Україна – НАТО: 7 фактів, які треба знати

Україна – НАТО: 7 фактів, які треба знати
Фото 24 Канал.

Нардепи схвалили зміни до Конституції щодо ЄС та НАТО. Це рішення закріплює стратегічний курс України на вступ у ці дві організації, змінити курс без зміни Конституції стане не можливим. Сайт “24” розібрався, що ми отримуємо від НАТО як партнери та чи візьмуть нас в Альянс хоч колись.

Військово-політичний союз North Atlantic Treaty Organization, або як ми звикли говорити – НАТО – був створений 69 років тому у Вашингтоні. З того часу альянс стоїть на сторожі безпеки країн-членів та партнерів, серед яких й Україна. Зокрема, наша держава бере участь у всіх основних поточних миротворчих місіях під проводом альянсу. Однак поки робити нас членами НАТО ніхто не поспішає.

НАТО
Підписання Договору президентом США

Про НАТО
Членами НАТО є 29 країн Північної Америки та Європи
Штаб-квартира розташована у Брюсселі (Бельгія)

Росія (як і раніше СРСР) вбачає у НАТО пряму загрозу власній безпеці. Російські пропагандисти активно зображають альянс як кровожерливе і небезпечне угрупування. За часів правління Віктора Януковича цю думку намагалися вкласти і в голови українців. Однак за останні роки погляди українців змінилися. Все більше громадян України підтримують вступ до НАТО, розуміючи, що це наш шанс на безпеку.

Останні три роки військові витрати країн-членів альянсу зростають. Сукупний оборонний бюджет склав майже 946 мільярдів доларів.

Зауважимо, що найменше грошей на оборону виділяє найновіший член альянсу – Чорногорія. Для порівняння, Чорногорія виділяє 72 мільйони доларів. А от США витрачає на оборонні потреби майже 700 мільярдів доларів. Це одна з причин, чому альянс довго роздумує перед тим, як прийняти до своїх лав нових членів. Зрозуміло, що й Україна не зможе виділяти грошей на рівні з Штатами.

Аби стати членом НАТО, Україні треба підтягнути свою оборонну систему до стандартів і норм альянсу.

Все почалося у 1992 році

Історія України і Північноатлантичного альянсу розпочалася майже одразу з здобуттям незалежності. У березні 1992 року Україна вступила до Ради північноатлантичного співробітництва (РПАС) (сьогодні Рада євроатлантичного партнерства — РЄАП). Однак, не можемо запевняти, що цей крок свідчив про прагнення України вступити у НАТО. Адже в цей день членами РПАС стали усі країни СНД.

Партнерство заради миру

Реальна участь України у діях НАТО розпочалася з 1994 року, коли Україна приєдналася до програми “Партнерство заради миру”. Тоді для участі у програмі ми надали майже 1300 військовослужбовців, 10 літаків, 6 вертольотів, 2 кораблі та воєнізовані підрозділи цивільної оборони і два полігони.

Перша індивідуальна програма партнерства була укладена влітку 1995 року.

Миротворчі місії за участі України

Україна НАТО
Українці постійні учасники миротворчих місій

Україна є єдиною країною-партнером НАТО, що бере участь у всіх основних поточних миротворчих місіях. Наші миротворці були задіяні у Косово, Іраку, Афганістані. Україна є учасницею антитерористичної операції “Активні зусилля”.

Розпочалася миротворча діяльність України у 1992 році. Тоді вже незалежна Україна направила миротворців до Югославії.

Процес вступу у НАТО зіпсував Янукович

Україна протягом усіх років незалежності була партнером НАТО і плавно наближалася до членства. У квітні 2010 року Янукович застопорив увесь процес. Він ліквідував міжвідомчу комісію з питань підготовки вступу нашої держави в альянс. Тоді ж був ліквідований національний центр з питань євроатлантичної інтеграції.

Курс на членство у НАТО

Однак після перемоги Революції гідності, з початком війни на Донбасі, а також окупацією Криму Україна повернула курс на вступ у Північноатлантичний альянс.

У грудні 2014 року генсек НАТО Єнс Столтенберг зробив дуже важливу заяву: якщо Україна подасть заявку на членство в альянсі, НАТО її розгляне (щоправда, це не означає автоматичного прийому до лав Альянсу). При цьому він наголосив, що ми мусимо підтягнутися до стандартів організації.

За кілька днів нардепи підтримали законопроект про відмову від позаблокового статусу.

У листопаді 17-го року Столтенберг підтвердив, що двері НАТО для України досі відкриті. За його словами, Північноатлантичний альянс залишається разом із Україною і “наше партнерство є надійним та міцним”.

Останні роки Україна послідовно реформує сектор безпеки і оборони, наближаючи їх до норм альянсу.

НАТО
Україну готові прийняти в НАТО за певних умов

Україна ставить перед собою амбітну мету – зробити якомога більше, аби таки стати членом НАТО. Для цього представники України розпочали діалог із державами-членами НАТО про надання Києву Плану дій щодо членства.

Скільки українців підтримує вступ у НАТО

З кожним роком все більше українців виступають за вступ нашої держави в Альянс.

  • 50% українців підтримує вступ України до Євросоюзу і лише 9% хотіли б інтегруватися у Митний союз.
  • 46% українців проголосували б за вступ до НАТО, 32% – проти, якби в Україні проводили такий референдум.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” 16-23 січня 2019 року. Всього було опитано 6000 жителів України віком від 18 років. Допустима похибка не перевищує 1,3%.

Ставлення українців до НАТО
З початком російської агресії прихильників членства України в НАТО стало більше, аніж противників

Вступ у НАТО дає не лише безпекову гарантію і підтримку у випадку військової агресії проти України. Вступ в альянс або хоча б позитивна динаміка у стосунках з НАТО має важливий вплив на економіку країни. Інвестори це сприймають як хороший сигнал і дають і вкладають гроші в країну. Трішки цифр для розуміння: у рік, коли Польща стала членом НАТО інвестиції в її економіку зросли майже в 4 рази, Чехії та Угорщини — у 3,5, Румунії — майже в 2,5, Болгарії — у 2.

Тож тісна співпраця з НАТО з перспективою вступу важлива для України і в плані безпеки, і для зростання економіки. А отже – кращого життя для кожного українця.

Автор: Настя Сукач.

Джерело: 24 Канал.





Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *