Березень зиму закінчує, весну починає. Він – то плаче, то сміється, то снігом сіє, то сонцем гріє. У березні день із ніччю міряються, рівняються. З усіх березневих прикмет одна підтверджується практично завжди: передчасне настання весни завжди спричиняє повернення холодів. Однак сидіти, склавши руки, немає часу. Потрібно братися до роботи і готувати основу для нового врожаю.
На весняне рівнодення найкраще сіяти овочі
У березні перевіряють насіння на схожість. Найціннішим вважають те, що проросло у визначений термін. Як правило, насіння редису, ріпи, огірків, кабачків, капусти, моркви, салату, буряка, гарбуза, томатів проростає через 7-10 днів, а цибулі, петрушки, кропу – через 12-14 днів. Перед посівом насіння заливають водою. Дрібне і неякісне, як правило, спливає, його варто викинути. Якісні насінини заливають склянкою води з двома чайними ложками цукру. Насіння, яке знову спливло, видаляють. Те, що залишилося, підсушують і залишають для посіву.
Час весняного рівнодення (22 березня), коли день із ніччю рівняється – кращий строк посіву багатьох овочевих і гілкових культур на розсаду, у тому числі – томатів. Для загартовування насіння томатів протравлюють 10-20 хвилин у розчині марганцівки фіолетового кольору, промивають чистою водою і тримають дві доби в мокрій марлі в темному місці. Потім набрякле насіння в поліетиленовому пакеті поміщають на верхню полицю холодильника на 4-5 діб. Як тільки проб’ються паростки, їх висівають у ящик з приготовленою зволоженою земляною сумішшю, ставлять у тепле місце і накривають поліетиленовою плівкою. Коли з’являться сходи, плівку знімають, ящик переносять у світле, прохолодне місце, щоб рослини не витягалися.
Капусту – в парник, а картоплю – в ящики
На початку місяця в парник густо сіють на розсаду ранньостиглу білокачанну і цвітну капусту, наприкінці березня – капусту пізніх сортів. Насіння капусти перед посадкою прогрівають протягом 20 хвилин у воді з температурою 50°С, потім опускають на 2-3 хвилини в холодну воду, опісля просушують. Через 1-3 тижні сіянці пікірують на постійне місце.
За місяць-півтора до посадки (наприкінці березня) підготовлюють бульби картоплі. Їх укладають в один ряд у пласкі ящики або коробки і ставлять на тиждень у світле, тепле (20-25°С) приміщення. Від яскравих сонячних променів бульби затінюють папером. За місяць до посадки ящики переносять у світле, але більш прохолодне приміщення (8-10°С). Щоб на картоплі прокинулися всі вічка, її щотижня перевертають. Бульби, на яких ростуть нитковидні паростки, видаляють. Те ж варто зробити і з усіма іншими зіпсованими та хворими бульбами.
Дерева дезинфікуємо
Очистіть дерева від гнилої деревини, продезинфікуйте 13% розчином мідного або 5% розчином залізного купоросу. Якщо дупла великі – заповніть їх дрібними камінчиками і залийте розчином цементу, маленькі дупла забивають дерев’яними корками і замащують садовим варом. Рани на штамбах і кістякових гілках також зачищають до здорової деревини, дезинфікують і зафарбовують олійною фарбою, розведеною натуральною оліфою.
Кращі строки обрізки плодових дерев – до набрякання бруньок. Спочатку зрізують хворі, зламані та підмерзлі гілки, потім проріджують крону. Наприкінці березня починають формувати крони в молодому саду. Не забувайте робити це з першого після посадки року, інакше виправити крону, що сформувалася неправильно, буде важко. Надалі це призведе до малої врожайності дерев або до розламу кістякових гілок під вагою плодів.