«Брудна» війна і «кидалово» України з боку ядерних держав

«Брудна» війна і «кидалово» України з боку ядерних держав

путінВірити не можна нікому. У цьому переконалася Україна, і на її прикладі – весь світ. Саме так, не дипломатичною мовою, можна потрактувати висловлювання Генсека ООН Пан Гі Муна про те, що ядерні держави порушили зобов’язання перед Україною. За його словами, надійність гарантій, наданих нашій країні Будапештським меморандумом, «серйозно підірвана» подіями у Криму. У підписаному в 1994 році документі США, Великобританія та Росія зобов’язалися поважати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України у відповідь на підписання Києвом договору про нерозповсюдження ядерної зброї. Результат: «кидалово».

Пан Гі Мун під час саміту з атомної безпеки у Гаазі застеріг від використання кризи в Україні, як приводу для прагнення отримати атомну зброю, повідомляє інформагентство AFP. За підрахунками екпертів, двадцять держав не проти отримати статус ядерних. І в Україні поширюються думки про необхідность відновлення ядерного статусу з метою безпеки, маючи під боком неадекватного сусіда-агресора. Однак міністр закордонних справ Андрій Дещиця на брифінгу в Гаазі запевнив: Україна не розглядає питання про поновлення арсеналів ядерної зброї і підтверджує свої зобов’язання як без’ядерна держава.

Країни «Великої сімки» ухвалили декларацію, в якій підтримали суверенітет і територіальну цілісність України й пригрозили Росії серйозними наслідками у випадку нагнітання ситуації. Про це йдеться у «Гаазькій декларації G7», ухваленій 24 березня за підсумками засідання. «Ми, лідери Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Сполученого Королівства, Сполучених Штатів, президент Ради ЄС і президент Єврокомісії зустрілися в Гаазі, щоб знову підтвердити нашу підтримку суверенітету України, її територіальної цілісності та незалежності», – йдеться у документі. І наголошується, що міжнародне право забороняє заволодіння частиною або всією територією іншої держави «через примус або силу», бо це порушує принципи, на яких побудована міжнародна система.

Лідери G7 засудили незаконний референдум, незаконну спробу Росії анексувати Крим. Знову підтвердили, що дії Росії «матимуть серйозні наслідки», оскільки «це явне порушення міжнародного права є серйозним викликом верховенству права в усьому світі і має викликати стурбованість у всіх країн». І стверджують, що «готові активізувати дії, у тому числі секторальні скоординовані санкції, які істотніше впливатимуть на російську економіку, якщо РФ продовжуватиме нагнітати ситуацію».

Якось дивно: після анексії Криму Пан Гі Мун вимагає від ядерних держав зберегти цілісність України, G7 ухвалює декларацію, а глава МЗС РФ Сергій Лавров виправдовується: «У нас не було жодних злих намірів щодо Криму, ми лише захищали росіян».

Лавров також запевнив, що Росія не має наміру використовувати військову силу у східних та південних областях України. Про це він заявив під час зустрічі з в.о. міністра закордонних справ України Андрієм Дещицею у Гаазі.

Тим часом, українські та західні експерти заявляють: Путін Кримом не обмежиться.

Секретар РНБО Андрій Парубій під час брифінгу зазначив: РФ не відмовилась від плану нападу на територію України «Русская весна». Він наголосив, що на кордонах з Україною зосереджений майже 100-тисячний бойовий загін російської армії, готовий до вторгнення, незважаючи на заяви офіційного Кремля.

У Білому домі вважають, що вторгнення в Україну може початися у будь-який час. За даними розвідки, російські війська готуються до нападу і він може бути здійснений під будь-яким приводом, повідомляє CNN. Москва може висловити необхідність захисту російськомовних українців, або захисту транспортних комунікацій з Росії до Криму чи енергопостачання Криму з боку України.

Радник з національної безпеки США Сюзан Райс заявила: викликає скептицизм запевнення росіян, начебто вони мають намір провести лише військові навчання. З огляду на події в Криму, у це ніхто не вірить.

Минулого вівторка сенат США проголосував за надання Україні пакета допомоги, а також за введення додаткових санкцій проти Росії, повідомляє американський телеканал С-SPAN. Законопроект передбачає виділення $150 мільйонів у вигляді економічної допомоги Україні, забезпечує гарантії на $1 мільярд за кредитами і гарантує ресурси Міжнародного валютного фонду для допомоги нашій державі.

…Війна без оголошення війни. Армія країни-агресора – без державних прапорів і розпізнавальних знаків. Найпотужніша і найбрехливіша інформаційна атака з боку Росії з часів Другої світової війни. Штурм беззбройних українських вояк озброєними до зубів окупантами. А цей випадок узагалі… Під час захоплення військової частини у Бельбеку агресори, наче терористи ХАМАС, пустили попереду себе жінок і дітей. Дружина командира частини Юлія Мамчура Лариса розповіла «Оглядачу»: «На початку штурму ми були всі озброєні, готувалися захищати частину до кінця. Але коли побачили, що частину штурмують жінки і діти, вогнепальну зброю відклали. Озброїлися підручними засобами – палицями та іншим інвентарем». За жінками і дітьми йшли козаки, які також були не озброєні. За козаками їхали БТРи. А за БТРами йшли озброєні російські військовослужбовці.

«Брудна» війна…

Окупація Криму поставила перед світом чимало запитань і викликів. Найближчі до України і РФ держави побоюються, що «зелені чоловічки» можуть напасти і на їхні території. Один із чільних генералів НАТО Філіп Бредлі попереджає на сторінках «EUObserver»: Росія накопичила досить велику кількість збройних сил на східних кордонах України, щоб вийти на рубіж із Придністров’ям і загрожувати Молдові. Деякі аналітики кажуть: мета Путіна – Балкани. І зазначають: Путін вважає, що не США, а Росія має бути світовим лідером, диктувати правила гри на міжнародній арені.

Багато запитань виникає і в українців. Зокрема, щодо ролі деяких вітчизняних  політиків та олігархів у цій війні. Чому не забрали на материк, коли це ще було можливим, військову техніку, зброю? Чому не вивели кораблі? Цього вимагали тактика і стратегія? Чи Крим банально «злили» Путіну?

І наостанок про «напівасоціацію» з ЄС. Занадто високу ціну заплатила Україна за цивілізаційний вибір. Майдан зруйнував міф про роль міжнародних інституцій, на будівлях яких годилося б вивісити оголошення «Здається в оренду». Європа виявилася не готовою до зовнішніх викликів, діяла з оглядкою на Кремль. Складається враження, що «напівасоціацію» європейці підписали, аби зберегти обличчя.

Ольга ЧОРНА.      

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *