Свої вистави цього року представлять театри зі Львова, Києва, Хмельницького, Луцька, Коломиї, Чернівців. На сцені будуть і драма, і трагедія, і легенда, і різнопланові комедії – сучасна, класична і навіть сюрреалістична. Будуть молоді імена й знані режисери та актори. Нагороди фестивалю присуджуватимуть у кількох номінаціях. Голова журі – народний артист України Федір Стригун. Паралельно діятиме і журналістське журі.
Фестиваль розпочнеться уже за кілька днів. Чим саме він потішать Тернопіль? Розповідає головний режисер Тернопільського обласного драматичного театру імені Тараса Шевченка Олег Мосійчук.
«Ножі в курях, або Спадок Мірошника» – з цієї вистави Львівського академічного театру імені Леся Курбаса цього року стартують «Вечори…». Театр Курбаса – з тих, які завжди в пошуку. Володимир Кубинський, який його заснував і очолює, представить у Тернополі нову роботу. Він – відомий в Україні режисер, лауреат національної премії ім. Т. Шевченка. Глядачі побачать молодих акторів, які покажуть історію любовного трикутника. Однак насправді п’єса – філософська, де зіставляються різні світогляди.
Політичний детектив «Кафе Республіка» покажуть у понеділок, 17 вересня, актори Київської академічної майстерні театрального мистецтва «Сузір’я». Художній керівник театру – народний артист України Олексій Кужельний. У них цікаві експериментальні роботи. «Кафе «Республіка» – це політична драма за твором молодого письменника і драматурга Богдана Гнатюка, яка пропонує глядачам не особливо відволікатися від сьогодення.
Комедію «Скупий» за Мольєром покаже у вівторок Хмельницький обласний музично-драматичний театр ім. М. Старицького. Режисер-постановник п’єси – Володимир Борисяк. Він закінчив варшавську театральну академію, працював у Львові й другий сезон очолює хмельницький театр. Це одна з його останніх робіт. Класична комедія про людські цінності.
«Жінки – це ще ті бестії» – про це в середу розкаже Волинський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка. Представлять її випускники Волинського училища культури. Ця п’єса була їхньою дипломною роботою, згодом її прийняли у репертуар театру і вона йшла з аншлагами у волинському театрі. Ця комедія Камолетті увійшла в книгу рекордів Гіннеса як франкомовна п’єса, яка найбільш часто виконується.
«У неділю рано зілля копала» за твором Ольги Кобилянської покаже в четвер Коломийський академічний обласний український драматичний театр імені Озаркевича. Цього року колектив святкує своє 175-річчя, це найстаріший театр України. Практично всі молоді ролі за п’єсою виконують дебютанти.
Комедію «Одруження» за Гоголем покаже у п’ятницю Молодий драматичний театр із Чернівців. Роботи цього новоствореного колективу схвально сприймала не тільки українська, а й закордонна публіка. Вони представляли свої роботи на багатьох фестивалях, звідки привозили достойні нагороди. Театральне дійство занурить глядачів в атмосферу переживань і пристрастей, які не залишають байдужими.
Сюрреалістичну комедію «Джалапіта» привезе в суботу зі Львова Перший академічний театр для дітей та юнацтва. Кілька років тому вони показували на фестивалі виставу «Зерносховище» і так подивували глядачів, що хтось досьогодні питає, чи привезуть ще такі вистави. «Джалапіта» – ще одна нагода відкрити цей театр. Це перша постановка на українській сцені твору лауреатки Національної премії ім. Т. Шевченка Емми Андієвської. «Джалапіта» – сюрреалістичне оповідання про однойменну міфічну істоту. Головний герой є втіленням доброти, любові та гармонії світу. Однак через свій м’який характер часто зазнає нерозуміння та тиску з боку оточення.
Драму «Марія Заньковецька» покаже в неділю Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької. Вони їдуть до нас як гості фестивалю. Вперше цей твір заньківчани інсценізували 1972 року. Тодішня постановка стала легендарною і йшла в театрі 22 роки. Ті, хто пам’ятає цю виставу, тепер матиме змогу порівняти її з побаченою тернопільській сцені.
Тернопільський драмтеатр цьогоріч в рамках фестивалю не показуватиме жодної своєї вистави, Пояснюють це тим, що прагнули залишити більше простору для колег з інших міст. Хоча вони готують нову прем’єру – повнометражний мюзикл «Майська ніч» за Гооголем.
– Після фестивалю тиждень передихнемо – і приступаємо до прем’єри, – розповів режисер-постановник В’ячеслав Жила. – Музику запросили написати молодого композитора з Києва. Це абсолютно нова трактовка. Художник костюмів – з Черкас, хореограф – зі Львова.
У виставі в новій якості зайнятий наш оркестр, це буде сучасна шлягерна музика, новий погляд на класику. Співаємо наживо, танцюємо, граємо. Сюжет класичний, але ми його дещо переосмислили, з’явилися нові персонажі. Виставу готують до свята Покрови.
Побачити її шанувальники Тернопільського театру зможуть 13 жовтня.