Вижниця… Місто на Буковині, на берегах швидкоплинного Черемошу. Заворожуюча краса навколишніх гір та лісів, гомінких струмків та водоспадів у поєднанні із старовинною архітектурою австрійських часів вабить до себе чарівністю та оригінальністю.
Вижниця об’єднує у громаду довкіл себе десять населених пунктів: 9 сіл та саме місто, яке було засноване ще у 1501 році й стало сплавом багатьох цікавих традицій та культур.
Вижницька територіальна громада – екологічно чиста та самобутня територія з автентичним ландшафтом, багата на архітектурні, культурні та сакральні пам’ятки. Це край, прославлений поетами та відомими співаками, тут у смерекових та букових пралісах заховані печери і кам’яні скелі, про які місцеві жителі розповідають захоплюючі легенди.
У громаді добре розвинуте підприємництво, переробна промисловість та сільське господарство, хоча основним пріоритетом є таки туризм. Недарма Вижницьку громаду називають воротами Буковинських Карпат. Унікальна природа, цілюще гірське повітря, соляні грязі та мінеральні джерела, багаті гуцульські традиції притягують сюди своїм магнетизмом.
Відчули на собі усю чарівність цієї прикарпатської частини Буковини, познайомилися з її чудовими людьми, а також цікавими і корисними проєктами, які тут втілюють, і журналісти з Кіровоградської, Запорізької, Чернігівської, Тернопільської, Харківської та Миколаївської областей. Працівники мас-медіа мали можливість ближче познайомитися з Вижницькою та Усть-Путильськими громадами під час престуру, який організував Український кризовий медіа-центр у межах Програми USAID DOBRE
Сьогоднішня розповідь, як ви вже здогадалися, про Вижницьку громаду. Як, попри війну, вдається розвиватися, впроваджувати сучасні технології в комунальній сфері, реалізовувати проєкти в медицині, відкривати нові бізнеси, молодіжні центри, туристичні об’єкти? Чому місцеві називають її громадою можливостей? Власне, під час престуру журналісти ознайомилися також з проєктами, які громада реалізувала спільно з Програмою USAID DOBRE Програма DOBRE
Як зазначив голова Вижницької міської територіальної громади Олексій Чепіль, співпрацю з Програмою USAID DOBRE вони розпочали ще у листопаді 2020 року. За цей час спільно реалізовані 9 твердих проєктів на суму близько 9,5 млн. грн. у сфері покращення роботи ОМС, комунальних послуг, послуг для ВПО, розбудови молодіжної інфраструктури.Олексій Чепіль щиро подякував за підтримку керівнику Програми USAID DOBRE Браяну Кемплу.
Коли росія розпочала повномасштабну війну, Вижницька громада прийняла близько 10 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Із звільненням окупованих територій багато з них повернулися додому, дехто виїхав за кордон. Зараз на території громади проживає майже три тисячі переселенців.
– Це люди, які вже залишаться тут, у нас, – каже Олексій Чепіль. І наголошує: спільно із Програмою DOBRE у 2022 році був впроваджений проєкт екстреного реагування на суму близько 2,4 млн. грн. За ці кошти придбали 180 ліжко-місць для ВПО, а це ліжка, постільна білизна, ковдри, подушки, матраци. Також техніку: пральні машини, мікрохвильовки, холодильники.
Нині у громаду релоковані 12 підприємств, які представляють різні галузі та виробництво.
Ще однією гарною подією у співпраці з Програмою USAID DOBRE є створення у громаді Молодіжного простору «Carpathian Gate», де також побували журналісти.
Андрій Роман, головний спеціаліст відділу ЖКГ Вижницької міської ради, який того дня зробив нам чудову, пізнавальну екскурсію містом, зауважив, що в Чернівецькій області налічується близько 15 молодіжних просторів. Вижницька громада облаштувала свій простір однією з перших і 29 березня 2023 року уже запросила на його відкриття.
Програма DOBRE доставила меблі і техніку на суму близько 350 тис. грн. згідно запиту від молодіжної ради. Ремонт приміщення провели за рахунок місцевого бюджету.
Зараз тут проводять навчальні, пізнавальні, культурні заходи, майстер-класи, налагоджують співпрацю з громадськими організаціями. На базі простору відбуваються перегляди кіно, літературні, музичні вечори, настільні ігри, різні змагання…
Нині, у час війни, жити і працювати не зовсім легко. І все-таки, у громаді шукають можливості, в тому числі як покращити житлово-комунальні послуги. Завдяки підтримці Програми USAID DOBRE, у співфінансуванні з місцевим бюджетом, вдалося модернізувати мережу освітлення. Зокрема, тут встановили унікальну систему автоматичного управління вуличним освітленням, а це – 29 станцій на лініях у 6 селах та самій Вижниці, що дозволяє швидко його ремонтувати та економити бюджетні кошти.
Окрім того, як розповів журналістам Андрій Роман, в громаді модернізовують систему водопостачання, щоб покращити якість води та зменшити аварійність у мережах. Від Програми USAID DOBRE громада отримала сучасний екскаватор-навантажувач вартістю 2,67 млн. грн, щоб швидко та якісно проводити ремонтні роботи. На додачу, тут вже встановили нові насоси та запустили додаткову свердловину, яка подає воду в громаду.
Справжнє задоволення журналісти отримали, коли відвідали форелеві господарства військових ветеранів Михайла Головача та Миколи Смука із села Мілієве. Звісно, вирощувати форель, шукати ринки збуту – непросто. Це – клопітка праця, до якої докладаються сім’ями. Цей бізнес двох військових ветеранів став можливим завдяки підтримці Проєкту #PEARL Global Communities.
Особливо приємні враження залишилися після відвідування Центру первинної медичної допомоги Вижницької міської ради. Сучасне приміщення з усіма зручностями для пацієнтів, новітньою апаратурою для різноманітних обстежень та аналізів, а також кваліфікованим персоналом.
Вижницька громада стала переможницею конкурсу міжмуніципального співробітництва від Програми USAID DOBRE. На реалізацію проєкту з надання медичної допомоги місцевому населенню п’яти громад-сусідів Вижницька громада отримала від Програми портативну систему УЗД вартістю сто тисяч доларів. Важливо, що це обладнання дозволяє проводити й гінекологічні обстеження, скринінги дитини. Партнером Вижницької громади у цьому проєкті була Усть-Путильська громада.
Директор КНП «Центр ПМД» Дмитро Паламарюк повідомив, що, крім виграного проєкту ММС, у Вижниці були відкриті реабілітаційне відділення та косметологічний кабінет.
Вижниця… Місто, де живуть гарні люди. Села, де оживає історія старовини і сучасності. Край, де гостинність є нормою. І ви будете довго згадувати не лише стародавні страви із печі Наталі Вятковської із села Багна, але і її неймовірні розповіді про гуцульський край, про село високо у горах, де зростала, де мешкали герої «Солодкої Дарусі» Марії Матіос, де народжуються і стають реальністю легенди. Край, звідки розлетілися по світу пісні Назарія Яремчука…
Вони усі люблять свою Буковину, свій неповторний, красивий край. А я вкотре переконуюся: наша Україна – найкраща!
Перемоги і мирного неба нам усім!
Дякую Програма DOBRE за незвичайний світ краси, позитивних емоцій, досвіду і спілкування.
Зіна КУШНІРУК, редакторка видання «Наш ДЕНЬ».