Тернопільський економіст Віталій Рудан: в Україні поза банками «ходять» понад $90 мільярдів

Тернопільський економіст Віталій Рудан: в Україні поза банками «ходять» понад $90 мільярдів

Попри запевнення уряду, що інвалюта не подорожчає, долар і євро у перші осінні дні додали в ціні. «Зелений» уже подолав психологічний бар’єр, коли Нацбанк встановив курс гривні до долара на рівні 26 гривень. Євро сягає більше 31 гривні. За деякими прогнозами, валюта дорожчатиме до кінця року.

Віталій Ярославович РУДАННаскільки реальними є ці прогнози? На запитання «Нашого ДНЯ» відповідає Віталій Ярославович РУДАН, кандидат економічних наук, старший викладач кафедри банківської справи ТНЕУ.

– На мій погляд, такі прогнози є реальними з кількох причин. По-перше, у державному бюджеті України курс гривні до долара США задекларовано на рівні 27,2 грн/дол, що є цільовим орієнтиром для банків під час здійснення спекулятивних операцій на валютному ринку. Адже вони розуміють, що в діапазоні 26,4-27,2 грн/дол Національний банк України не буде вживати обмежуючих заходів та масштабних інтервенцій.

По-друге, в жовтні розпочинається опалювальний сезон, під час якого потрібно імпортувати природний газ і сьогоднішній його замінник – вугілля, що збільшить попит на іноземну валюту.

По-третє, традиційно листопад та грудень – це місяці, коли відбуваються розрахунки за зовнішніми боргами не тільки держави Україна, а й корпоративного сектору, що також збільшить попит на інвалюту та призведе до зниження обсягу золотовалютних резервів.

По-четверте, зростають політичні ризики в країні, які призводять до формування негативних ділових очікувань і збільшення попиту на іноземну валюту як найбільш вигідного напрямку збереження власних заощаджень.

– На який курс інвалют налаштовуватися українцям?

– Виходячи з причин, які я назвав, є всі підстави вважати, що орієнтиром на валютному ринку буде курс 27,2-27,5 грн/дол до кінця 2017 року. А у випадку підвищення політичних ризиків, прогноз може бути більш негативним.

– Які чинники змушують рости долар і євро? Дехто з експертів стверджує, що євро, приміром, подорожчало через введення безвізу. Це справді так?

– За нормальних умов, введення безвізу повинно бути чинником ревальвації гривні, адже збільшення надходжень доходів громадян України, отриманих за кордоном, мало б призвести до зниження вартості євро. Однак, в силу фактичного існування бівалютної грошової системи (гривня і долар, які обслуговують офіційні та неофіційні грошові потоки), левова частка грошових переказів за кордону потрапляє на тіньовий валютний ринок, а не у золотовалютні резерви України.

Щодо чинників, які призводять до зростання долара і євро, то головними серед них є наступні: прорахунки у монетарній політиці Нацбанку, переважання імпорту над експортом, залежність України від імпортних енергоносіїв, політична нестабільність, монопольно-олігархічний економічний уклад.

– Що може зупинити подорожчання інвалюти?

– Подорожчання інвалюти може зупинити чітка і прогнозована валютна політика Національного банку, зокрема в частині застосування заходів щодо обмеження тіньового валютного ринку, адже сьогодні поза банками перебуває більше 90 мільярдів доларів США. Запровадження реальної відповідальності та реальної міри покарання за порушення валютного законодавства і здійснення валюто-обмінних операцій поза банками. Проведення політики імпортозаміщення та стимулювання внутрішнього виробництва. Такі заходи потребують швидкого та комплексного підходу, а їх запровадження і ефективна реалізація залежить від волі української влади.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *