Наступний осінній місяць може «ощасливити» українців підвищеними комунальними тарифами. У жовтні планують збільшити вартість електроенергії та холодної води.
Так, ціна на перші 100 кВт/год електроенергії для населення, ймовірно, зросте майже вдвічі – з 0,9 гривні до 1,68. Вона була незмінною з 2017 року. А холодна вода може подорожчати на 22 відсотки. Про це інформує Час Пік із посиланням на пресслужбу Міністерства енергетики.
Згідно з Меморандумом України та МВФ, нові тарифи вже мали бути передані місцевій владі на узгодження.
У Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та компослуг (НКРЕКУ) пояснили: причиною підвищення тарифів є зростання зарплат співробітників та збільшення вартості витратних матеріалів.
Щодо «блакитного палива», то раніше повідомлялося, що й НАК «Нафтогаз України» через мільярдні збитки підвищуватиме ціну. НАК заявив про 11,5 мільярдів гривень збитку за пів року. Перед оприлюдненням цієї інформації компанія підняла оптову ціну на природний газ для виробників теплової енергії до 5183 гривень за кубометр (із урахуванням ПДВ), що на 45% вище від ціни попереднього місяця.
Подорожчання газу для виробників тепла, які до 1 травня 2021 року зобов’язані купувати паливо виключно в «Нафтогазу», призведе до підвищення тарифів на опалення та гарячу воду, прогнозують експерти. За їхніми словами, це лише перші «квіточки», що готує підприємство. Адже НАК прагне вирішити свої фінансові проблеми за рахунок споживачів.
За версією ексвиконавчого директора «Нафтогазу» Юрія Вітренка, причинами 11,5-мільярдного збитку компанії за перші шість місяців нинішнього року є технологічна відсталість, критичні проблеми з якістю управління, нерозуміння та/або відсутність політичної волі щодо реформ, боротьби з корупцією тощо. «Найсумніше в цій історії те, що «Нафтогаз» прикривається світовою кризою та коронавірусом», – написав на своїй фейсбук-сторінці Вітренко.
Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики і ЖКГ Олексій Кучеренко підвищення «Нафтогазом» ціни на паливо також пов’язує з непрофесійним керівництвом компанією. За його словами, торік НАК запупив великі обсяги імпортного газу за ціною близько $200 за тисячу кубометрів. У той час ціни в Європі були нижчі. Після теплої зими в сховищах залишилося приблизно 11 мільярдів кубів газу. Тепер його хочуть продати не в збиток для себе. Через те, за прогнозом нардепа, ціна газу для кінцевого споживача цьогоріч сягне 7,5-8 гривень за кубометр.
З електроенергією також невтішна ситуація. Рішення Кабміну та НКРЕКУ призводять до системного підвищення тарифу. Зараз в Україні ціна на електроенергію найвища в Європі. І зростатиме й далі…
Директор з економіки та фінансів української промислової компанії Денис Морозов зазначив: «В Україні на сьогодні найвища ціна на електроенергію. Це факт, підтверджений багатьма дослідженнями. Наші партнери французи кажуть, що у них ціна на електроенергію в два рази нижча».
За словами Морозова, за останні 4-5 місяців постійно вводять нові правила на ринку, які призводять до зростання ціни. Водночас, коли світ накрила пандемія коронавірусу, багато країн намагаються, щоб ціна була нижчою. А в нас усе навпаки…
До речі, всіх, хто подасть заяву на субсидії, чекають кілька етапів перевірок. На кожного, хто претендує на соцдопомогу, зберуть особисту інформацію.
І ще. Під час карантину українці найбільше грошей витрачали на продукти харчування, компослуги й транспорт. Охорона здоров’я лише на п’ятій позиції. Такі дані Держстату. Якщо комуналка подорожчає, то «з’їдатиме» ще більше грошей. Але напередодні виборів ще може все перегратися і підвищення тарифів перенесуть трошки на пізніше…
Ольга ЧОРНА.