5 вересня: яке церковне свято, що не можна робити, пам’ятні дати, народні прикмети і традиції

5 вересня: яке церковне свято, що не можна робити, пам’ятні дати, народні прикмети і традиції

5 вересня в православному календарі день пам’яті святого пророка Захарії, батька Івана Предтечі. Він є однією з важливих фігур у християнській та юдейській традиціях. Він згадується в Новому Завіті, зокрема в Євангелії від Луки, як праведний священик, обраний Богом для особливої місії.

Захарія був священиком з роду Аарона, а його дружина, Єлисавета, також походила з цього священичого роду. Вони обоє були праведними перед Богом, бездоганно виконували всі Господні заповіді та постанови. Однак, вони були бездітними, і Єлисавета була вже старою, коли ангел Господній явився Захарії під час його служіння у храмі.

Одного дня, коли Захарія виконував своє священиче служіння в храмі, йому явився ангел Гавриїл, який сповістив, що його дружина Єлисавета народить сина, якого вони мають назвати Іваном. Захарія був здивований і засумнівався в цьому, тому що вони були вже старими. За це невір’я ангел сказав, що Захарія залишиться німим аж до виконання цієї обітниці. Єлисавета дійсно завагітніла, і через дев’ять місяців у них народився син. Коли Захарія написав на табличці, що його ім’я буде Іван, він одразу ж отримав здатність говорити. Захарія прославив Бога і виголосив пророцтво, яке пізніше стало відомим як “Пісня Захарії” або “Бенедиктус”.

Після народження Івана Захарія виголосив пророцтво, в якому говорив про спасіння, яке Бог приготував для свого народу через Ісуса Христа, а також про місію Івана, який стане Предтечею, тобто тим, хто готує шлях для Месії. Пророцтво Захарії містить багато посилань на Старий Завіт і є важливим для розуміння ролі Івана Предтечі в історії спасіння.

Після народження Івана про життя Захарії більше не згадується в Новому Завіті. Згідно з переданнями, Захарія та Єлисавета продовжували жити праведним життям, але незабаром після народження Ісуса Христоса Ірод Великий наказав убити всіх немовлят у Віфлеємі, щоб знищити можливого Месію. За переказами, Захарія був убитий за те, що відмовився розкрити місце перебування своєї сім’ї та Івана.

Що сьогодні не можна робити

Щоб гроші не втікали крізь пальці, наче пісок, не можна брати до рук будь-які крупи чи сипучі матеріали. Також заборонялося сваритися і лихословити, адже такі сварки затягнуться надовго.

Що можна робити

Ті, хто не могли зачати дитину, обов’язково молилися цього дня. Наші предки вірили, що щира молитва точно допоможе. Також існувала традиція паритися в пазні, щоб вигнати з організму будь-які хвороби.

Народні прикмети і традиції

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

дивилися, який сьогодні день: не чути і не видно жаб — перед негодою;

пливуть низько хмари — до дощу;

багато ягід на горобині — осінь буде дощовою;

хмари червоні на світанку — чекайте на негоду;

листя на горобині пожовкло — до ранньої зими.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 5 вересня

Які сьогодні іменини: Гліб, Давид, Захар, Максим, Олексій, Опанас, Раїса, Єлизавета, Іраїда.

Талісманом людини, народженої 5 вересня, є котяче око. Один з різновидів кварцу. Виробний камінь коштує небагато, але має гарний вигляд. Здавна котяче око допомагає приваблювати оточуючих до свого власника.

Цього дня народилися:

1964 рік — український режисер документальних та художніх фільмів Сергій Лозниця;

1976 рік — українська гімнастка, дворазова олімпійська чемпіонка Тетяна Гуцу;

1987 рік — український хокеїст, восьмиразовий чемпіон України Сергій Бабинець.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 5 вересня:

1015 рік — у боротьбі за київський престол князь Святополк убиває брата Гліба;

1755 рік — британська влада починає депортацію французьких поселенців з Нової Шотландії (Канада);

1793 рік — Французький національний конгрес встановлює Режим Терору для захисту революції;

1800 рік — Королівство Великої Британії захоплює Мальту;

1918 рік — Рін-Тін-Тін, німецька вівчарка — перша кінозірка;

1929 рік — прем’єр Французької республіки Арістід Бріан пропонує об’єднати європейські держави в одну;

1939 рік — США проголошують нейтралітет в Другій світовій війні;

1957 рік — вийшов у світ роман Джека Керуака “На дорозі” — одна з найкращих книг про покоління бітників;

1964 рік — група The Animals посідає перше місце в американському гітпараді зі своєю версією пісні “The House of the Rising Sun”;

2014 рік — у засідці під Веселою Горою і Цвітними Пісками на Луганщині українські війська втрачають 42 бійці загиблими і зниклими безвісти;

2019 рік — заявлено про початок роботи Вищого антикорупційного суду, створення якого зі статусом спеціального, суперечить нормам Конституції України.

Який сьогодні день в Україні і світі

5 вересня в Україні і світі святкують Всесвітній день туристичних журналів. Це свято підкреслює важливу роль, яку відіграють туристичні журналісти у просуванні відповідального туризму, підвищенні обізнаності про культурне розмаїття та вирішенні глобальних проблем. Цей день був заснований 2018 року під час Конгресу туристичних журналістів у Ігуасу, Аргентина, за ініціативи Всесвітньої організації туристичної журналістики (World Organization of Tourism Journalism, WTJO). Мета свята – визнання та підтримка етичного висвітлення подій, що сприяє толерантності, міжкультурному взаєморозумінню та екологічній стійкості.

Також 5 вересня Міжнародний день жінок корінних народів. Це свято було засноване 1983 року під час Другої зустрічі організацій і рухів Америки в Тіхуанаку, Болівія. Дата була обрана на честь Бартоліни Сіси, лідера аймара, яка разом зі своїм чоловіком Тупаком Катарі очолила повстання аймара-кечуа проти іспанських колонізаторів у Перу. Цей день є даниною поваги жінкам корінних народів, які демонструють стійкість, силу та відданість у збереженні своїх культур, мов та традицій. Жінки корінних народів відіграють важливу роль у своїх громадах, будучи хранительками знань та традицій, а також захисницями соціальної справедливості.

А ще 5 вересня Всесвітній день множинної мієломи. Це свято має на меті підвищити обізнаність про множинну мієлому, рідкісний вид раку, який вражає плазматичні клітини кісткового мозку. Множинна мієлома становить приблизно 1% всіх онкологічних захворювань у світі. Симптоми включають стійкі болі в кістках, проблеми з функцією нирок та повторювані бактеріальні інфекції. На жаль, діагностика часто відбувається на пізніх стадіях, що ускладнює лікування.

5 вересня святкують Міжнародний день благодійності. Це свято було засноване Генеральною Асамблеєю ООН 17 грудня 2012 року з метою підвищення обізнаності про важливість благодійності та волонтерської діяльності. Дата була обрана на честь Матері Терези, яка померла 5 вересня 1997 року. Міжнародний день благодійності спрямований на заохочення діалогу між людьми різних культур, релігій та цивілізацій, а також на підтримку тих, хто потребує допомоги. Цього дня проводяться різноманітні заходи, такі як благодійні акції, марафони, концерти та інші події, спрямовані на збирання коштів та підтримку благодійних організацій.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *