коли він разом із двома броньованими катерами «Бердянськ» та «Нікополь» здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя, який відповідав міжнародним нормам.
Потім російський спецназ відкрив вогонь по українських суднах. До атаки підключились російські ударні гелікоптери Ка-52 та штурмовики Су-25. Ворог захопив три кораблі, шестеро українських військових отримали поранення. У російському полоні перебувають 23 військових моряків.
Атака відбувалася під постійним контролем Путіна. Він отримував оперативну інформацію про напад на українські катери та буксир при намаганні пройти Керченську протоку. Цю інформацію підтвердив речник російського президента Дмитро Пєсков під час спілкування з журналістами.
Також у Мережу потрапило відео моменту тарану московитами українського буксира і корабля, перемовини росіян, агресивні вимоги до українських моряків – вийти на палубу з піднятими руками тощо.
Існує ймовірність, що російські кораблі отримали наказ: за будь-яку ціну вдруге не пустити ВМС України в Азов. Формальний привід, за версією росіян, українці порушили російський кордон біля Криму. Його, між іншим, не визнають ніде в світі. А в російсько-українській угоді Керченська протока трактується як спільна суднохідна магістраль. Тобто, відповідно зі статтями Конвенції ООН з морського права та Договором між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, військові кораблі України користуються свободою судноплавства, а тому можуть здійснювати прохід через Керченську протоку у будь-який час за умови дотримання безпеки судноплавства.
Що каже світ?
У Євросоюзі заявили: очікують від Росії, що вона відновить свободу проходженню кораблів у Керченській протоці і закличе своїх військових діяти стримано, аби негайно стабілізувати ситуацію.
У НАТО запевнили Україну в беззаперечній підтримці на тлі загострення ситуації. Зокрема, речниця Альянсу Оана Лунгеску наголосила, що Альянс повністю підтримує суверенітет України та її територіальну цілісність, включаючи її права на судноплавство у власних територіальних водах.
У Конгресі США засудили протиправні дії Росії в Азовському морі. У відповідній заяві конгресмен Брайан Фіцпатрік закликав притягнути до відповідальності президента РФ Путіна і підкреслив, що «США не мають ігнорувати агресію Росії проти України».
У Раді безпеки ООН провели екстрене засідання у зв’язку із загостренням ситуації в Керченській протоці. На порядку денному – підтримка миру і безпеки та порушення Росією кордонів. Засідання почалося з виступу постійного представника США при ООН Ніккі Хейлі, яка наголосила на підтримці суверенітету України і закликала членів Радбезу голосувати проти будь-якого рішення, яке запропонує РФ. П’ять країн – членів Радбезу ООН – Франція, Нідерланди, Польща, Швеція і Велика Британія – закликали РФ звільнити захоплені українські кораблі.
Президент США Дональд Трамп сказав: йому «не подобається» те, що відбулося біля Керченської протоки, передає «Reuters». «Нам не подобається, що відбувається. І сподіваємося, що все вирішиться», – сказав він.
Різко відреагував на події в Азовському морі спецпредставник Держдепу США Курт Ролкер. Він зазначив, що Росія протаранила український корабель, який мирно рухався до українського порту, і при цьому звинуватила в провокації Україну.
Міжнародний валютний фонд попри воєнний стан буде надалі співпрацювати з Україною.
Верховна Рада у свою чергу звертається до міжнародних організацій направити спостерігачів у регіон Чорного і Азовського морів та Керченської протоки, а також пропонує морським державам скерувати в регіон військові кораблі, щоб упередити подальшу ескалацію напруги з боку Росії.
Вибори президента – за графіком
Коли постало питання про оголошення воєнного стану, суспільство та політикум дискутували про долю майбутніх президентських виборів: відбудуться чи ні?
26 листопада парламент ухвалив постанову про проведення чергових виборів президента України 31 березня 2019 року. Це рішення було принциповою умовою депутатів для введення воєнного стану.