Західноукраїнський національний університет у Тернополі: ТНЕУ змінив назву й отримав статус класичного
Відповідний наказ Міністерства освіти і науки України було підписано 25 серпня
У Тернополі з’явився класичний виш. ТНЕУ перейменовано у Західноукраїнський національний університет. Що означає новий статус для самого навчального закладу? Як така зміна допоможе розвивати місто, регіон у сфері науки та готувати висококваліфікованих спеціалістів? Про цю знаменну подію журналістам розповів під час брифінгу ректор вишу, професор Андрій КРИСОВАТИЙ.
ТЕРНОПІЛЬ МАЄ СТАТИ ЕЛІТНИМ НАУКОВО-ОСВІТНІМ ЦЕНТРОМ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ
Основна потреба сьогодення – показати, що Тернопіль заслуговує на формування елітного класичного університету, який стане центром науково-освітньої думки Західної України, каже Андрій Крисоватий.
– Заклади вищої освіти вже перетворюються на центри наукової думки, які є основою для всіх трансформацій. Навіть назва «Західноукраїнський національний університет (Тернопіль)» буде популяризувати місто, регіон. Ми сьогодні є студентською столицею. Тернопіль такий, безперечно, за підтримки міського голови Сергія Надала, у цьому є заслуга кожного з університетів: і ТНПУ, і ТНТУ, і ТНМУ. І, звісно, ТНЕУ. Ми – студентська столиця, але разом з тим повинні йти далі. Тож поява в Тернополі класичного вишу – це справді знаменна подія. Ми маємо стати елітним науково-освітнім центром Західної України, – підкреслив ректор Андрій Крисоватий.
Тернопільський національний економічний університет почав свою історію 54 роки тому з відділення столичного вишу. Відтак тричі змінював свою назву та статус: був інститутом, академією, університетом. З цьогорічного 25 серпня вищий навчальний заклад змінив статус і отримав нове найменування, а з цим і набагато ширше призначення, нові шляхи для розвитку.
- За останні п’ять років науковці нашого університету були серед розробників бюджетного кодексу, новітнього податкового кодексу, основних засад формування політики децентралізації. На основі наших наукових розробок проводять загальні реформи в Україні. Тому, підкреслюю, основна потреба сьогодення – показати, що Тернопіль заслуговує на формування елітного класичного університету. Наші науковці повинні мати визнання не просто місцевого значення, а загальнонаціонального, – акцентував ректор.
УНІВЕРСИТЕТ ВЖЕ ДАВНО ВИЙШОВ ЗА МЕЖІ ЕКОНОМІЧНОГО
– Економічні спеціальності в структурі підготовки фахівців нашого університету становлять лише 23 відсотки із загальної кількості. За змістовним наповненням організації навчального процесу заклад давно вже вийшов за межі економічного вишу, – зазначив Андрій Крисоватий. – У нас роками діють факультети комп’ютерно-інформаційних технологій, юридичний, аграрний, студенти вивчають напрямки соціального забезпечення, педагогіку, політологію… Щоб стати класичним університетом, потрібно мати вісім спеціальностей, за якими здійснюється підготовку фахівців. У нас є 16 таких спеціальностей. Отож, зміна статусу – це не просто вивіска. Це – повний ребрендинг, виходячи із тих сьогоднішніх умов, які диктує час. Ми даємо усвідомити нашим студентам, що вони не просто тут навчаються, аби класно провести кілька років. Вони повинні отримати той фах, який дасть можливість одразу входити в реальне життя і бути готовими до викликів, які на них чекають.
Власне, університет уже давно є національним не лише за статусом. Тут навчаються майже 25 тисяч студентів з 21 області України. Лише на денній формі навчання здобувають освіту 8600 юнаків і дівчат.
- У нас є також філіали, – каже Андрій Крисоватий. – Відокремлені інститути діють у Хмельницькому, Вінниці, у Чорткові, Івано-Франківську, в Луцьку, Нововолинську, в Сваляві. Є філії в Єревані, Нью-Йорку та Греції. Тобто статус класичного вишу дозволяє нам узаконити стратегії, розпочаті раніше. Новітні вимоги потребують зміни параметрів підготовки фахівців. Паралельно з тим, що змінювали статус, ми відкрили нові факультети. Наприклад, соціально-гуманітарний, який здійснюватиме підготовку фахівців гуманітарної сфери. Також трансформуємо наш аграрний факультет в інститут біоресурсів та природокористування. Відкриваємо спеціальності технічного, природничого, інженерного спрямування. Усе це, переконаний, допоможе розвивати виш, залучати більше студентів з усіх куточків України.
«БЕЗВІДПОВІДАЛЬНО НЕ БРАТИ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ»
Недавно ще Тернопільський національний економічний університет, а нині вже Західноукраїнський національний університет відомий участю в багатьох престижних міжнародних програмах, а також призовими місцями у різних вітчизняних та зарубіжних рейтингах. А головне – увагою до студента.
– Ми будемо і далі робити все, щоб наші студенти паралельно могли навчатися на різних факультетах і мали можливість вибору тих спеціальностей, які диктує їм ринок праці, – каже ректор Андрій Крисоватий. – Хочемо також змінити філософію видачі дипломів державного зразка. Щоб університет видавав паралельно і свій диплом. Задумайтеся, чому Український католицький університет видає свої дипломи і туди із задоволенням ідуть навчатися? Бо там цікаво. Тому наша мета, щоб ми паралельно використовували досвід такого університету, як УКУ, аби наші студенти разом із дипломом державного зразка отримували й диплом університету, і роботодавець тоді чітко розумів, якого спеціаліста бере на роботу.
Викладацький склад трансформується відповідно до нових спеціальностей. На кожній кафедрі також працюватиме і штатний професор – консультант-роботодавець.
– Можливо, не всім легко, не завжди просто, але, як у свій час казав Митрополит Шептицький, безвідповідально не брати відповідальність, – додає Андрій Ігорович. – І ми маємо нині зробити все, щоб випускники нашого класичного університету могли реалізувати себе в Україні.
Зіна КУШНІРУК