Микола ТОМЕНКО: «Я хаос, анархію бачив у нашій країні, але такого маразму – ні»

Микола ТОМЕНКО: «Я хаос, анархію бачив у нашій країні, але такого маразму – ні»

Влада не синхронізувала заходи для збереження здоров’я українців, а «під шумок» парламентарі продовжують збиратися навіть в умовах карантину, приймаючи закони у пів закритому режимі. Невдовзі загостриться ще одна проблема – місцевих виборів, які вже називають «виборами для обраних». Про це говорив у Тернополі Микола Томенко. Зустріч із відомим громадським і політичним діячем, лідером партії «Громадський рух «Рідна країна» відбулась у місцевому прес-клубі в минулу п’ятницю.

Про карантин і «некарантинні» засідання ВР

Початок спілкування з журналістами досвідчений політик розпочав із найгарячішої проблеми, з якою зараз разом зі світом зіткнулися і українці – загрозою коронавірусу. Микола Томенко акцентував увагу на невдалих діях влади, повторення яких для безпеки громадян не можна допускати у майбутньому.
– Уряду давно варто було зібратися й визначити правила поведінки в умовах пандемії, – зазначив політик. – Фактично, ми в останній вагон вскочили, треба було діяти ще раніше. Повинен бути єдиний режим карантину для всієї країни. А в нас що сталося? У Києві, наприклад, діяли дві інструкції: урядова заборона на зібрання в понад 200 людей і паралельно заборона Київради, де фігурувала цифра у 60 осіб. Я розумію, що ми маємо владу хаосу й турбулентності, але такі дії повинні бути чіткими й синхронізованими, адже йдеться про здоров’я мільйонів українців.
Натомість, як наголосив Микола Томенко, Верховна Рада засідання не скасовує. Відтак депутати приймають закони в режимі карантину, хоча доступ журналістам обмежено, а масові акції протесту взагалі заборонені.
– З цього приводу ми звернулися до керівництва Верховної ради. Я прихильник того, що ми всі повинні дотримуватися одних законів і приписів, – зазначив політик.

Про уряд і хамство

За словами Миколи Томенка, теперішня влада продемонструвала некомпетентність і в інших державних сферах.
– Візьмімо для прикладу недавню історію з урядом, – пояснив політик. – У Кабміні, який недавно відправили у відставку, було багато розумних людей. Але цинізм у спілкуванні з українським народом, який вони випромінювали, я вважаю неприпустимим. Люди, які раніше були тільки помічниками й радниками, почали розказувати, що порядні фахівці не працюють менш, ніж за сто тисяч гривень… Це хамство. Зараз же у новому Кабміні багато людей, яких ми не знаємо, і в тому числі це стосується голови уряду.
За прогнозом Миколи Томенка, нові міністри теж пропрацюють недовго.
– Думаю, це буде другий тимчасовий уряд Зеленського, – зазначив він. – Що вони будуть робити, сказати важко, бо конкретної програми нові урядовці не продемонстрували. Наприклад, Шмигаля спитали, що він робитиме з ФОПами, а ця тема зараз надзвичайно актуальна у підприємців. Шмигаль відповів: ми вивчимо це питання. Тобто він пішов на посаду й при цьому не знає, що робити. Я не уявляю, як таке взагалі можливо.

Про старих і нових політиків

Як відомо, під час минулорічних президентських виборів Микола Томенко та очолювана ним політична партія «Рідна країна» працювали у команді Анатолія Гриценка.
– Після президентської виборчої кампанії ми цю співпрацю фактично припинили, – розповів Микола Томенко. – У нас є багато спільного, але ми не зійшлися у ставленні до нової влади. Частина представників «Громадянської позиції» вирішили співпрацювати зі «Слугою народу», сподіваючись, що вдасться влити низку проектів для держави. Але я особисто і мої прихильники надто добре знаємо команду нової влади і не бачимо в них того, що може вивести Україну до благополуччя й добробуту.
Микола Томенко заперечив і можливість співпраці з партією попереднього президента.
– Команду Порошенка я теж знаю і не маю морального права агітувати за нього, – розповів політик. – У них було п’ять років, щоб втілити антикорупційні та проукраїнські проекти. Але, як показала практика, цього теж не сталося.

Про місцеві вибори «для обраних»

У Тернополі Микола Томенко згадав про чергове перезавантаження влади. Місцеві вибори відбудуться, згідно із законодавством, 25 жовтня. Політик висловив стурбованість щодо законів, які ці вибори регулюватимуть.
Насамперед, за словами Миколи Томенка, поки взагалі не зрозуміло, кого і куди обиратимуть. У рамках реформи місцевого самоврядування – децентралізації мають бути ухвалені зміни до Конституції. І місцеві вибори мали би відбуватися вже з урахуванням цих змін.
– Сьогодні якраз пів року до початку офіційної виборчої кампанії в місцеві ради, – зазначив Микола Томенко. – У «Слузі народу» вважають, що встигнуть провести кілька засідань ВР і внести ці зміни до Конституції. Але не все так просто. Відповідно до змін, в Україні з’являється інститут префектів, змінюються повноваження облрад із виконкомом, який перейме на себе функцію обласних адміністрацій. У яких законах це прописано? Ніде. Тобто навіть якщо встигнуть внести зміни до Конституції, то треба всі закони переписати. Зараз ми підходимо до виборів, але ніхто не може сказати, куди ж ми обиратимемо людей. Я хаос, анархію бачив у нашій країні, але такого маразму – ні.
Микола Томенко відзначив і низку загроз, які суперечать демократичним виборам.
– Правила сформовані таким чином, що ті партії, які перебувають поза парламентом, практично не мають шансів потрапити у місцеві ради, – констатував політик.
Першою перешкодою для цього є багатомільйонні застави, які для участі у виборах потрібно вносити політичним партіям і кандидатам на посади міських голів.
– Наприклад, аби балотуватися в Київську міську раду й змагатися за посаду міського голови Києва, треба заплатити 8 мільйонів 240 тисяч гривень, – розповів політик. – Партіям, які представлені в парламенті, є чим платити, оскільки вони отримують бюджетне фінансування. А от для позапарламентських сил це проблема. За моїми підрахунками, для однієї партії потрібно близько 100 мільйонів гривень тільки на заставу, щоб взяти участь у місцевих виборах по всій країні. Але ж треба іще за якісь кошти проводити виборчу кампанію. Я не проти застави, але ще на попередніх виборах ця сума була в 10 разів меншою.
Ймовірна і друга перешкода – провладна партія планує запровадити заборону брати участь у виборах тим партіям, які не висунули своїх кандидатів у 2/3 регіонів.
– Спочатку виставили шалену суму застави за участь у виборах, а потім хочуть ще й запровадити обмеження у дві третини, – зауважив політик. – Наприклад, «Рідна країна» орієнтується на електорат у західних та центральних областях. Але виходить, що для участі у виборах нам потрібно буде висувати кандидатів і в інших регіонах. Це нонсенс. Назвіть хоч одну країну в світі, де існують такі правила.

Про союзників і патріотичні лінії

Відтак, Микола Томенко повідомив, що він шукатиме союзників для участі у наступних місцевих виборах.
– Зараз ми беремо на себе своєрідну місію об’єднати позапарламентську проєвропейську та проукраїнську опозицію, – розповів політик. – Ми хочемо змінити правила проведення місцевих виборів, щоб вони справді забезпечували участь усіх демократичних сил. – Наша ідея – створити українське коло із політичних партій, громадських організацій, інтелектуалів, означене важливими для нашої держави синьо-жовтими й червоно-червоними лініями.
Зокрема, у Тернополі Микола Томенко вирішив на майбутніх місцевих виборах залучити до співпраці депутата міської ради Петра Ландяка та його команду.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *