Українська влада полюбляє орієнтуватися на сусідню Польщу. Навіть у показниках щодо епідемії коронавірусу. У цьому ми таки суттєво обігнали сусідів.
А от стосовно економіки… За розрахунками Світового банку, щоб досягти рівня добробуту Польщі, Україні знадобиться аж 35 років.
Прикро, але факт: за роки незалежності Україна стала світовим «лідером» щодо падіння валового внутрішнього продукту (ВВП). Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат Данило Гетманцев написав з цього приводу в своєму Telegram-каналі: «Якщо в 1990 році ми гордо порівнювали себе з Францією, то зараз нас можна порівнювати за рівнем добробуту з Домінікою, Бутаном, Гаяною».
Неабияк «допоміг» кульгаючій українській економіці коронавірус. Втрата прибутків, робочих місць, невизначеність… І, на жаль, усе це триває.
Зокрема, вітчизняний бізнес готується до другої хвилі COVID-19 восени. Й не відкидає запровадження більш жорстких обмежень. А це значить подальше зростання безробіття в країні. Тому очікувати поліпшення ситуації на ринку праці, принаймні, до кінця року не варто. Про це попереджають експерти, передає «5 канал».
Карантин в Україні вже призвів до серйозного збільшення рівня безробіття. Через введення обмежувальних заходів, офіційно без роботи залишились майже півмільйона осіб. Це приблизно на 67 відсотків більше, ніж за аналогічний період минулого року. Станом на 20 серпня статус безробітних мали майже 488 тисяч українців, стверджують у Держслужбі зайнятості.
Однак, за словами гендиректора Федерації роботодавців України Руслана Іллічова, рівень прихованого безробіття в країні значно більший. Можливо, мільйон. А, може, цифра ще вища…
Нацбанк у випадку наступної хвилі пандемії прогноз також погіршує. За даними регулятора, роботу може втратити кожний десятий українець.
А ще, на думку ряду експертів, проблеми можуть виникнути через підвищення мінімальної зарплати до 5000 тисяч гривень. Особливо це стосується малого і середнього бізнесу. Адже зросте й податкове навантаження. А це може означати, що доведеться скорочувати працівників. Плюс, ймовірне збільшення цін.
Звісно, платню потрібно підвищувати. Але при цьому слід враховувати реальні можливості, приміром, того ж малого та середнього бізнесу. На жаль, часто в Україні подібні ініціативи влади мають політичне підгрунтя. Для прикладу, незабаром місцеві вибори. Та й «щедроти» «сипляться» не з кишені можновладців…
Зараз у багатьох країнах світу почали послаблювати карантин. Відповідно, «прокинувся» й ринок праці. Українці й далі серед тих, хто шукає роботу за кордоном.
Скільки можуть заробляти українці в чужих країнах? Аналітики рекрутингового порталу grc.ua проаналізували зарплатні пропозиції в найпопулярніших професійних сферах, попит на які є у всіх країнах, передає «Сьогодні».
Отже, транспорт (логістика, перевезення, водії) – суми подаються в гривнях: в Україні зарплати від 9,6 тисяч. У Німеччині – від 43,2 тисяч, Польщі – від 23,7 тисяч, Чехії – від 23 тисяч.
Виробництво: в Україні від 10 тисяч. У Німеччині – від 59,4 тисяч, в Польщі – 32,7 тисяч, Чехії – від 25 тисяч.
Будівництво: в Україні зарплати стартують від 17,3 тисяч. У Німеччині – від 85,3 тисяч, Польщі – від 39,6 тисяч.
Робочий персонал: в Україні від 7 тисяч. У Німеччині – від 45 тисяч, Польщі – від 25,3 тисяч.
Там нормально платять не тому, що так вирішила влада. Усе регулює ринок.
І ще. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що уряд працює над створенням у травні для українців, які залишилися без роботи через карантин, 500 тисяч робочих місць. Уже й літо майже минуло. Де ті робочі місця?
Подібні заяви й породжують недовіру українців до влади.
Ольга ЧОРНА.