Місцеві вибори-2020 стартували: особливості кампанії

Місцеві вибори-2020 стартували: особливості кампанії

5 вересня в Україні офіційно стартували місцеві вибори, призначені на 25 жовтня. Протягом 50 днів відбуватиметься поетапна підготовка, проведення голосування та підбиття підсумків виборчих перегонів. Відповідно до календарного плану Центральної виборчої комісії, подання до ЦВК копій рішень керівних органів партій про участь у виборах їх місцевих організацій завершилося 6 вересня.

Висування кандидатів на посади голів рад населених пунктів, кандидатів у депутати триватиме 15-24 вересня.

Оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів – до 2 жовтня.

Початок передвиборної агітації – з наступного дня після ухвалення рішення про реєстрацію кандидата.

Оголошення результатів – 3-6 листопада.

Цьогоріч вибори відбуватимуться за новим Виборчим кодексом, що враховує нову територіальну основу України. Враховуватиметься кількісний аспект – залежно від кількості виборців у громаді виборчий процес матиме особливості. 

У територіальних громадах з кількістю виборців до 10 тисяч депутатів сільської, селищної, міської ради обиратимуть за мажоритарною системою в багатомандатних виборчих округах. У кожному такому окрузі при цьому може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

У територіальних громадах з кількістю виборців 10 тисяч і більше депутатів обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політпартій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ.

У бюлетенях будуть вказані не лише партії, але й список кандидатів від кожної політсили, за які також можна віддати голос.

Простіше кажучи, по мажоритарці можна обиратись лише у селах, селищах міського типу та містах з населенням до 10 тисяч осіб.

Вибори в більших населених пунктах та радах вищого рівня відбуватимуться за пропорційною системою.

Списки будуть відкритими. Можливості самовисуватись нема. Списки формуються виключно політпартіями.

У виборця є можливість обрати саме того представника політичної сили, якого він хоче бачити в місцевій раді.

Ще одна особливість – запровадження гендерних квот: не менше 40 відсотків представників однієї статі в списку партії, тобто серед 5 кандидатів має бути щонайменше дві жінки.

ЦВК сформувала загалом 532 територіальні виборчі комісії для проведення місцевих виборів.

На Тернопільщині обиратимуть депутатів до міських, селищних і сільських рад 55 територіальних громад, до трьох районних рад та обласної ради,  повідомила координаторка спостереження громадянської мережі «ОПОРА» Ольга Галушка.

В області працюватимуть 1182 виборчі дільниці.

Станом на 5 вересня на Тернопільщині уже сформували обласну, районні та міські територіальні виборчі комісії. Близько 8 відсотків складу членів комісій працювали на виборах раніше. Серед керівного складу комісій досвід на виборах є у 15 відсотків. У штаті 13 із 22 комісій немає жодного члена, який би раніше працював на виборах.

За словами директора центру суспільних досліджень «Поліс» Ігора Процика,  на Тернопільщині налічується 819 тисяч 594 виборці.

Тернопільська облрада матиме 64 депутати, міська рада Тернополя – 42.

Загальне число депутатів, які сформують ради в 55 ОТГ, за даними «ОПОРИ», складе 1342 особи.

У владі та в експертному середовищі кажуть: цьогорічні вибори можуть стати найскладнішими за останній час. Це пов’язано з тим, що голосування проводитиметься в умовах пандемії коронавірусу. Зараз, за повідомленням Центру громадського моніторингу та контролю, Мінохорони здоров’я спільно з ЦВК працюють над алгоритмом щодо дотримання протиепідемічних норм під час місцевих виборів. Чиновники обіцяють надіслати детальну інструкцію виборчим дільницям. «Дотримання протиепідемічних норм не повинно бути інструментом політичної боротьби. Мінохорони здоров’я сподівається, що місцева влада розуміє всю небезпечність ситуації», – наголосив очільник МОЗ Максим Степанов.

Також у МОЗ запевняють: вибори відбудуться навіть у регіонах з найвищим показником захворюваності. А, за словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, зупинити виборчий процес може лише запровадження надзвичайного стану у регіоні.

У парламенті також заявляють: переносити вибори через коронавірус не будуть.

Експерти нагадують: епідемія коронавірусу – лише один із викликів цьогорічних виборів. Не варто забувати також про небезпеки маніпуляцій та фальсифікацій на виборчих дільницях.

Ольга ЧОРНА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *