Обрізати чи ні: як готувати троянди до зими

Обрізати чи ні: як готувати троянди до зими
Троянди – це ніжні квіти, які вимагають трепетного догляду й уваги. Від їхньої благополучної зимівлі залежить успішний ріст і пишне цвітіння в наступному році. Незважаючи на зміну клімату, яка принесла нам більш м’які зими, ми маємо подбати про правильне вкриття королеви квітів у холодну пору року.

Багато садівників бояться застосовувати для вкриття троянд солому, тирсу, листя, які перегнивають і утворюють тепло. Для рослин не такі страшні морози, як вогкість, що утворюється під такою шубою. Тому краще підсапати троянди звичайною сухою садовою землею, потім поверх неї насипати невеликий шар гною або недавно опалого листя. І, наостанку, вкрити їх ялиновим або сосновим хмизом. Не варто використовувати куплену торф’яну землю, яка містить багато торфу і тому добре втримує воду. Під час морозу вода може замерзнути й пошкодити рослину.

Далі слід з’ясувати, коли саме вкривати троянди. Перший легкий заморозок до -3С не приносить рослинам шкоди, а навіть навпаки, сприяє загартовуванню пагонів. Передчасне вкриття приводить до того, що рослини проростають і зопрівають через задуху. Але, якщо температура повітря тривалий час тримається нижче нуля, слід приступати до вкривання кущів.

КУЩОВІ, ЧАЙНІ Й РАБАТКОВІ ТРОЯНДИ

Перед укриттям кущові, чайні й рабаткові троянди звільняють від листя і недостиглих пагонів. Для троянд цих типів важливо захистити від морозу область кущіння, яку підсапують сухою землею або сумішшю землі з компостом, насипаючи горбок висотою 15-20 см. Кущі обкладають ялиновим або сосновим лапником, який захистить їх не тільки від крижаного вітру, але й від морозобойних тріщин. Крім того, лапник має бактерицидні властивості та відлякує мишей.

Плетисті троянди утеплюють на опорі

Укриття на зиму плетистих троянд, що віддають перевагу сонячним і добре провітрюваним місцям розташування, теж вимагає обережності. Основу куща слід підсапати сухою землею й укрити лапником. Батоги знімають з опор, укладають кільцем на землю, підстеливши попередньо лапник, зверху також утеплюють лапником або мішковиною та накривають нетканим матеріалом.

Можна вкривати плетисті троянди, не знімаючи з опори. Для цього батоги обв’язують лапником, потім обмотують мішковиною або нетканим полотном.

Не варто сильно засмучуватися, якщо мороз ушкодив деякі пагони. При обрізці до здорової тканини на сплячу бруньку, пагони дуже швидко відростають. Найголовніше, щоб не було ушкоджене місце щеплення, а якщо ні, то, як правило, відмирає вся щеплена частина рослини.

Штамбові троянди не варто обмотувати плівкою

При вкритті на зиму штамбових троянд доведеться потрудитися трохи більше. Місце щеплення – найбільш чутливе до холодів – перебуває не біля поверхні ґрунту, як у звичайних троянд, а високо під кроною. Тому, щоб захистити штамбові, а також каскадні троянди від морозів та вітрів, що висушують, на крони викладають лапник і обмотують нетканим або джутовим полотном. У жодному разі не використовуйте поліетиленову плівку, що не пропускає повітря: під нею накопичується волога, у сонячну погоду різко підвищується температура, а вночі падає, що дуже погано позначається на трояндах.

Щоб штамбова троянда витримала додаткову вагу власної крони, вагу якій додає не тільки вкриття, але й сніжний покрив, її зміцнюють, прив’язавши до дерев’яного або металевому кілка. Верхівка опори має досягати рівня крони. Для впевненості місце щеплення можна додатково обмотати джутовими стрічками. Стовбур штамбової троянди потрібно підсапати якнайвище сухою землею, багатою гумусом. Багато садівників для вкриття штамбової троянди нахиляють її до землі, укладають горизонтально на заздалегідь підготовлений лапник, насипають шар ґрунту й укривають нетканим матеріалом, ретельно зафіксувавши його. Але ми не радимо цього робити, тому що стовбур молодих рослин може надломитися, а у старих, що втратили еластичність, повністю розламатися.

Чи обов’язково обрізати троянди перед зимівлею?

Не варто захоплюватися радикальною обрізкою перед настанням холодів. Як правило, обрізка стимулює ріст молодих пагонів. У періоди осіннього й зимового потепління бруньки рушать у ріст, почнуть проростати, і при поверненні морозів – загинуть. Крім того, мороз може легко ушкодити недавно обрізані пагони. Тому восени проводять усього лише санітарну обрізку, яка полягає в проріджуванні кущів, що сильно розрослися, видаленні недостиглих пагонів, а також гілок і листя, уражених грибками. Основну обрізку троянд слід проводити навесні, коли квітує форзиція.

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *