20 травня 2022 року останні захисники Маріуполя вийшли з “Азовсталі”, розпочалася російська окупація міста. У 2019 році цього дня відбулася інавгурація Президента України Володимира Зеленського. 20 травня у різні роки “народилися” джинси, було відкрито морський шлях до Індії, а також вперше виписали штраф за перевищення швидкості.
Ще 20 травня відзначають Міжнародний день червоних кросівок, День клінічних випробувань та Тиждень дитячого хоспісу. За церковним календарем віряни вшановують пам’ять Святого Фалалея Егейського. Існують також певні прикмети, пов’язані з цим днем, які допоможуть визначити, яким буде літо.
Історія дня
Фалалей жив за правління імператора Нумеріана, і в кінці III століття став жертвою гонінь на християн.
Народжений у Сирії, в знаній християнській родині. Його батько був воєначальником, а брат — служив у церкві. Фалалей же обрав власний шлях — здобув медичну освіту і став лікарем.
В часи гонінь на християн Фалалея вдалося захопити два рази. Першого разу йому пощастило уникнути страти та сховатися в місті Егеї, проте це не врятувало чоловіка й скоро його повторно арештували. На суді він безстрашно зізнався у своїй вірі й проявив готовність померти за неї.
Спочатку правитель міста наказав двом катам, званих Александром й Астерієм, проробити дірки в голенях Фалалея й протягнути через них мотузку, а потім підвісити його догори ногами, однак за Божим устоєм кати, що також визнали себе християнами, просвердлили дірку в обрубку дерева і повісили його замість мученика. Коли володар Егеї зрозумів, що його обдурили, наказав жорстоко побити катів і скарати їх мечем.
Потім Фалалея спробували втопити в морі, та він явився правителю в білій одежі, шокувавши всіх присутніх. Після цього один з наближених володаря, наляканий такою силою, запропонував кинути його на корм звірам, та ані ведмедиця, ані леви його не зачепили. Народ, побачивши це, став вигукувати “Великий Бог християнський! Боже Фалалеїв, помилуй нас!”. Зрештою, мученик був скараний на горло, а його мощі пізніше передані до храму святого Агафоника в Константинополі, де зберігаються й досі.
Міжнародний день червоних кросівок
Щороку 20 травня в Міжнародний день червоних кросівок відзначають висхідний рух, присвячений порятунку життів людей з харчовою алергією. Оклі Деббс, енергійний та спортивний 11-річний хлопчик, який у листопаді 2016 року помер після того, як з’їв шматочок торта з екстрактом волоського горіха. У нього була алергія на горіхи та арахіс і він любив червоні кросівки. Ця історія служить нагадуванням про летальні наслідки, які можуть мати алергени.
Пам’ятні події 20 травня
- 325 рік – римський імператор Костянтин скликає Вселенський собор у Нікеї;
- 1449 рік – португальський король Афонсу V розбиває повстанців у при Алфарробейрі;
- 1498 рік – португальський мореплавець Васко да Гама досягая берегів Індії;
- 1783 рік – підписують Версальський мир, що завершує війну між Францією, Англією та Нідерландами;
- 1809 рік – відкривається Київське народне чоловіче училище, що потім стало школою № 75, однією з найстаріших шкіл Києва;
- 1873 рік – Леві Штраус випускає на ринок блакитні джинси;
- 1875 рік – в Парижі 17 держав підписують Метричну конвенцію щодо впровадження єдиної метричної системи;
- 1899 рік – Джекоб Герман стає першим водієм, якого було арештували за перевищення швидкості, він мчав по одній з вулиць Нью-Йорка зі швидкістю 20 км/год;
- 1905 рік – у Києві відкривають Михайлівський механічний узвіз;
- 1927 рік – американський льотчик Чарлз Ліндберг розпочинає перший безпосадковий трансатлантичний переліт;
- 1961 рік – засновують Шевченківську премію;
- 1961 рік – за створення Української робітничо-селянської спілки Львівський обласний суд засуджує Левка Лук’яненка до смертної кари, а його товаришів – до різних термінів позбавлення волі;
- 1980 рік – на референдумі в канадській провінції Квебек 59,9 % виборців висловлюються проти від’єднання від Канади;
- 1985 рік – Ізраїль під наглядом Міжнародного комітету Червоного Хреста звільняє 1150 ув’язнених в обмін на звільнення трьох останніх ізраїльських солдатів, яких утримували палестинці;
- 2019 рік – відбувається інавгурація резидента України Володимира Зеленського;
- 2022 рік – останні захисники залишили територію заводу “Азовсталь” у Маріуполі. За різними даними, із заводу цього дня вийшло близько 500 захисників. Серед останніх, хто залишив фортецю – командир “Азова” Денис Прокопенко (Редіс), його заступник Святослав Паламар (Калина) та майор морпіхів Сергій Волинський (Волина). На цьому закінчилася героїчна оборона Маріуполя, яка тривала 86 днів, у тому числі 82 – у повному оточенні. Відтоді Маріуполь перебуває під російською окупацією.
Іменини
День ангела сьогодні святкують Олександр, Олексій, Іван, Йосип, Микита, Тимофій, Ян, Сюзанна.
Прикмети дня
В цей день можна передбачити яка погода буде влітку та як ростимуть огірки, для цього варто спостерігати за такими явищами як:
- квакають жаби — огірки добре ростимуть;
- випав дощ — це до сухого червня;
- якщо ж ввечері впала роса — чекайте хорошої погоди наступного дня;
- щоб “задобрити” Фалалея Огірочника перший огірок варто закопують в кутку грядки, бо вірять що так врожай буде великим;
- також огірки намагаються садити так, щоб не бачили сусіди, інакше не виростуть.
Заборони та традиції дня
20 травня вагітним жінкам заборонялося шити й в’язати. Наші предки вірили, що це призведе до заплутування дитяти в пуповині.
Також варто уникнути в цей день конфліктів — буде важко помиритися й знову стати друзями.