Так вважає Роман Безсмертний, досвідчений політик і дипломат, який одним з перших заявив, що братиме участь у президентських виборах. Минулого тижня він приїхав до Тернополя із дискусією на тему «Якої ми хочемо України».
Такі зустрічі уже відбулися у Львові, Харкові, Одесі, Вінниці, Дніпрі, Луцьку, Чернігові та інших містах. За словами Романа Безсмертного, він обрав формат дискусії, бо планує більше слухати, аніж говорити сам. І саме відповіді українців на питання «Якої ми хочемо України» стануть основою для програми політика як кандидата у президенти.
На зустрічі зал у Народному Домі «Перемога» був переповнений. Під час дискусії обговорили багато питань, які сьогодні турбують українців і вже довший час залишаються невирішеними. Роман Безсмертний переконаний, що однією із найбільших проблем сьогодення є розрив між державою і суспільством.
– Українська політика потихеньку перетворилася на шоу, – зауважив він. – Ми дуже любимо дивитися такі шоу, але забули, що політика – це мистецтво управління, а після таких шоу все одно хочеться їсти. Нині діагноз країни – складний і дуже небезпечний. Люди займаються самовиживанням, а інститути держави існують самі для себе.
Саме тому Роман Безсмертний вважає, що державу треба перезаснувати. Країні необхідний інший парламентаризм, інша модель виконавчої влади й інша модель місцевого самоврядування. Інакше нас чекає чергова революція.
– Виникла ситуація, за якої не можна далі рухатися з такою моделлю держави, яка є, – зазначив політик. – Сьогодні дві третіх потреб наших громадян перебувають на рівні територіальних громад, при цьому дві третіх управлінських повноважень сконцентровані в Києві. Просто реформувати і лагодити вже неможливо. Треба створювати все з нуля. Будувати. Потрібне повне перезаснування держави і нова якість політики.
Для таких змін потрібні нові закони, підзаконні акти, та головне – нова Конституція, наголосив Роман Безсмертний. Політик, який був одним з авторів чинної Конституції, вважає, що вона не відповідає потребам часу та людей. Конституція 1996 року писалася заради існування держави. В центрі нового Основного Закону має бути людина та її інтереси.
Стратегічно ж побороти українцям належить насамперед три проблеми. Перші з них – це війна та корупція. І ще, на думку майбутнього кандидата в Президенти, нагального вирішення потребує проблема економіки, котра не росте та не розвивається через надмірний тиск з боку уряду.
– Влада не використала можливості, коли треба було діяти, – зазначив Роман Безсмертний. – Сьогодні окремо в нас відбуваються процеси децентралізації, реформування системи освіти, охорони здоров’я. І подальші несинхронні дії в цих трьох напрямках – це катастрофа. Люди виїжджають із сіл, спиняються у містах, і міста продовжують тягнути цю проблему. Але це відбувається на межі можливого. Наприклад, на цей рік субсидії – чверть від показників минулого року. Як ми ввійдемо в опалювальний сезон? Очевидно, що допущено дуже багато прорахунків урядом. Він мав би проводити індексацію оплати, синхронізацію реформ. Проте уряд нині замість того, аби займатися вирішенням питань, заповнює час копирсанням у бізнесі.
За словами політика, він вважає неприйнятними ідею оподатковувати тих українців, хто заробляє за кордоном. Адже податок і так сплачується, коли ці кошти витрачають в Україні. Щоб люди не шукали щастя в інших країнах, а могли утримати свої родини вдома, уряду потрібно налагодити діалог з підприємцями.
– Потрібно одне: щоб люди захотіли повернутися. Бізнесу необхідно створення умов, за якими він може платити зарплату таку ж або не значно меншу, як в Польщі, Румунії, Угорщині. Нині Україна демонструє стабільність хіба в такому чиннику, як друкування грошей. Держава програє у фінансовій стабільності через порушення експортно-імпортного балансу, через повну інвестиційну залежність економіки. Україна не має внутрішнього ринку як такого. Ми настільки провалилися в усіх цих складових, що я мушу зробити цей висновок – розуму нема, є виключно емоції. Тому треба повернути розум у систему державного управління.
Щодо війни на Донбасі, то основною проблемою політик вважає те, що її продовжують недооцінювати. Це не просто конфлікт між Україною та Росією – це конфлікт між різними цивілізаціями, розгортання якого поставить під загрозу всю систему світової безпеки.
Для її припинення потрібно декілька надважливих речей. Перша – сильна, боєздатна армія. Друге – діалог з мирними українськими громадянами, які фактично залишилися в заручниках на тимчасово окупованих територіях. Наступна проблема – діалог з Кремлем. Досягти миру, принаймні зупинити фазу кровопролиття, вважає політик, можна лише через прямі переговори.
Роман Безсмертний запросив мешканців області до подальшої дискусії про те, якою ж ми хочемо бачити Україну. Потрібно розбудити українську інтелігенцію, лідерів думок на місцях, каже він. Адже саме вони робитимуть перетворення – кожний в своєму місті чи селі.