Україна на Євро-2020: погляд у минуле з надією на майбутнє

Збірна України з футболу провела найкращу відбірну кампанію у своїй історії та достроково вийшла до фінальної частини чемпіонату Європи. На думку сайту «Експресо», це стало можливим завдяки таким чинникам:

Побиття чемпіонів

14 жовтня збірна України з футболу у вирішальному матчі відбірного турніру чемпіонату Європи у Києві переграла чинних чемпіонів Старого Світу та переможців Ліги націй, одну з найсильніших збірних – Португалію – 2:1. Перемога достроково гарантувала нам перше місце у групі B. Команда Шевченка набрала 19 очок та стала недосяжною для переслідувачів. У Португалії залишилося 11 балів, у Сербії – 10, Люксембург має 4 бали, Литва – 1.

Авантюрний крок

У 2016 році, коли до національної команди прийшов Андрій Шевченко, у нього майже ніхто не вірив. Спочатку він став асистентом тодішнього головного тренера збірної України Михайла Фоменка, який вивів команду до фінальної частини Євро-2016. У підсумку в команді сформувалися два центри впливу, що наклало свій негативний відбиток на внутрішню атмосферу у збірній. Це стало однією зі складових провалу на Євро-2016, де українці програли усі три матчі та стали найгіршою командою на турнірі.

Повна трансформація

Після цього Михайло Фоменко пішов у відставку, а новим головним тренером збірної України призначили Андрія Шевченка. Першим його вдалим кроком на посаді стало запрошення до тренерського штабу іноземних фахівців – італійців Мауро Тасотті, Андреа Мальдери та іспанця Рауля Ранчо.

Паростки нового почерку збірної України стали одразу помітні, проте заради складного процесу трансформації довелося пожертвувати результатом у кваліфікації чемпіонату світу-2018. Українці у своїй групі фінішували лише третіми та програли у боротьбі за вихід до фінальної частини турніру Ісландії і Хорватії. Жертва виглядала цілком виправданою, особливо враховуючи те, що чемпіонат світу відбувався у Росії і поставало питання про бойкот турніру нашою національною командою на території країни-агресора.

Перший успіх

Справжні якісні зміни у грі команди Шевченка сталися восени 2018 року. Команда Шевченка вразила впевненим виступом у новому турнірі для збірних – Лізі націй. Українці достроково виграли змагання у своїй групі та залишили позаду міцні команди Чехії та Словаччини. За підсумками першого розіграшу турніру наша команда вийшла до найсильнішого дивізіону, де восени 2020 року зіграє проти найсильніших команд Європи.

Нові лідери

При цьому Андрієві Шевченку не довелося ламати ігровий менталітет футболістів. Навпаки, тренер дав гравцям можливість розкрити свої сильні сторони. Адже так співпало, що нові лідери команди – Руслан Малиновський та Олександр Зінченко – є гравцями креативним, які найкраще почуваються в атакувальній стихії.

Водночас, обидва володіють необхідним балансом між наступом та обороною. Зінченко його відшліфував у “Манчестер Сіті”, де він зміг стати гравцем основи на непритаманній для себе позиції лівого захисника та вже двічі виграв чемпіонат Англії.

Малиновський досягнув стрімкого прогресу в “Генку”, якому допоміг стати чемпіоном Бельгії. Недарма хавбек отримав запрошення у топ-чемпіонат та розпочав новий сезон в італійській “Аталанті”.

Також у Бельгії на новий рівень вийшов форвард Роман Яремчук, який виявився не потрібним “Динамо”, однак розкрився у “Генті”. Завдяки цьому він став основним нападником збірної України.

Міцний характер

Нові обличчя взагалі є характерною рисою команди Шевченка, який не боїться довіряти молоді. На лівому фланзі оборони місце у старті завоював 20-річний Віталій Миколенко. Праворуч у півзахисті регулярно виходить 21-річний Віктор Циганков. А у центрі оборони діє Микола Матвієнко, якому лише 23.

“Глибини” складу додали два бразильці, які отримали українське громадянство. Жуніор Мораес у потрібний момент завжди готовий замінити Яремчука. А Марлос взагалі став гравцем основи та замінив там травмованого Андрія Ярмоленка, а потім Євгена Коноплянку, коли у того виникли проблеми з ігровою практикою.

А ще команда Шевченка навчилася тримати удар та у вирішальні моменти демонструвати характер. Його українці показали у гостьовому матчі з Люксембургом, у якого вирвали перемогу на останніх хвилинах. Характер команда показала й у домашній грі з Португалією, коли залишилася у меншості та відстояла 3 очка.

Найпереконливіший відбір

Все це дозволяє констатувати, що нинішня відбірна кампанія була найуспішнішою в історії збірної України. Вперше вона пробилася до фінальної частини “напряму”. У 2012 році Україна дебютувала на чемпіонаті Європи на правах господарки турніру, а на Євро-2016 потрапила через стикові матчі  завдяки перемозі над Словенією.

Нинішній успіх у кваліфікації на тлі попередніх досягнень виглядає переконливішим. Тепер його необхідно розвинути у фінальній частині, де українці раніше зупинялися на груповому раунді. Найбільшим успіхом збірної України наразі залишається вихід до чвертьфіналу чемпіонату світу-2006.