Тернопільський радіозавод «Оріон» не повинен залишатися пасинком держави, на благо якої він працює

Тернопільський радіозавод «Оріон» не повинен залишатися пасинком держави, на благо якої він працює

І без того непроста економічна ситуація на заводі може стати непередбачуваною, якщо й надалі органи української влади будуть витрачати бюджетні мільйони на закупівлю аналогічних приладів за кордоном, не дбаючи про розвиток національного виробника, власником якого є саме держава.

На черговому розширеному засіданні правління публічного акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» його члени та запрошені проаналізували економічну ситуацію на підприємстві і приділили особливу увагу пошуку шляхів для забезпечення ритмічної роботи в останньому кварталі року та на перспективу.

Зокрема, заступник директора з виробництва І. О. Лучкевич наголосив, що перше півріччя 2017 року видалося для товариства вкрай нелегким. Основною причиною такого стану справ є відсутність державних замовлень на продукцію та контрактів на поставку готових виробів для потреб МО, МВС, СБУ, Держкордону, Укрзалізниці, інших структур та відомств. Також не вдалося укласти контракти з іноземними замовниками.

Виступаючі в обговоренні звіту доповідача зазначали, що не найкращим чином впливає на ділову репутацію товариства повідомлення в засобах масової інформації про продаж пакету акцій ПАТ «ТРЗ «Оріон». Адже упродовж 18 років ФДМУ щорічно організовував і оголошував конкурсні торги. Цьогоріч вже дев’ять разів акції товариства виставляли на продаж через Київську міжнародну фондову біржу та чотири – через Українську міжбанківську валютну біржу.

Ці та їм подібні заходи порушують звичайний ритм роботи заводу, формують рівень недовіри серед потенційних партнерів та клієнтів, адже хто ризикне співпрацювати та укладати угоди з підприємством, майбутнє якого чітко не визначене.

Як наслідок – правлінню та інженерно-виробничим службам заводу довелося вжити вкрай непопулярних заходів і тимчасово призупинити роботу. Це, у свою чергу, викликало занепокоєння у працівників підприємства, а провідні спеціалісти почали звільнятися за власним бажанням.

Про таку критичну ситуацію правління неодноразово повідомляло регіональне відділення ФДМУ в області, однак належна реакція з боку держави, як власника домінуючого контрольного пакету акцій товариства, дотепер відсутня.

Незважаючи на це, перший заступник голови правління – директор з питань  економіки та управління В. Я. Костецький, заступник голови правління – технічний директор
В. І. Жегестовський, а також запрошені: заступник технічного директора-головний технолог П. С. Тимчук, начальник відділу маркетингу та збуту
В. М. Грицеляк, заступник головного бухгалтера І. В. Бабій, начальник відділу економіки та персоналу Р. Я. Балик наголошували, що у товаристві є чіткий план першочергових завдань для подолання кризи. Спеціалісти підприємства розробили та надіслали на адресу РВ ФДМУ в Тернопільській області заходи з підвищення конкурентоспроможності продукції товариства та інвестиційної привабливості державного пакету акцій, які направлені на розробку нової продукції та її модернізацію, впровадження нових технологічних процесів, підвищення рівня якості виробів, оновлення матеріально-технічної бази та покращення фінансово-економічного стану заводу.

Зокрема, передбачено направити значну частину коштів на розвиток і модернізацію матеріальної бази підприємства, оскільки знос технологічного обладнання складає 91 відсоток.

Також за дорученням голови правління Я. М. Карпика підготовлено та направлено листи-звернення в усі державні та силові структури України, а саме: першому віце-прем’єр-міністру України, міністру оборони, командувачу Національної гвардії, голові правління ПАТ «Укрзалізниця», голові комітету з питань національної безпеки і оборони та членам профільних парламентських комітетів Верховної Ради, потенційним замовникам, які використовують засоби радіозв’язку.

На жаль, у переважній більшості, «Оріон» отримав відповіді, у яких йдеться про відсутність коштів на фінансування та про необхідність модернізації радіостанцій і приведення їх до технічних параметрів міжнародних стандартів, хоча в державному бюджеті коштів на виконання цих робіт не передбачено.

Тим часом, Генеральний штаб Збройних сил України наказом від 6 березня 2017 року затвердив порядок переоснащення озброєння та військової техніки на броньованій базі новими засобами радіозв’язку, але тільки імпортного виробництва (турецької фірми Aselsan), на що передбачено виділити з державного бюджету 0,5 млрд. грн. Це означає, що у війську знімають з оснащення вироби Р-173М, Р-173ПМ, АВЗК1, які виготовляв «Оріон». Крім того, Міністерство оборони намітило проведення модернізації діючої військової техніки – більше 200 одиниць, на що також передбачено залучення бюджетних коштів.

Лише Національна поліція України визнала потребу в забезпеченні своїх підрозділів у цифрових радіостанціях вітчизняного виробництва, які надійно захищені від зовнішнього впливу.

Щодо співпраці з Укрзалізницею, то ще у березні цього року було заплановано проведення тендеру на закупівлю продукції заводу, терміни якого з об’єктивних причин затягнулися аж до осені.

Окремим листом правління публічного акціонерного товариства «Тернопільський радіозавод «Оріон» звернулося до регіонального відділення ФДМУ в області та його керівника з проханням не займати пасивну позицію, а з розумінням поставитися до проблем, які виникли на підприємстві, та погодити перелік незадіяного у виробництві майна, яке може бути реалізоване на торгах, а виручені кошти спрямовані на виконання заходів з підвищення конкурентоспроможності продукції товариства та інвестиційної привабливості державного пакету акцій. Адже, на переконання правління, саме вони і є запорукою відновлення безперебійної роботи заводу. В іншому випадку підприємство може бути витіснене з ринку поставки засобів радіозв’язку. У свою чергу це призведе до фактичного припинення господарської діяльності товариства з усіма, витікаючими з цього – невтішними, а нерідко й непередбачуваними, наслідками – недоотриманням доходів до місцевого бюджету, поповненням лав безробітних в області, низкою гострих соціальних проблем, які виникнуть у тих, хто ще нині працює на заводі і вірить, що попри тимчасові труднощі «Оріон» залишиться на орбіті державних інтересів розвитку українського товаровиробництва.

Автор




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    Олесь

    Завод виготовляє непотріб, з яким неможливо працювати, сподіваюся керівництво ПАТ Укрзалізниця купуватиме радіостанції в інших виробників і мені байдуже чи це імпортні чи вітчизняні, головне, щоб працювали надійно.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *