Сьогодні: Середа. 16.07.2025

Печери Тернопільщини: цікаві факти про Вертебу

Печери Тернопільщини: цікаві факти про Вертебу

Тернопільщина — край печер. Тут їх відкрито близько сотні, серед найвідоміших — Оптимістична, Млинки, Озерна та Вертеба на Борщівщині.

Саме Вертеба є унікальним підземним комплексом, у якому виявлено залишки поселення трипільської культури. Це єдине відоме на сьогодні підземне житло трипільців, які мешкали тут близько 5000 років тому.

До того ж вдруге печеру відкрили випадково в ХІХ столітті. Тоді шляхтич Сапіга, шукаючи лиса, що зник у дірці в землі, виявив вхід до печери. Там знайшли багато глиняного посуду з унікальним розписом, який згодом перевезли до Варшави, де експонати зберігаються донині.

Печера кілька разів ставала прихистком: під час Другої світової війни — для єврейських родин (понад 60 осіб), а також для вояків УПА, які облаштували тут штаб і друкарню.

У 1995 році Вертебу знову відкрили вже як об’єкт постійних археологічних досліджень. Відтоді її вивчають щороку, відкриваючи нові факти про давніх мешканців.

Відомо, що Вертеба має понад 9 км досліджених ходів, що проходять у товщі великокристалічного гіпсу. Її галереї вражають: тут є великі зали, вузькі лабіринти, сталактити, мулові заповнення, а температура повітря стабільно тримається близько 11°C. У печері мешкають види кажанів, деякі — з Червоної книги.

До сьогодні дослідження артефактів трипільців триває. Частину з них можна побачити в Борщівському краєзнавчому музеї, де також представлена діорама підземного поселення — унікальне «вікно в минуле» української землі.

Підготувала Дарина МАГДІЙ.

У замітці використані матеріали із соціальних мереж. 

Автор

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *