Замість скверу – будинок

Замість скверу – будинок

DSC_0743

Пацієнти  лікарні та працівники залізниці готові перекрити колію, щоб не допустити будівництва

 

Центр Тернополя завжди був ласим шматком для забудовників. Складається враження, що у місті хочуть використати кожен квадратний метр зелених насаджень, аби спорудити черговий будинок чи розважальний заклад. У редакцію «Нашого ДНЯ» звернулися працівники тернопільської залізничної лікарні. Люди переживають, що вже незабаром у невеличкому скверику поряд з їх лікарнею почнеться будівництво, а сам заклад закриють і близько 15 тисяч залізничників області залишаться без кваліфікованої медичної допомоги.

Відділкова клінічна лікарня станції «Тернопіль»  ДТГО «Львівська залізниця» розташована на вулиці Франка, 3. Це єдина лікарня в області для працівників залізниці й тих, що вже на пенсії. Вона працює на основі страхової медицини.

– В лікарні функціонує 90 ліжок, –  розповідає головний лікар Олег Біленький. – Усі вони постійно зайняті. Наш медичний заклад не пустує. У нас працює 252 людей. Функціонує три відділення – хірургічне, терапевтичне та неврологічне. Є сучасне обладнання для обстежень. Для пацієнтів передбачене покращене харчування. Також вони отримують безкоштовно всі необхідні ліки. Тому наш медичний заклад є важливою складовою структури соціального захисту для працівників залізничної галузі.

DSC_0764

У дворі закладу – невеличкий сквер площею 35 сотих, близько десятка дерев та лавочки. Сюди пацієнти виходять на прогулянку. Оскільки лікарня розміщена у центрі міста, то це дуже зручно. Дворик межує із приміщеннями «Укрпошти» та торгівельним павільйоном, які належать ТОВ «Тернопіль вечірній». Однак невеличкий шматок землі у центрі міста, кажуть працівники лікарні, впав у око міській владі та підприємцям.

– Торгівельні павільйони вважаються тимчасовими архітектурними спорудами і не вписуються в генеральний архітектурний план міста, – розповідає Олег Біленький. – Тому вони підлягають знесенню. Власники павільйонів хочуть знести їх і використати ділянку для будівництва будинку. Оскільки ці кіоски займають незначну площу, то для її збільшення хочуть демонтувати паркан і зайняти частину лікарняного парку.

За словами головного Олега Біленького, на адресу медичного закладу та Львівської залізниці надійшло звернення від Тернопільської міської ради з цього приводу. У документі йдеться про те, що «вулиця Чорновола і сквер, що знаходиться за цією адресою, – окраса історичної частини міста. Для забезпечення повноцінного збереження забудови вулиці Чорновола міська рада вважає за доцільне будівництво на місці торгових павільйонів нової споруди ».

DSC_0768

– Однак, згідно з державними нормами, на відстані 30 метрів до лікарні не дозволяється жодна забудова,  – додає пан Олег. – Навіть ці кіоски поблизу лікарні встановлені незаконно. Міська рада про це знає, але, очевидно, керівництву міста на це вигідно закривати очі. Лікарня повинна мати паркову зону, яка відповідає державним будівельним нормам, що діють в Україні. Територія відпочинкової зони відповідає кількості ліжок у лікарні. Якщо територія скверу зменшиться, це може вплинути на акредитацію лікарні. Тоді потрібно буде зменшувати кількість ліжко-місць, звільняти половину працівників або просто закривати медичний заклад.

Приміщення лікарні є  пам’яткою архітектури місцевого значення. Сам будинок зведений ще у 1890 році. Комунікації у лікарні зроблені за австрійських часів. Водовідведення, водопровід, газ і силовий кабель прокладені через територію парку. Тож ця ділянка є своєрідною охоронною зоною інженерних комунікацій, які пережили дві війни і досі в доброму стані. Та чи витримають вони будівельні роботи, у закладі сумніваються.

– У випадку, якщо будівництво розпочнеться, то частину території лікарняного скверу заберуть на обслуговування цієї будівлі, – каже пан Олег. – А де розмістять будівельну техніку? На центральних вулицях чи на території лікарні? Певна річ, що вона буде знаходитись у нашому дворі. А що буде з деревами? Швидше за все, їх зрубають. Де гулятимуть хворі, як вони зможуть лікуватися, якщо під вікнами гуркотітиме техніка?

DSC_0736

Працівники і пацієнти лікарні шоковані перспективою будівництва. Кажуть, лікарню нікому не віддадуть і не дозволять забудовувати сквер. Люди готові відстоювати свій заклад і, якщо потрібно, навіть перекрити колію.

– Під час лікування дуже важливі прогулянки на свіжому повітрі, –зазначає медсестра терапевтичного відділення Людмила Крушельницька. – Як можна зрізати всі ці столітні дерева – це просто злочин. Не забирайте у нас кисень. Залізничники проходять тут медичну комісію. Якщо лікарню закриють, їм доведеться їздити у Львів.

І працівники лікарні, і пацієнти зустріли журналістів у рідному скверику. Вони взялися за руки і закликали чиновників залишити у спокої їх здравницю.

– Якщо цю лікарню закриють, де ми будемо лікуватися?  Адже тут отримуємо все безкоштовно, – каже машиніст-пенсіонер Ігор Григорчук. – У лікарні чудові працівники, мене тут поставили на ноги. А в сквері можна погуляти, відпочити. Це зовсім маленький шматок землі, як тут можна щось будувати?

Справою реконструкції вулиці Чорновола зацікавилася Служба безпеки України. Зокрема, на адресу лікарні надійшов лист, у якому йдеться про те, щоб керівництво закладу не допустило заниження вартості та неправомірного списання державного майна.  Йдеться про паркан, який згідно документів  адміністрація залізниці  пропонує демонтувати і надати для будівництва нової споруди площу 246 метрів квадратних.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в області зазначає, що у єдиному державному реєстрі відсутній дозвіл на виконання будівельних робіт з реконструкції вулиці Чорновола у Тернополі. Тож будівництво нової споруди – поза законом. Водночас, у міській раді кажуть, що проблема із сквером надумана.

– Ми скерували звернення до Львівської залізниці, оскільки на території лікарні є занедбані споруди, які спотворюють центральну частину міста, – зазначив міський голова Сергій Надал. – Є пропозиція їх демонтувати. Якщо вони не використовуються – передати у власність міста. Все інше – це домисли журналістів.

Цьогоріч залізнична лікарня відзначає сімдесятилітній ювілей. І працівники закладу, і пацієнти з нетерпінням чекають цього свята. Вони вірять, що і міська влада, і керівництво залізниці прислухаються до них і залишать лікарню в спокої.

Юля ТОМЧИШИН.

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    АН.ГЕЛ.

    Це ж треба бути такими безбожними, цинічними та жадібними, щоб переступити через сумління, знищуючи територію лікарні –  храм гуманності та милосердя. Чиновники, схаменіться, А якщо завтра на місці Феофанії якись жлоб захоче збудувати бордель і казіно???!!! Та ви в горлянку вчепитись  Хто вам дає право топтати і руйнувати лікарню для залізничників, там хіба не люди працюють і лікуються. 70 років ця лікарня існує і стоїть на цьому місці. Так яка влада чинить таке свавілля та беззаконня, використовуючи махінації та аферні схеми???!!! Януковича вже немає Майте на увазі, наступний Майдан буде крамольним, вас стерилізують, знищать, зітруть з лиця землі всіх чиновників, які переступають через пересічних громадян України заради наживи!!! Вас заставлять поважати думку кожного знас!!!

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *