Мечислав Свириденко майже 25 років збирає пивні кухлі з різних куточків світу. У його колекції більше півтори тисячі унікальних екземплярів із глини, скла, металу, фарфору, найрізноманітніших розмірів, форм і тематики. Найменший – кількаміліметровий кухлик-підвіска, найбільший – місткістю майже 5 літрів.
До знайомства із паном Мечиславом я була переконана, що пивний кухоль – звичайна побутова річ і, в крайньому випадку, без нього можна обійтися, скориставшись звичайною склянкою. Однак, як з’ясувалось, це зовсім не так. Є майстри, які перетворили посуд для споживання хмільного напою у справжнє мистецтво. А ще – це невеличка частина світової історії, яка збереглася до сьогодні.
Пан Мечислав захоплювався колекціонуванням з дитинства. Спершу збирав марки, далі поштові листівки, самовари, ножі – у різні періоди життя було своє захоплення.
Пивні кухлі заполонили всю квартиру Мечислава Свириденка. Вони повсюди –у шафах, на картинах, гобеленах, свічках, магнітиках.
Кухлі є в кожній кімнаті – усі вони посортовані. Практично про кожну кварту пан Мечислав може розповісти щось цікаве. Тож огляд колекції перетворюється у захоплюючу екскурсію.
На кухні підбірка скляних келихів, якими господар користується у побуті. Він переконаний, що саме із скляного посуду пиво смакує найбільше, адже тоді можна побачити і оцінити його колір, насиченість, як тримається піна, відчути аромат.
Частина бокалів з кришками. За словами колекціонера, з’явилися вони ще в 14 столітті, коли лютувала чума. Переносниками цієї недуги були мухи. Тому видали спеціальний указ – закривати пиво від мух.
Колекція кухлів вражає своїм різноманіттям. Керамічні, скляні, металеві, склометалічні, дерев’яні, глиняні. Як стандартного виробництва, так і ручної роботи. Німецькі, американські, австрійські, італійські, чеські, домініканські… Кожен оригінальний і цікавий по- своєму. Та особливо колекціонер любить українські. Каже, наші майстри створюють унікальні авторські роботи, які сміливо можуть конкурувати із закордонними виробами.
А ще по кухлях пана Мечислава можна вивчати географію та історію близько 90 країн світу. Де б чоловік не побував – всюди шукав оригінальні пивні кухлі. Зауважує, є міста, де посуд для пива знайти дуже важко.
Є у пана Мечислава пивні кварти найрізноманітніших розмірів та форм – у вигляді замків та фортець, у формі богомола, риби, футбольного м’яча, оздоблені вишиванкою, картинами Леонардо да Вінчі та Пабло Пікассо.
Є такі, які мають оригінальну фігурку або рисунок всередині, є музичні. А ще можна виділити жіночі і чоловічі.
Дуже часто на пивних кухлях зображували герби міст, земель, сцени зустрічей, застіль, лицарські бої, працю шахтарів, гончарів, землеробів. Ретельно вироблені найменші деталі. Таким чином посуд для напоїв зберігає у собі часточку історії світу. Є серія американських кухлів, присвячених прийняттю першої конституції, війні між Північчю і Півднем, підписанню декларації про незалежність – кожен символізує важливу сторінку історії країни.
А ще є старовинні кухлі, виготовлені в 17 столітті – це найстаріші екземпляри.
Стелажі з кухлями раз в рік прибирає сам пан Мечислав із своїми друзями. Присвячує цьому заняттю кілька днів. Зізнається, не довіряє цю справу нікому.
Сьогодні колекцію тернополянина можуть побачити лише його друзі та рідні. Та чоловік каже, якщо б хтось виявив бажання організувати виставку пивних кухлів – не відмовив би і з радістю показав своє надбання.
До слова, колекціонування пивних кухлів доволі популярне у світі. Наукова назва цього захоплення – бірофілія – тобто любов до пива. Хоч вона не цілком відповідає суті цього хобі, адже колекціонери захоплюються не так самим пивом, як його атрибутикою – пивними етикетками, кришечками, пляшками, кухлями, підставками під кухлі та іншим. Навіть влаштовують міжнародні зустрічі, щоб поділитися досвідом та презентувати свої надбання.
За словами пана Мечислава, у Шляхтинцях неподалік Тернополя живе колекціонер, який має близько 500 кухлів. А от німець зібрав у своєму гаражі аж 20 тисяч пивних кварт.