5 квітня – День першої Конституції України та інші пам’ятні дати й події

5 квітня – День першої Конституції України та інші пам’ятні дати й події

5 квітня – день пам’яті святого Никона. Народився преподобномученик в Неаполі, в родині, де батько був язичником, а матір – християнкою.

Служив Никон воякою і здобув чимало перемог. Якось під час однієї з битв, він почав молитися Христу, і зміг перемогти навіть оточений ворогами. Повернувшись додому, він, з благословення матері, вирушив на пошуки священника, який зміг би його охрестити і постригти. Дістався Никон на кораблі острова Хіос, зійшов на високу гору і там 8 днів перебував в молитві та пості. Тоді з’явився Ангел Божий, який і вказав чоловікові шлях.

Подався він на гору Ганос, де жило чимало ченців, а очолював їх єпископ Феодосій. Він і освятив Никона, а потім прийняв в обитель як свого учня і ченця.

У народі преподобного Никона вважали покровителем гри в шашки, тому головною розвагою цього дня вважалося саме пограти в цю гру. Також намагалися ретельно прибрати в будинку. А ще селяни шанували м’яту, з неї робили пряники і чай.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 5 квітня:

56 рік до н.е. – у Луці відбувається урочиста зустріч тріумвірів Гая Юлія Цезаря, Марка Ліцинія Красса і Гнея Помпея (Перший тріумвірат);

919 рік – починається друге вторгнення фатімідів до аббасидського Єгипту;

1340 рік – арабський флот розбиває іспанську ескадру в Гібралтарській протоці;

1398 рік – німці вибивають піратів (віталійських братів) з острова Готланд;

1536 рік – імператор Священної Римської імперії Карл V влаштовує собі останній в історії тріумф (урочистий в’їзд до Риму);

1614 рік – в Королівстві Англія починає засідати “тухлий парламент”, який назвуть так через те, що він не ухвалить жодних законопроєктів;

1710 рік – у османському місті Бендери укладають договір між гетьманом Запорозького війська, старшиною й українським козацтвом;

1722 рік – нідерландський мореплавець Якоб Роггевен відкриває острів Пасхи;

1792 рік – Джордж Вашингтон вперше в історії США застосовує президентське вето;

1793 рік – Жан-Поль Марат обраний президентом якобінського клубу;

1815 рік – почалося виверження вулкана Тамборо (Тамбора) на острові Сумбава (нині Індонезія). Виверження тривало до 12 квітня, спричинило загибель майже 4900 осіб і знаменитий «рік без літа» (за приблизними підрахунками, вулкан викинув із себе 1,7 млн т уламків і попелу).

1818 рік – війна за незалежність Чилі: армія Хосе де Сан-Мартіна та Бернардо О’Гіґґінса перемагає іспанських роялістів;

1913 рік – Нільс Бор завершив першу з трьох статей, що сформували успішну атомну модель, на якій побудована стара квантова теорія.

1919 рік – французькі окупаційні війська залишають Одесу;

1933 рік – указ, підписаний Ф. Д. Рузвельтом, забороняє американцям володіти золотом (обмеження діяло до 1974 р.);

1941 рік – британські війська вступають в Аддис-Абебу, столицю окупованої фашистською Італією Абісинії;

1945 рік – початок грузинського повстання на острові Тексел (Голландія);

1951 рік – перше застосування апарату штучного кровообігу при відкритій кардіотомії в Міннеаполісі, Міннесота;

1956 рік – американські хіміки Маршалл Гейтс – молодший та Гільг Чуді здійснюють повний синтез морфіну;

1992 рік – під час Боснійської війни розпочинається облога Сараєва – найдовша облога у сучасній історії та одна з наймасштабніших облог міста у світовій історії загалом;

2001 рік – Верховна Рада ухвалює Кримінальний кодекс України;

2005 рік – Аскар Акаєв складає з себе повноваження президента Киргизії;

2017 рік – в Німеччині в складі Бундесверу засновують новий рід військ – кібервійська, 13.500 службовців.

Який день в Україні та світі

5 квітня в Україні і світі святкують День неонатолога. Лікарі-неонатологи – це дитячі лікарі, які займаються лікуванням та профілактикою цілого ряду патологій новонароджених. Тобто неонатолог лікує ті хвороби, які виникають в перші 6 місяців життя дитини.

День першої Конституції України. Саме цього дня 1710 року Пилип Орлик під час козацьких зборів біля Тягині склав конституційний договір нашої країни. Першу конституцію написали староукраїнською та латинською мовами. Документ складається з 16 статей, в яких визначені обов’язки та права учасників Війська Запорозького. Український оригінал конституції було знайдено зовсім недавно – 2008 року. 2010 року з’явився пам’ятник на честь першої конституції, котрий встановили в місті Бендери (колись Тягин) на честь 300-річчя складання договору.

День чистої карми. Це важливе і корисне свято, яке було започатковане 2005 року за ініціативою Ембер Ніколя Ділгер. Головна мета дня полягає в приверненні уваги людства до вторинного перероблення відходів і повторного їх споживання. Тобто кожен з нас має можливість очистити Землю і свою карму. Завдяки переробленню сміття можна мінімізувати забруднення нашої планети, зекономити природні ресурси, зменшити загальну площу, яку займаються сміттєзвалища.

Міжнародний день супу. Супи люди почали готувати після того, як опанували методи смаження на вогні. Коли і як зварили перший суп – достеменно невідомо, але ми знаємо, що ця страва з’явилася дуже давно. Про це свідчить глиняний посуд віком 20 тисяч років, який археологи знайшли на території Китаю. В Україні найважливішою першою стравою вважається борщ. Здавна він був символом міцної родини, тому що всі інгредієнти готували разом у глиняному горщику в печі. Рецептів борщу досить багато, але основним компонентом вважається буряк.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *