Минувшина Тернопільщини: ботанік з Кременеччини першим у світі виростив блакитну троянду

Минувшина Тернопільщини: ботанік з Кременеччини першим у світі виростив блакитну троянду

Так і хочеться перефразувати слова відомої пісні: «Блакитну троянду дарую тобі…». Ця історія цікава з наукової точки зору. І романтична, і сумна… 

Ботанік з Білокриниці, що на Тернопільщині, за переказами, першим у світі виростив блакитну троянду. Це сталося перед Першою світовою війною. Троянда була представлена на виставці в Парижі, пише у соцмережі Kremenicer Łeben Kremenicer Łeben.

Йдеться про директора сільськогосподарської та лісничої школи в Білокриниці до 1914 року, ботаніка Василя Васильовича Карповича. Ось що писала його донька: «Будинок, де ми жили, буквально потопав у трояндах. Різнокольорові, високі й низькі, вони пронизували повітря своїм тонким ароматом. Батько проводив серед них кожну вільну хвилину. А перед Першою світовою війною вивів троянду з ніжними світло-блакитними пелюстками. Він дивився на неї замріяно, щасливо. Він обгородив кущ цієї троянди парканом і нікого до неї не підпускав».

«Це тільки початок», – казав він, милуючись пастельним кольором квітки. А потім війна і втрата всіх заощаджень в банку. Ми б сьогодні були заможними людьми, якби не це. Нарешті хвороба і кінець. Яка втрата талановитої людини…».

А ось як писала про нього донька Рима у листі до родини у 1980-х роках:

«Не знаю, чи знаєте ви, що мій батько був пристрасним любителем троянд і йому вдалося посадити першу блакитну троянду ще до Першої світової війни. Коли я була студенткою у Рембертуві, я побачила вирізку з американської газети з ім’ям мого батька та коротким описом пережитого. Троянда також була представлена на виставці в Парижі».

На фото з відкритих інтернет-джерел:

Шлюб Василя Карпóвича і Ядвіґи Карпович (дівоче Плюшкевич), 1910 рік. Декорації підказують, що це фото-салон M. Oppitz у Кременці.

Білокриниця,1900-ті роки. У саду сільськогосподарської школи. Директор Василь Васильович Карпович в оточенні працівників. Цікаві українські строї на місцевих мешканцях.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *