Ліси на Тернопільщині – під загрозою

Ліси на Тернопільщині – під загрозою
Громадські активісти переконані: під виглядом санітарних вирубок у Монастириському районі масово крадуть ліс

Тривалий час жителі Монастириського району ведуть боротьбу з незаконним, на їх переконання, знищенням місцевих лісів. Нещодавно у  мережі з’явилося відео так званої санітарної очистки лісу. На великих пнях, які залишилися від зрубаних місцевим комунгоспом дерев, нема жодних позначок. Люди обурюються – під виглядом санітарних вирубок у районі масово крадуть ліс. Журналістка «Нашого ДНЯ» побувала на місці рубки і на власні очі побачила, як знищують зелені насадження у Монастириському районі.

«SOS! Шановні люди, цей жах відбувається на Монастирищині  у селі Швейків, – написала на своїй сторінці у фейсбуці громадська активістка Ірина Ванат. – Подивіться, будь ласка, у що перетворюються ліси нашої громади заради наживи. Вирізують на ділянці тільки здорову сосну під виглядом санітарної рубки, яка практично не клеймується, тільки на поодиноких пеньках ми бачимо клеймо».

«Швейків, чому ти мовчиш. Це ліс біля нашої цегольні, ліс, який садили наші батьки», – додає у коментарях Василь Кохан.

Разом з односельцями Ірина Ванат зафільмувала  десятки пеньків без жодних позначок. Переконана, більшість від здорових дерев. Кращу деревину обрали і зрізали, а  багато сухих дерев досі стоять.

– Ось це пеньки здорових дерев, які б мали залишитися і рости, а збоку росте хвора сосна, яка потребувала санітарної вирубки, – каже Ірина Ванат. –  Виходить все навпаки – здорову сосну вирізують, а хвора залишається.

Вже через кілька днів у лісі похапцем маркують дерева. Разом з місцевими активістами застаємо на місці працівників лісового господарства. Кажуть, роблять переоблік. Однак на багатьох пнях свіжа фарба. На деяких досі немає жодних позначок.

На місце події приїхав директор Монастириського комунального лісогосподарського підприємства Володимир Смолишин (на фото внизу). Він вже 14 років керує підприємством. Пояснює, у господарстві проводять санітарні заходи. Напередодні поставили клейма на хворих і сухих деревах, а вже потім зрізали. Пан Володимир заперечує, що фарба свіжа. Показує документи, які мали б підтвердити законність вирубки. У них йдеться про те, що надано дозвіл вирубати всього 11 кубів хворих дерев на гектар, а в лісорубному квитку вказано, що було вирубано 124 кубічних метри дров’яної деревини і 21 кубічний метр хворосту і сучків на площі 7,2 гектара. Тож бачимо, отримали дозвіл на вирубку 79,2 кубічних метрів дерева, однак по факту зрізали значно більше дерев. Громадські активісти кажуть, сумнівно, що такі старі і великі сосни використали на дрова. Частина із зрубаних дерев може бути діловою деревиною, тож продати їх можна значно дорожче. Підприємство комунальне, і ці кошти мали б йти на користь громади. Натомість, скаржаться люди, гроші осідають в кишенях місцевих чиновників. З іншого боку, таке бездумне господарництво нищить природу краю – замість лісів залишаються чагарники, як-от на Лисій горі в Монастириськах.

Ірина Ванат розповідає, вже багато років бореться проти незаконних вирубок лісу у місцевому комунальному господарстві. Неодноразово зупиняли машини з деревиною, фіксували незаконні вирубки, зверталися до місцевої влади. Та поки нічого не змінюється. Столітні буки, дуби, сосни зникають у невідомому напрямку, а  користі від цього громаді жодної.

– Ми просимо у депутатів та керівництва Тернопільської обласної ради, будь ласка, почуйте нас і допоможіть нашій громаді позбутися цієї зграї нелюдів, які грабують нас, – закликає Ірина Ванат. – Ми неодноразово писали заяви в поліцію, СБУ з проханням провести перевірки діяльності лісогосподарського підприємства. Однак, на жаль, це не дало жодних результатів. Час йде, ліси продовжуть вирубувати.

  • 1710201811
  • 1710201813

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *