Із фонду боротьби з COVID-19 уже витрачено 83 відсотки грошей: невже Україна подолала коронавірус?

Із фонду боротьби з COVID-19 уже витрачено 83 відсотки грошей: невже Україна подолала коронавірус?

Фонд боротьби з коронавірусом став ласим шматком для багатьох міністерств та відомств, охочих отримати додаткові кошти з бюджету. І ось у Міністерстві фінансів повідомили: 54 мільярди гривень з фонду боротьби з COVID-19 в Україні вже витрачено. Це – 83 відсотки із майже 65 мільярдів гривень, які було виділено у фонд.

За даними Мінфіну, аж 35 мільярдів гривень витратили на будівництво та реконструкцію доріг загальнодержавного значення. Яким чином це стосується боротьби з коронавірусом, залишається загадкою. І чому стаття видатків «будівництво доріг» є складовою статті «протидія COVID-19», – також незрозуміло.

Інші статті видатків – це виплати у Фонд соціального страхування, доплати медикам та держслужбовцям, які допомагають у боротьбі з COVID-19, допомога по догляду за дітьми, закупка засобів індивідуального захисту, забезпечення обладнанням та витратними матеріалами лабораторій та лікарень тощо.

Верховна Рада вилучила з фонду боротьби з коронавірусом ще 1,264 мільярди гривень. Відповідні зміни нардепи внесли до Закону про держбюджет-2020. Вилучені кошти спрямують на фінансування місцевих виборів. Їх запланували на 25 жовтня, повідомляє сайт парламенту.

У пояснювальній записці йдеться: 10,8 мільйонів гривень піде на потреби керівництва та управління у сфері проведення виборів і референдумів. 994 тисячі – на проведення виборів народних депутатів. 1,2 мільярди направлять у місцеві бюджети на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Виявляється, керівництво Центрвиборчкому звернулося до парламенту та уряду ще 5 червня. Адже запланованих у бюджеті 2,15 мільярдів гривень на проведення виборів виявилося недостатньо.

На роботу членів територіальних виборчих комісій ЦВК запланувала витратити 1,15 мільярдів. Ще 25 мільйонів – на публікацію її рішень. 45 мільйонів – на канцелярські товари. 19 мільйонів – на зв’язок. 132 мільйони – на транспорт. Понад 495 мільйонів гривень – на виготовлення виборчої документації.

Чи буде поповнюватися COVID-фонд, коли гроші з нього вичерпаються у повному обсязі, і за рахунок яких коштів, поки ні в Мінфіні, ні в Мінохорони здоров’я не повідомляють.

До речі, передбачається, що наступного року буде проведено масштабний аудит витрат коштів з цього фонду – такою була вимога Міжнародного валютного фонду. Тоді й стане відомо, чи визнають будівництво доріг за рахунок фонду боротьби з COVID-19 цільовим використанням коштів. Мабуть, виникнуть питання й щодо інших видатків…

А тим часом коронавірус не поспішає залишати Україну. Тому, ймовірно, медичні заклади потребуватимуть додаткових фінансів. Але отримати їх зі згаданого фонду навряд чи вдасться.

І ще цікавий факт. України він, на жаль, не стосується. 83 мільйонерів з різних країн підписали відкритий лист із проханням підвищити їм податки заради боротьби з COVID-19. Отримані додаткові кошти можна буде спрямувати на боротьбу з наслідками пандемії. Лист називається «Millionaires for Humanity» («Мільйонери за людство»).

«Ми не дбаємо про хворих у палатах інтенсивної терапії. Ми не водимо машини швидкої допомоги, які доставляють хворих у лікарні. Ми не поповнюємо запаси продуктових магазинів і не доставляємо їжу від дверей до дверей. Але у нас є багато грошей, які вкрай необхідні зараз і будуть потрібні в майбутньому, коли наш світ буде оговтуватися від цієї кризи», – йдеться у листі.

Більшість підписантів – із США, є також громадяни Великої Британії, Нідерландів, Німеччини та Нової Зеландії. «Будь ласка, обкладіть нас податками. Це – правильний вибір. Це – єдиний вибір», – наголошують підписанти-багатії.

Українців серед цих «благодійників» нема. Хоча, доходи в сумі понад 1 мільйон гривень цьогоріч задекларували 3150 громадян нашої держави. Також у 2020 році журнал Forbes нарахував в Україні шість доларових мільярдерів.

Але щоб вітчизняні багатії просили підвищити їм податки – це зі сфери фантастики…

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *