Українські підприємці весь час натикаються на бюрократичну стіну. Вперше у нас порахували відповідний індекс бюрократії.
Для того, щоб вести бізнес, в рік потрібно зібрати 500 сторінок документів, порахували в організації Easy Business, яка запровадила в Україні індекс бюрократії для малих підприємств. Такий, до слова, існує в Словаччині, Чехії і Литві.
Як виявилося, в усіх чотирьох країнах кількість процедур, які щорічно має виконати бізнесмен, майже така ж сама. Якщо за кордоном їх 60, то в Україні лише на три більше.
«Пакет документів, який маленький підприємець, у якого чотири людини працює. Бухгалтер-кадровик, який з цим списком щорічно справляється. Той список витрачає три робочих місяці», – зазначив виконавчий директор ГО Easy Business Андрій Шпаков.
Проблема навіть не в кількості паперів. А в часі, який потрібно витратити на документацію. В Україні на це потрібно вдвічі більше годин, ніж в Європі. Голова державної регуляторної служби припускає, що спочатку варто змінити підхід до офіційного працевлаштування.
«І за кількістю документів на 30 відсотків більше європейських, і по часу вдвічі більше, ніж у європейців, витрачається лише на оформлення легального працевлаштування», – підкреслила голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна.
Хоча Україна все ж таки «розбюрократизовується». Уряд за два роки скасував 700 непотрібних регуляторних документів. Але все ж таки на місцях залишається неподолана корупція і тиск з боку органів.
«Дуже важко розібратися, що потрібно, що не потрібно. Є багато міфів. Коли ти починаєш чимось займатися, працювати, відкрив свій бізнес, до тебе приходить пан прокурор і починає тобі розказувати, що ти мав отримати якусь бумажку, а ти навіть не знав, що ти цю бумажку міг отримати», – розповів голова ГО «Офіс ефективного регулювання» Олексій Гончарук.
Проте підприємці кажуть: на успіх бізнесу кількість паперів не впливає. Тому як молоді, так і вже досвідчені бізнесмени радять шукати оригінальні ідеї і виготовляти якісну продукцію. І тоді прийде успіх, пише телеканал «24».