Водіям у Тернополі слід приготуватися до заторів – в обласному центрі оголосили безстрокову акцію протесту. Люди виступають проти котелень на торфі, які почали облаштовувати з ініціативи міської влади. Активісти готуються перекривати дороги, допоки до них не приїде міський голова Сергій Надал.
Минулого тижня люди впродовж трьох днів ходили вечорами пішохідними переходами в різних локаціях і вимагали зустрічі з представниками муніципалітету. Влада, проте, проігнорувала заклики містян. Протестувальники мають намір продовжувати акцію і цього тижня. Наразі – з вівторка 16 жовтня і до четверга 18 жовтня. Минулого разу дороги блокували у мікрорайоні «Сонячному».
Протестувальники просять водіїв з розумінням сприйняти тимчасові незручності. Іншого виходу донести свої вимоги до влади, кажуть тернополяни, у них немає.
– Ми пробували ходити на сесії, по різних комісіях до депутатів. Вони всі роблять вигляд, що вельми стурбовані цією ситуацією, але коли приходить час до голосування, то ніби страуси, ховають голову. Ми будемо збиратись до тих пір, поки наша місцева влада не зрозуміє, що говорити з кабінетів з людьми не можна, – каже голова ініціативної групи, що бореться проти торф’яних котелень, Юлія Мамчак.
Конфлікт щодо використання торфу як альтернативного палива для котелень триває в Тернополі понад рік. Керівництво міста вже встигло частково переобладнати для цього сім комунальних котелень. За словами активістів, роботи почали з порушеннями, без належної експертизи та позитивних рішень громадських слухань. Люди переконані, що торф’яні котельні небезпечні для здоров’я, а деякі з них ще й розташовані в густонаселених районах.
– Зараз у судах на розгляді перебувають позови від громадян щодо скасування висновків екологічних експертиз, виданих Міністерством екології України щодо торф’яних котелень, – пояснює Юлія Мамчак. – Також ми оскаржуємо сам договір, згідно з яким ці котельні будують. Договір спільної діяльності між комунальним підприємством і приватною фірмою «Тернопільтепло». Ми вважаємо, що цей договір – це безоплатна передача комунального майна в користування приватній фірмі.
За її словами, активісти звернулись зі скаргою на таке рішення та чекають на розгляд в апеляційному суді. На розгляді судів також перебувають позови щодо скасування декларації на проведення будівельних робіт.
– Потреба в нас одна – щоб міський голова Тернополя почув голос жителів міста. І єдина вимога – котельні на торфі в спальному районі Тернополя не повинно бути, – зазначають учасники акції.
Поки містяни, які борються проти котелень на торфі, кличуть на зустріч міського голову, він відправився до Китаю. Як повідомили у прес-службі міськради, очільник міста Сергій Надал відвідав місто Чжанцзяцзе, де взяв участь у бізнес-саміті «Шовковий шлях 2018». Захід, як пояснили в муніципалітеті, сприяє міжнародному культурному обміну та розвитку туризму.