Унікальність свята та храмів Різдва Пресвятої Богородиці на Тернопільщині

Унікальність свята та храмів Різдва Пресвятої Богородиці на Тернопільщині

«Радуйся, Пречиста, що весь світ

Різдвом Своїм звеселила Ти».

Восьмого вересня відзначаємо свято Різдва Пресвятої Богородиці, або у народі «Другої Пречистої». Цього дня за народним календарем настає осінь. Різдво Пресвятої Богородиці одне з 12 найважливіших християнських свят.

Радянська влада за часів атеїзму найбільше зруйнувала фігур Пресвятої Богородиці

Пресвята Богородиця була найбільш пошанована у нашому краї. Тому за часів комуністичного атеїзму нелюди-атеїсти найбільше знищили фігур Божої Матері.

Атеїсти нищили не тільки фігури Богородиці, а й церкви, названі на її честь. Так жителів с. Антонівці, що на Шумщині органи радянської влади вивезли і 1952 р. ліквідували сільську раду, а дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці, яку була збудована у 1795 р. замість ще старішої, підступно спалили в 1978 році.

У с. Зелена на Бучаччині є церква Різдва Пресвятої Богородиці (1867 р., дерев’яна, згоріла; 1886 р., кам’яна, розвалена у 1980-х рр., відновлена 1990 р.). У Вишнівчику на Теребовлянщині церква під час німецько-радянської війни зазнала незначних ушкоджень, але радянська влада видала рішення розібрати церкву і з того каменю побудувати в с. Котузів стайні для худоби. Нині тут є церква Різдва Пресвятої Богородиці, яку у 1992 р. громада села переобладнала з костьолу. У храмі знаходиться Вишнівчицька чудотворна ікона.

Храми-іменники та відпусти

У багатьох населених пунктах нашого краю цього дня святкуватимуть храмовий празник. Справді, церкви, названі на честь Різдва Пресвятої Богородиці, – унікальні. Так, в Улашківцях на Чортківщині є церква Різдва Божої Матері (1866 р.; монастирський храм в Улашківській обителі має з 2008 р. статус Папської базиліки – духовно споріднений з Папською базилікою Святої Марії Більшої в Римі. Тут зберігаються дві чудотворні ікони: Божої Матері та Предтечі Івана Хрестителя, а також його мощі, частина Чесного і Животворящого Хреста Господнього). Монастир і парафія мають статус відпустового місця. Є монастир Різдва Пресвятої Богородиці і в Тернополі (1994 р., францисканців східного обряду).

У Вовківцях на Борщівщині у 1724 р. збудовано дерев’яну церкву св. Архістратига Михаїла, яку освятили у 1727 році. Отці Василіяни перенесли у храм ікону Пресвятої Богородиці, яка є тут і донині, вважається чудотворною. Саме на її честь у Вовківцях щороку відбувається відпуст Співстраждання Пресвятої Богородиці на десяту п’ятницю, затверджений у Римі. Сьогодні на місці дерев’яного храму, збудовано мурований храм Різдва Пресвятої Богородиці. Відпуст у Вовківцях затверджено як єпархіальний, тут щороку на Різдво Богородиці відбуваються відпусти до Вовковецької чудотворної ікони Пресвятої Богородиці.

Нині одними із найстаріших є церкви у с. Соснів на Теребовлянщині храм споруджено ще у 1628 році, у с. Сураж на Шумщині, храм спорудили у 1730 р., на Лановеччині: Борщівці – 1753 р., Ванжулові – 1750 рік.

«Мандруючі» і храми із цілющими джерелами

У Смиківцях є церква Різдва Пречистої Богородиці (1894 р., кам’яна; добудована 1915 р.) з однойменною капличкою поблизу джерела – гідрологічної пам’ятки природи місцевого значення (2004 р.). Звідки беруть воду тисячі тернополян. Храм Різдва Пресвятої Богородиці, якому уже виповнилося понад 120 років, з каплицею та джерелом є також і у с. Ступки Тернопільського району.

У селі Чорнокінецька Воля, що на Чортківщині стару дерев’яну церкву у 1763 р. перевезли із містечка Скала-Подільська, у 1928 р. храм добудували. У 2004 р. збудували та освятили новий кам’яний храм.

У с. Гуштин на Борщівщині церкву спорудили з дерев’яних карпатських колод. У 1929 р. її закупили в розібраному вигляді у Закарпатті і майже 2 роки перевозили підводами. У 1934 р. храм освятили. 1988–1989 рр. церкву з обох боків добудували. У 2000 р. храм реставрували після пожежі. 2014 р. завершили будівництво нової мурованої церкви.

У с. Синьків була дерев’яна церква Різдва Пресвятої Богородиці (так звана «Селянська»; 18 ст., відновлена 1882 р.; знищили комуністи у 1970-х рр.; її, за леґендою, принесла вода під час повені Дністра). Нині у селі є церква Перенесення Мощей св. Миколая (1883 р., кам’яна).

У с. Мишківці на Збаражчині є церква Різдва Пресвятої Богородиці (1905 р., дерев’яна; придбана і перевезена із с. Залісці). У с. Сировари на Зборівщині є церква Різдва Пресвятої Богородиці (1888 р., перенесена зі с. Яцківці; добудована 1996 р.).

Традиції та звичаї

В українських народних традиціях свято Різдва Пресвятої Богородиці належить до жіночих свят, жінку шанують як матір, продовжувачку роду і берегиню вогнища. Жiнки, в яких немає дiтей, справляли обiд i запрошували бiдних – «щоб молилися Богородицi за їхніх дiтей». Кажуть, що молитви до Пресвятої Богородиці майбутніх матерів про здоров’я та щастя дітей, на яких вони чекають, у цей день мають особливу силу.

Дівчата, які хотіли вийти заміж, на Другу Пречисту ворожили на судженого і вірили в прикмету: вмиєшся до світанку – до кінця року заміж вийдеш. І в те, що з ким будеш в цей день цілуватися – з тим все життя проживеш. На Другу Пречисту намагалися позбутися від старого одягу, вважаючи, що після цього свята починається новий період в житті.

На Другу Пречисту припадає і останній термін заготівлі чарівного зілля. Вважалося, що зібрані між Першою і Другою Пречистими приворотні трави мали особливу властивість привертати хлопця до дівчини (чоловіка до жінки) і навпаки.

У день Різдва Пресвятої Богородиці у всіх повинні бути чисті помисли. Не підвищуйте голос на близьких людей – це гріх. Також не можна бажати іншій людині зла або думати про когось погано.

Віктор УНІЯТ, історик, краєзнавець, журналіст.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *