Тернополянин вирощує дерева «Бонсай» та доглядає японський сад

Тернополянин вирощує дерева «Бонсай» та доглядає японський сад

Владислав Чистий –  сертифікований інструктор з йоги, робить тайський масаж і проводить медитації та чайні церемонії. Хлопець є одним з людей, які доглядають за садом японських рослин, зокрема вирощених у мистецтві «Бонсай» у Тернополі. Ми поспілкувалися з Владом про це його захоплення.

Розкажи будь ласка про японський сад. Хто я засновником, хто працює над ним?

Сад – це місце в Тернополі неподалік центру у приватному секторі. Тут живуть пан Роман і пані Лідія, вони і є власниками цього саду. Започаткували його у 2008 році.  я зустрівся з паном Романом у 2018-му році, а через 2 роки почав більше з ним спілкуватися. Саме тоді я побачив, що він займається мистецтвом «Бонсай», і в мене виникла ідея також створювати ці дерева і продавати їх. У 2020р. я створив сторінку в інстаграмі і вже тоді почав займатися продажем цих маленьких дерев.

Можливо тебе хтось мотивував цим займатися?

Спочатку для мене це було більше комерційною зацікавленістю. Але в процесі, коли наставник почав мене вчити того, як це правильно робити, ділитися нюансами, деталями, виправляти мої помилки – я  почав більше вникати в цей процес, бачити більше краси в ньому і захопився.

Розкажи, будь ласка, скільки рослин налічує сад, які види і звідки вони походять. Що безпосередньо ти вкладаєш в нього?

Кількість рослин в саду важко назвати. Окрім тих рослин, що є декоративними, а їх приблизно сотні , є ще багато рослин, які ростуть на грядках, які готуються під «Бонсай», також рослини, що ростуть у горщиках. Якщо не ділити на види, то, на мою думку, у саду зараз приблизно 500-600 рослин.

Якщо ділити рослини на види і сорти, то їх тут до ста. Враховуючи, що це японський сад – тут є багато японських рослин, а саме азалії, їх тут приблизно 17 сортів. А по кількості десь 20 чи 22 кущі, які всі цвітуть в період травня. Цей місяць – це  найяскравіший період, коли вся зелень свіжа і молода, а рослини цвітуть різними кольорами : фіолетовим, жовтим, рожевим, червоним тощо.

Крім того є ще інші японські рослини, такі як кипарисовики,  які ростуть в Японії, ну і, звичайно, барбарис Тунберга. Це японський вид барбарису, який має різнокольорові листочки. Ще в саду є рослини з різних куточків планети, як з Азії так із Європи, 20 видів сосен із Південної та Північної Америки.

Що безпосередньо ти вкладаєш в сад?

На мені велика доля поливання саду, оскільки Роман вже старший чоловік, і йому потрібна допомога. Також займаюся пересадками рослин, викопуванням, садженням. Доглядаю за своїми рослинами, привожу якісь нові цікаві елементи, такі як камені. Багато каменів приводжу з Карпат, і завдяки цьому сад має свою якусь родинку і стає більш яскравішим.

Які основні труднощі виникають під час роботи в саду?

Основні труднощі виникають через велику кількість рослин в саду, відповідно за всіма треба слідкувати, дивитись, чи немає шкідників, лишайників, паразитів. Потім потрібно робити якісь дії, щоб вилікувати рослини. Якщо рослини підсихають, то, можливо, їх треба пересадити чи перенести з сонячного місця. Різні рослини по-своєму реагують на природні умови, відповідно деякі потребують більше тіні, а деякі сонця.

Також потрібно формувати  рослини, щоб сад зберігав свою декоративність, ще стежити, щоб дерева «Бонсай» тримали свою форму. Відповідно тут є багато роботи.

Що цей сад особисто для тебе?

Особисто для мене цей сад є місцем  і натхнення, і відпочинку, місцем,  де я можу побачити більше життя в цих рослинах. Як не як, ми багато вкладаємо в них, тому радісно дивитися, як рослини стають все цікавішими, набувають нових форм, це  надихає і дає відчуття насичененого життя.

Як прийшла ідея проводити у саду події, заходи. Що в основному там відбувається, де публікуються анонси, кому можна приєднатися?

У 2022-му році, в травні, я прийшов в сад і у  мене виникло бажання приводити сюди людей, щоб вони теж могли насолодитися природою. Також подумав, що у все це можна вплітати медитацію оскільки вона дозволяє ще більше побачити красу не тільки зовнішню, а й внутрішню. Вирішив, що класно буде якщо люди будуть приходити і залишати якісь гроші на утримання цього саду, щоб купувати добрива і якісь нові рослини.

В саду найчастіше відбуваються такі чаювання чайні церемонії де п’ють китайський чай, розмовляють на різні теми, найчастіше про мистецтво Бонсай, йогу, медитації, різні мистецько-духовні теми.

Розкажи більше про мистецтво Бонсай?

Бонсай – це мистецтво вирощувати дерева в мініатюрі. Для порівння – сосни в мистецтві «Бонсай» мають висоту  30-40 сантиметрів у 30-40 років, а звичайні рослини у такому віці мали би вже метрів 25-30 росту.

Для мене це мистецтво містить дуже багато сенсу, оскільки це спосіб самовиразитись, наче намалювати картину самим деревом. Є різні стилі «Бонсай» і відповідно можна дотримуватись всіх їхніх канонів. Але їх дуже багато і це робити дійсно важко. А можна формувати свою манеру створення дерев.

Дерево «Бонсай» може рости не один десяток років, і людина, яка його вирощує проводить з ним частину свого життя. Для прокладу, я почав займатися мистецтвом  «Бонсай» в 26 років, відповідно, якщо я доживу приблизно до 80 і у мене буде це дерево, то 45 років я буду проводити час ,буду дивитися на нього ледь не кожен день і бачити всі його якісь нюанси, деталі. Таким чином я вхожу в дуже тісний контакт самим цим витвором, який не має довершеності, тому що дерево весь час росте і змінюється. Тобто це постійний процес, а коли ти намалював картину – вона закінчена у вже просто є.

Які у тебе є ідеї для розвитку саду зараз?

Наразі розвиток саду – це продовження оформлення і формування рослин «Бонсай», їхнє вирощування. Особливо розширюватись тут немає куди. З часом є таке маленьке мрія створити свій ретритний центр ближче до природи, до лісу. Хочу зробити там великий японський сад. Туди зможуть приїжджати люди відновлюватись, будуть проводитись практики з медитацією. Тобто все для того, щоб людина ставала більш щасливою, спокійною і радісною.

Щодо заходів, то тут, в саду поки що час від часу проходять чайні церемонії з медитацією. Також ми з другом Денисом робимо зустрічі де трішки співаємо мантри і п’ємо чай. Всі анонси публікуються на сторінці @vchystyi в інстаграмі.

Чи можеш сказати із власних спостережень, чи впливає перебування безпосередньо в саду, ну і на природі, на емоційний стан людини, особливо зараз?

Ні для кого не секре, що впливає. Безпосередньо в саду своя атмосфера. Це не звичайний сад західного зразку. У нього вкладена ідея японського саду, який є більш наближеним до природних ландшафтів і це створює атмосферу спокою. Також тут є невеликий штучний водоспад. Заголом все це створює благо приємні обставини для того, щоби розслабитись і послухати, що відбувається в людини всередині.

Катерина МАГУЛА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *