У Тернополі з’явилася міні-копія першої гімназії (ФОТО)

У Тернополі з’явилася міні-копія першої гімназії (ФОТО)
Альма-матер Пулюя та Горбачевського відтворили у бронзі

Тернополяни, які прогулювалися вулицею Сагайдачного, вже напевне помітили неподалік пам’ятника Івану Франку біля книжкової розкладки гранітний постамент із невеличкою будівлею. Це перша державна гімназія у Тернополі.

– Особливість цієї будівлі не стільки у архітектурі, адже виконана вона була у стилі класицизму, унікальність її у людях, які там навчалися, – каже краєзнавець Тарас Циклиняк. – Серед випускників – історики, лікарі, представники церкви. Після бронзових макетів старого міста і костелу ми захотіли зробити щось про людей. Думаю, нам це вдалося. А перша тернопільська державна гімназія дала стільки унікальних людей, що ми маємо по праву нею пишатися.

Макет гімназії створювали протягом року. За словами Тараса Циклиняка, це найкраща міні-копія з усіх. Вдалося найточніше дотриматися пропорцій. Паперовий макет створив Володимир Кріса, архітектор – Борис Солонін, скульптор – Петро Малярчук. Відливали скульптуру із бронзи у Львові. Стоїть міні-копія гімназії на старому фундаменті навчального закладу, який викопали під час встановлення пам’ятника.

Першу державну гімназію у Тернополі збудували у 1825 році. Вона діяла до 1939 року. А далі до зруйнування тут був німецький шпиталь.

Правонаступником державної гімназії стала Українська гімназія імені Івана Франка, яку відновили в 1991 році.

– У першій державній гімназії мови викладання були різні, – розповідає Анатолій Крижанівський, директор Української гімназії імені Івана Франка. – Аж в 1898 році з’явилися українські класи. Спершу зголосилося лише 70 дітей. На постаменті пам’ятника – імена наших земляків, які навчалися у цій гімназії. Думаю, тернополянам важливо це знати. Такі пам’яники потрібні Тернополю, адже вони нагадують нам про історію нашого міста і його давні освітні традиції.

Перша державна гімназія, кажуть дослідники, була унікальним мулитикультурним середовищем. Тут навчалися діти міської інтелігенції та різних національностей. Серед знаменитих випускників – літератор Володимир Барвінський, громадський діяч Олександр Барвінський, фізик Іван Пулюй, біохімік Іван Горбачевський, композитор Денис Січинський та багато інших відомих людей.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *