Новообраний президент України Володимир Зеленський 20 травня склав присягу. «Урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов’язуюся усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України. Дбати про благо Вітчизни і добробут українського народу. Обстоювати права і свободи громадян. Додержуватися Конституції та законів. Підносити авторитет України у світі», – сказав він.
Присягу Зеленський складав на Пересопницькому Євангелії та Конституції.
На інавгурацію Володимира Зеленського приїхали близько шістдесяти іноземних гостей.
Зокрема, церемонію відвідали п’ятеро президентів: Грузії – Саломе Зурабішвілі, Естонії – Керсті Кальюлайд, Латвії – Раймондс Вейоніс, Литви – Даля Грибаускайте та Угорщини – Янош Адер.
До складу делегації США на чолі з міністром енергетики Ріком Перрі увійшли також спецпредставник Держдепартаменту США з питань України Курт Волкер, посол США в ЄС Гордон Сондланд, директор департаменту Європейських справ у Раді нацбезпеки США Олександр Відман та виконувач обов’язків голови дипломатичної місії США в Україні Джозеф Пеннінгтон.
Європейський Союз на церемонії інавгурації представляв віце-президент Європейської Комісії Марош Шефчович, НАТО – помічник Генерального секретаря Альянсу, посол Алехандро Алваргонсалес.
З Росії ніхто не був запрошений. Вітання також не надходили.
Почесними гостями були екс-президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко, а також представники духовенства митрополит Епіфаній та патріарх Філарет.
На урочистості прийшла команда «95 кварталу», дружина, діти і батьки Володимира Зеленського.
Під час інавгурації стався курйоз. Посвідчення президента впало на підлогу після вручення його Володимиру Зеленському.
Шостий президент України після процедури інавгурації виступив із першою промовою у Верховній Раді. Деякі цитати з його спічу.
«Європейська країна починається з кожного».
«Кожен з нас – президент… Від сьогодні кожен із нас несе відповідальність за Україну, яку ми залишаємо своїм дітям».
«Наше найперше завдання – припинення вогню на Донбасі… Задля того, щоб наші герої більше не гинули, я готовий на все… Не ми почали цю війну, але нам цю війну закінчувати. І ми готові. Готові до діалогу, але я впевнений, що першим кроком для початку цього діалогу буде повернення всіх українських полонених».
«Наш наступний виклик – це повернення втрачених територій. І Крим, і Донбас – це наша українська земля».
«Нас 65 мільйонів… Звертаюсь до всіх українців на планеті: ви нам дуже потрібні. Усім, хто готовий будувати нову, сильну й успішну Україну, я з радістю надам українське громадянство. Ви повинні їхати в Україну не в гості, а додому… Сувенірів з-за кордону не потрібно, привезіть, будь ласка, нам свої знання, свій досвід і ментальні цінності».
«До влади повинні прийти люди, які будуть служити народу. Я дуже хочу, щоб у ваших кабінетах не було моїх портретів. Бо президент – не ікона, не ідол, президент – це не портрет. Повісьте туди фотографії своїх дітей і перед кожним рішенням дивіться їм в очі».
«Наступні п’ять років я зроблю все, щоб ви, українці, не плакали».
Крім того, Зеленський пообіцяв розпочати діалог з Росією лише після того, як Москва звільнить військовополонених, захоплених на Донбасі.
Урядовцям запропонував «узяти папір і ручку й звільнити свої місця для тих, хто буде думати про наступні покоління, а не про наступні вибори».
А Верховну Раду має намір розпустити.