На початку 2016 року було запроваджено дворівневу процедуру адміністративного оскарження рішень, дій та бездіяльності державних реєстраторів шляхом звернення до Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, які створені при територіальних управліннях юстиції та Міністерстві юстиції України.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області від 26.01.2016 № 8/44 також було створено Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка уповноважена розглядати скарги фізичних та юридичних осіб у сфері державної реєстрації нерухомості, бізнесу та громадських формувань, а саме: на рішення (крім рішення про державну реєстрацію/рішення, згідно з яким проведено реєстраційну дію), дії або бездіяльність державного реєстратора; на дії або бездіяльність суб’єктів державної реєстрації прав.
Протягом трьох років Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації розглянуто 60 скарг.
За допущені державними реєстраторами порушення порядку проведення державної реєстрації Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації було тимчасово заблоковано доступ двом державним реєстраторам строком на 1 рік та одному державному реєстратору строком на 1 місяць до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, складено два протоколи про адміністративне правопорушення.
За результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення державні реєстратори судами визнані винними у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених частиною 1 статті 166-23 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Комісія, крім головної мети своєї діяльності, покликана сприяти учасникам відносин у визначенні правильного шляху практичного застосування приписів реєстраційного законодавства.
Зважаючи на те, що державні реєстратори не завжди правильно індивідуалізують норми, які мають бути застосовані щодо конкретних суб’єктів права в конкретних випадках, не завжди правильно оцінюють форму та зміст документів, установлюють фактичні обставини реєстраційної справи й обирають правові норми, які відповідають цим обставинам.
У зв’язку із чим пошук та аналіз таких норм під час вивчення скарг комісією, надання консультацій і роз’яснень з приводу застосування законодавства в розрізі виявлених порушень у діяльності держреєстраторів перетворює відповідну роботу на ефективний дороговказ практичного застосування норм законодавства.
Крім виховного впливу, спрямованого на підвищення правової культури учасників відносин, така робота забезпечує відповідальне ставлення державних реєстраторів до своєї діяльності, виходячи з того, що їхні дії та рішення можуть стати предметом розгляду комісії.
Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.