На Тернопільщині є чимало рослин, які у природі зустрічаються рідко. Красива, унікальна реліктова папороть росте у заповіднику «Медобори».
Листовик сколопендровий, костянець сколопендровий, аспленій сколопендровий, турій язик, язичниця лікарська, язичник (Asplenium scolopendrium, синонім Phyllitis scolopendrium) – багаторічна папороть родини аспленієві – рідкісна для нашого регіону.
Про це розповіли у природному заповіднику «Медобори».
Рослина висотою 30-80 см, має коротке, вкрите лусками на верхівці кореневище. З верхньої частини кореневища виходить пучок шкірястих черешкових листків, які називаються вайями із вираженою товстою середньою жилкою.
Листя цієї рослини має темно-зелений колір, шкірясте, голе, цілісне, що є унікальним серед папоротей.
Листова пластина ременеподібна, шириною від трьох до семи сантиметрів із серцеподібною основою. За таку специфічну форму листових пластин рослину і порівнюють з язиком.
На нижній поверхні листків вздовж бічних жилок розташовуються паралельно один до одного соруси вкриті двома покривальцями. Їхнє розміщення нагадує ноги багатоніжки, звідки походить видова назва рослини scolopendrium – з латини означає «сороконіжка».
В Україні ця дивна рослина зустрічається у Передкарпатті та Карпатах, у Криму, на Подільській височині і зрідка на східних відрогах Придніпровської височини.
Зростає у вологих тінистих місцях, на затінених скелях в лісах, на берегах струмків, переважно (але не обов’язково) на вапнякових субстратах.
Варто зазначити, що рослина дуже чутлива до змін у середовищі зростання, наприклад, на збільшення рівня освітленості внаслідок вирубування лісу. Всюди – це дуже рідкісний вид.
У природному заповіднику «Медобори» відомо одне місце зростання незначної площі листовика сколопендрового на кам’яних розсипах та відслоненнях вапняків.
Фото Галини БАРАНЧУК.