У Борщівці на Тернопільщині вшанували ікону Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» (ФОТО)

Парафіяни моляться, щоб вкрадену реліквію повернули у їхній храм

У жовтні цього року Лановеччину сколихнула страшна звістка – з храму у селі Борщівка викрали образ,  який привезли у село з гори Афон у 1904 році. Ця святиня  була найвідомішою релігійною реліквією Лановеччини. Поліція почала розслідування, однак ані крадіїв, ані самої ікони поки не знайшли.

Кожного року, 22 листопада, в день вшанування афонського чудотворного образу Божої Матері “Скоропослушниця” до церкви в Борщівці з усіх навколишніх і віддалених сіл приходили люди, щоб помолитися до чудодійної ікони, попросити у Матері Божої заступництва.  Уродженець села, нині – благочинний Маневицького району Волинської єпархії УПЦ Київського Патріархату протоірей Андрій Закидальський подарував храму нову ікону «Скоропослушниця», тому традиційне Богослужіння відбулося вже з новим образом. Про це повідомляють у прес-службі Тернопільської єпархії Української православної Церкви Київського патріархату.

Архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор з архієрейським візитом відвідав парафію Різдва Пресвятої Богородиці у селі Борщівка Лановецького благочиння. При вході до храму свого архіпастиря із запашним короваєм і квітами зустріли діти і парафіяни. Високопреосвященнійший архієпископ Нестор очолив відправу Божественної літургії на честь ікони Божої Матері “Скоропослушниця” у місцевому храмі. Разом із владикою молилися настоятель храму протоієрей Сергій Сіверський, лановецький благочинний протоієрей Ігор Шаринський, настоятель храмів у Білозірці і Шушківцях протоієрей Олексій Філюк та духовенство.

«Велика скорбота прийшла у вашу громаду, коли відбулося осквернення храму, коли вашу величну святиню було вкрадено злими людьми, – сказав владика Нестор. – Пошук триває, і ми розуміємо, що це справа, насамперед, не правоохоронних органів, а нашої молитви. Якщо ми справді щиро хочемо повернення святині, то повинні посилити наші молитви і просити Пресвяту Богородицю, щоб Вона, як неодноразово бувало в історії, допомогла поверненню ікони. Але цей сум має і певну радість – сьогодні маємо нову ікону, до якої вся громада теж буде щиро молитися і просити заступництва і благословення Пресвятої Богородиці».

Святиня, що рятує від недуг і допомагає зробити вибір

Появу ікони Пресвятої Богородиці «Скоропослушниця» старці Дохіарського монастиря відносять до часів святого Неофіта, засновника обителі в Х ст.. Першу свою чудодійну силу святиня явила в 1664 році.  Перед іконою був прохід, яким отці зазвичай ходили до трапезної; а трапезнику, за своєю посадою, частіше за інших доводилося ходити там не тільки вдень, але й вночі. Інколи він ходив повз цю ікону із запаленим світильником. Одного разу, монах на ім’я Ніл, проходячи вночі, за звичаєм, повз ікону  із запаленим світильником, почув наступні слова: «У майбутньому не наближайся сюди із запаленим смолоскипом і не закопчуй Мого образу». Монах вирішив, що це жарт когось із братів, і, не сприйнявши всерйоз знамення, продовжив ходити повз ікону. Незабаром трапезар з волі Богородиці був позбавлений зору. Тільки тоді зрозумів Ніл, як він помилився. Монах став дні й ночі молитися перед святою іконою, просячи прощення. Так тривало, поки він знову не почув голос, який сповістив про прощення й прозріння.

Але своє ім’я, відоме нам і сьогодні, образ отримав згодом. За переказами, Божа Матір вимовила, що ікона її з цієї пори іменуватиметься Скоропослушницею, бо «…буду являти швидку милість і виконання прохань усіх, хто молиться до неї». Таким чином, це єдина серед сотень ікон Богородиці, ім’я якій дала сама Пресвята Владичиця.

З часу явлення чудодійної сили від ікони Богоматері «Скоропослушниця» з числа братії обирається благоговійний і досвідчений монах-просмонарій, який постійно знаходиться біля образу Богоматері і звершує вранці і ввечері молебні. Крім цього, увечері кожного вівторка і четверга перед чудотворною іконою братія монастиря Дохіар звершує особливий спів Богородиці «параклісіс». Під час цього молебню твориться молитва за здоров’я усіх православних християн та за мир у всьому світі. Після «параклісісу» всі ченці благоговійно вклоняються чесному образові Богородиці. У храмі на честь цієї ікони двічі на тиждень звершується Божественна Літургія. Монахи безперестанно наглядають за лампадами, які висять перед чудотворним ликом Богородиці, щоб їхнє світло ніколи не загасало.

За весь цей час тут звершилось чимало чудес і зцілень. Багатьом сліпим вона дарувала прозріння, калікам знову повертала можливість ходити, розслаблені отримували дар підніматися з ліжка. Благодать від цієї ікони рятувала кораблі від затоплення.

До цього часу перед іконою моляться за духовне прозріння, під час різних хвороб, при онкозахворюваннях, просять про допомогу і годування молоком немовляток, моляться також за дітей і сиріт. І найперше моляться «Скоропослушниці», коли не знають, як краще себе повести в тій чи іншій життєвій ситуації. Просять за все, що є добре і благе та принесе користь ближньому.


Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *