16 травня: цього дня співачка Руслана здобула першу перемогу для України на Євробаченні-2004 та інші цікаві події

16 травня: цього дня співачка Руслана здобула першу перемогу для України на Євробаченні-2004 та інші цікаві події

16 травня – день пам’яті мучеників Тимофія і Маври. Вони були подружжям в III столітті, сповідували християнство, за що і постраждали за часів правління імператора Діоклетіана. Тимофій народився в селі Перапея у сім’ї священника Піколпоса, який був читцем в церковному клірі і переписував Священні книги.

На святого Тимофія донесли, що в нього зберігаються християнські книжки. Його схопили і привели до правителя міста Аріана. Прийняв він тоді чимало страшних мук і мужньо їх всіх стерпів. Потім встав і подякував Богу за те, що той наслав на нього випробування. Тоді його повісили головою донизу, до рота поклали дерев’яну палицю, а на шию прив’язали камінь. Великими були страждання Тимофія, але він все терпів.

Розповіли тоді правителю, що у Тимофія є молода дружина Мавра. З нею він одружився за 20 днів до того, як його забрали на катування. Наказав Аріан привести Мавру, тому що думав, що вона вмовить Тимофія зректися своєї віри. Однак свята жінка одразу визнала себе християнкою і перенесла всі страшні тортури. Навіть після казана з киплячою водою, залишилася вона неушкодженою.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 16 травня:

1648 рік – під Жовтими Водами військо Богдана Хмельницького завдає поразки польському війську Стефана Потоцького;

1836 рік – Едгар Аллан По одружується зі своєю 13-річною кузиною Вірджинією Клем;

1920 рік – Жанну д’Арк канонізовують в римській католицькій церкві;

1929 рік – у США відбувається перша церемонія вручення “Оскарів”;

1954 рік – починається повстання ув’язнених (Кенгірське повстання) в 3-му табірному відділенні Степового табору в селищі Кенгір (Казахстан);

1966 рік – у Китаї оголошують про початок “культурної революції”;

1975 рік – японка Табеї Дзюнко стає першою жінкою, яка покорила Еверест;

2004 рік – українська співачка Руслана Лижичко здобуває перемогу в пісенному конкурсі “Євробачення” 2004;

2008 рік – Україна стає 152-м членом Світової організації торгівлі.

Який день в Україні і світі

16 травня в Україні і світі святкують Міжнародний день мирного співіснування. Подія була започаткована 2017 року ООН. Головна її мета полягає в залученості суспільства до миру, єдності, солідарності, терпимості, що сприяє розвитку країн і досягненню гармонії. До цього дня зазвичай організовуються різноманітні тематичні заходи для населення.

День носіння фіолетового на знак миру. Веселе і позитивне свято, яке націлене на те, щоб показати прибульцям з інших планет, що людство для них не ворог. Щоб долучитися до святкування, потрібно всього лише вдягнути аксесуари чи будь-яку річ фіолетового кольору.

Міжнародний день поінформованості про целіакію. Започаткувала цей день Європейська асоціація хворих на целіакію. Це захворювання кишківника, яке виникає через пошкодження ворсинок тонкої кишки, тому людина не може вживати продукти, які містять глютен. Головна мета дня — підвищити поінформованість про целіакію.

День біографів. Дату святкування обрали на честь зустрічі Семюела Джонсона, який був біографом і лексикологом, з письменником Джеймсом Босуеллом, що відбулася 1763 року.

Міжнародний день світла. Подія була встановлена ЮНЕСКО 14 листопада 2017 року. Дату обрали на честь першої вдалої роботи лазера Теодора Маймана, що відбулася 1960 року. Головна мета полягає в приверненні уваги людства до значення світла як в звичайному житті, так і в культурному, науковому, мистецькому.

День морської мавпи. Нестандартна і дуже цікава подія. Морську мавпу задносять до ракоподібних, а зовні вона чимось нагадує креветку. Хоча ця істота відрізняється крихітними розмірами (до 5 мм), вона є важливою частиною екосистеми, розповсюджуючи тепло і поживні речовини.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *